12:26 گرينويچ - چهارشنبه 28 ژانويه 2009 - 09 بهمن 1387

احمدی نژاد : آمریکا از ایران عذرخواهی کند

محمود احمدی نژاد، عکس از خبرگزاری فارس

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در اولین واکنش به اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درباره تغییر سیاست های این کشور در قبال ایران، استقبال محتاطانه ای از آن کرده و خواستار عذر خواهی آمریکا از ایران شده است.

آقای احمدی نژاد گفته است" اگر شعار تغییر سیاست های دولت جدید آمریکا، بنیادین، اساسی و اثرگذار باشد ملت ایران از آن استقبال می کند اما اگر کسی بخواهد با روحیه تجاوزطلبی و با زبان آقای بوش با ملت ایران صحبت بکند پاسخ ملت ایران همان است که به آقای بوش و نوکران او می دادند."

آقای احمدی نژاد، روز چهارشنبه نهم بهمن، در جمع مردم کرمانشاه گفت: تغییرات [در سیاست های دولت جدید آمریکا] ممکن است به دو صورت اتفاق بیفتد، روش اول این است که تغییرات بنیادین و اثرگذاری انجام شود و در روش دوم این تغییر می تواند تاکتیکی و صرفاً تغییر در نوع ادبیات باشد، اگر منظور از تغییر، روش دوم باشد به زودی آشکار شده و ملت های جهان در برابر آن موضع گیری خواهند کرد."

دولت جدید آمریکا باید از ملت ایران عذر خواهی کند و تلاش کند سابقه سیاه و جنایت هایی که علیه ملت ایران مرتکب شده اند را جبران کند

رئیس جمهوری ایران

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از این گفته بود اگر ایران "ابراز دشمنی" را کنار بگذارد، آمریکا آماده برقراری "ارتباط دوستانه" با این کشور است.

گفتگو با هوشنگ امیر احمدی، رییس شورای آمریکایی-ایرانی در آمریکا

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آقای اوباما به سخنرانی مراسم تحلیف خود اشاره کرد و گفته بود: "اگر کشورهایی مانند ایران مایل باشند نخست مشت های گره کرده خود را کنار بگذارند، دست دوستی ما را خواهند دید که به سوی آنها دراز شده است."

آقای احمدی نژاد نیز در مقابل گفته است: "وقتی صحبت از تغییر سیاست می شود بدین معناست که دیگر شاهد حضور نظامی آمریکا در نقاط مختلف دنیا نباشیم. . . دولت آمریکا از حمایت از صهیونیستهای جنایتکار دست بر دارد و اجازه دهد ملت فلسطین درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرد."

او در عین حال گفت: "بیش از ۶۰ سال است که دولت های مختلف آمریکا در نقطه مقابل ملت ایران قرار دارند. در طول این سالها آمریکا با روشهای مختلف جنایت هایی را علیه ملت ایران مرتکب شده است و اگر دولت جدید آمریکا به دنبال تغییر سیاست های گذشته است باید از ملت ایران عذر خواهی کند و تلاش کند سابقه سیاه و جنایت هایی که علیه ملت ایران مرتکب شده اند را جبران کند."

انتقاد دوباره از سیاست های بوش

رئیس جمهوری ایران در این سخنرانی ضمن استقبال محتاطانه از برنامه "تغییر سیاست های دولت جدید آمریکا" از رفتار دولت جورج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز انتقاد کرد.

آقای احمدی نژاد گفت: "ملت ایران از تغییر سیاست های آمریکا استقبال می کند اما به شرط آنکه این تغییرات بنیادین و در مسیر درست باشد . در غیر این صورت دنیا بداند اگر کسی با زبان و روحیه تجاوز طلبی آقای بوش حتی با کلمات جدید بخواهد با ملت ایران صحبت کند پاسخ ایرانیان همان است که سالها به آقای بوش و نوکران وی می دادند."

