رئیس مجلس ایران به امارات هشدار داد

علی لاریجانی
Image caption رئیس مجلس ایران این هشدار را از صحن علنی مجلس اعلام کرد

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به "برخورد نامناسب" با مسافران ایرانی به دولت امارات متحده عربی هشدار داده است.

آقای لاریجانی روز چهارشنبه نهم بهمن، در صحن علنی مجلس گفت که دولت امارات باید بداند مطالبه مجلس رفتار آنها نسبت به ایرانیانی که وارد آن کشور می شوند با وجود حجم بالای مبادلات دو کشور جدی است و اگر رفتار خود را اصلاح نکنند حتما مجلس برخورد بعدی را انجام خواهد داد.

هشدار آقای لاریجانی به امارات پس از آن صورت گرفت که یکی از نمایندگان مجلس نسبت به ارجاع این موضوع به ریاست جمهوری اعتراض کرد.

نمایندگان مجلس روز سه شنبه هشتم بهمن، از پاسخ آقای متکی در باره آنچه که"سکوت غيرقابل توجيه وزارت امور خارجه در خصوص توسعه‌طلبی امارات و مداخله در مسائل داخلي ايران" خوانده اند، قانع نشدند و بر اساس آیین نامه جدید داخلی مجلس، اين موضوع را جهت رسيدگی به رئيس‌جمهوری ارجاع کردند.

بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، چنانچه مجلس سه بار با رأی اکثريت نمايندگان حاضر، سؤال از وزير را وارد تشخيص دهد، طرح استيضاح وزير با رعايت مفاد اصل هشتاد و نهم قانون اساسی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

مقداد نجف زاده، نماینده فریدون کنار در مجلس در تذکر خود گفت: "ما دیروز با رایی که دادیم بنا داشتیم به حرکتی که امارات انجام داده، ‌اعتراض کنیم اما الان توپ را به دروازه خودی زده ایم و به وزیر خارجه خودمان اعتراض کرده ایم."

اما آقای لاریجانی این تذکر را رد کرد و گفت: " از محتوای مطالبی که دیروز نمایندگان مطرح کردند،‌ کاملا روشن است بیش از اینکه اعتراض به وزارت خارجه باشد، اعتراض به رفتار امارات است."

آقای لاریجانی گفته است مجلس با این رای نشان داد راجع به این رفتارها سئوال جدی از امارات دارد و اگر رفتارشان را اصلاح نکنند حتما مجلس برخورد بعدی را خواهد کرد.

روابط ایران و امارات متحده عربی در سال اخیر بر اثر تکرار ادعای امارات در باره مالکیت جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک رو به سردی گذاشته است اما روابط اقتصادی دو کشور به واسطه حضور شرکت های متعدد و سرمایه گذاران ایرانی در این کشور همواره پر رونق بوده است.

امارات در سال های اخیر به یکی از مراکز عمده گردشگری برای مسافران ایرانی بدل شده است. در ماه های اخیر گزارش هایی از انگشت‌نگاری و بازرسی غیر معمول اتباع ایرانی در فرودگاه‌های امارات منتشر شده بود.

ایران اعلام کرده که بر اساس "اصل اقدام متقابل" اتباع امارات متحده عربی را در هنگام ورود به ایران کشور انگشت نگاری می کند.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه بیست وسوم دی تایید کرد که این کشور به صورت "مقطعی و موردی" اقدام به انگشت نگاری از شهروندان امارات در هنگام ورود آنها به ایران کرده است.

به گفته آقای قشقاوی، در این گونه موارد بر اساس اصل اقدام متقابل رفتار می شود و اصل انگشت نگاری مبتنی بر رفتار کنسولی و رفتار متقابل است.

مطالب مرتبط