اگر کشورهایی مانند ایران مایل باشند نخست مشت های گره کرده خود را کنار بگذارند، دست دوستی ما را خواهند دید که به سوی آنها دراز شده است

رئیس جمهوری آمریکا

"از مهمترین اشکالات آقای بوش و همدستانش، نوع نگاه به جامعه بشری بود، آنها به دنبال برتری و سلطه برجهان بودند اگر بنا باشد این سیاست تغییر کند باید دولت آمریکا دیگر به دنبال سلطه جویی نباشد."

آقای احمدی نژاد در این سخنرانی تلویحا اشاره کرده است که ایران در انتظار تغییراتی که آقای اوباما وعده داده است می ماند و در آینده نسبت به آن موضع گیری خواهد کرد.

پیش از این، منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران، گفته بود "معمولا روسای جمهور آمریکا در زمان انتخابات و زمانی که در کاخ سفید هستند مواضع متفاوتی را اتخاذ می‌کنند لذا ما ترجیح می‌دهیم صبر کنیم تا ببینیم در کاخ سفید و در ۲۱ ژانویه سیاست‌های اعلامی چه خواهد شد."

ایران با افتتاح دفاتر و مراکزی در تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین در امور داخلی آن ها مداخله می کند

وزیر دفاع آمریکا

طی حدود یک هفته ای که از آغاز به کار دولت باراک اوباما می گذرد، به جز شخص رئیس جمهوری آمریکا، وزیر امور خارجه، وزیر دفاع و نماینده این کشور در سازمان ملل نیز درباره سیاست های امریکا در قبال ایران موضع گیری کرده اند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه هشتم بهمن، خواهان تعامل "معنی دار" دولت ایران با جامعه بین المللی شد.

او اظهارات اخیر آقای اوباما در باره ایران را فرصتی برای دولت ایران برای حل و فصل مناقشاتش با جامعه بین المللی دانست.

به گفته خانم کلینتون، آمریکا گزینه هایش را به طور کامل و جامع در برابر ایران بررسی خواهد کرد.

همزمان با خانم کلینتون، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا هم درباره ایران اظهاراتی داشت.آقای گیتس که در مجلس سنای آمریکا سخن می گفت، ایران را به انجام فعالیت های خرابکارانه در برخی از کشورهای آمریکای لاتین متهم کرد.

او ایران را متهم کرد که با افتتاح دفاتر و مراکزی در تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین در امور داخلی آن ها مداخله می کند.

آقای گیتس در دولت جورج بوش نیز وزیر دفاع این کشور بود اما موضع ملایم تری در قبال ایران نسبت به دونالد رامسفلد، اولین وزیر دفاع دولت بوش داشت.

پیش از آقای گیتس، سوزان رایس، سفیر جدید ایالات متحده در سازمان ملل درباره برنامه اتمی ایران اظهار نظر کرده بود.

معمولا روسای جمهور آمریکا در زمان انتخابات و زمانی که در کاخ سفید هستند مواضع متفاوتی را اتخاذ میکنند

وزیر امور خارجه ایران

خانم رایس گفته بود که آمریکا موضوع برنامه اتمی ایران را به یکی از اولویت های دیپلماتیک خود تبدیل و گفتگوی مستقیم با این کشور را پیگیری خواهد کرد.

به گفته خانم رایس، آمریکا از خطری که برنامه اتمی ایران متوجه منطقه و همچنین ایالات متحده و جامعه جهانی کرده است، نگران است.

طی مدتی که از انتخاب آقای اوباما به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا می گذرد، مقام های ایرانی خواستار تغییر سیاست دولت او نسبت به ایران شده اند.

آقای احمدی نژاد که پیشتر نسبت به پیروزی انتخاباتی آقای اوباما که از شهروندان سیاه پوست آمریکا است ابراز تردید جدی کرده بود، در عملی بی سابقه در تاریخ سی سال اخیر ایران، با ارسال نامه ای انتخاب او را تبریک گفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.