نامه سرگشاده ایرانیان حامی صلح به رئیس جمهوری آمریکا

اکتبر اعتماد
Image caption رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران رئیس این تشکل است

اعضای تشکل "ایرانیان حامی صلح" در نامه سرگشاده ای به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از او خواسته اند تا در رویارویی با چالش های سیاسی منطقه خاورمیانه، حق حاکمیت، امنیت و منافع ملی ایران را در نظر داشته باشد.

ایرانیان حامی صلح، شبکه ای از افراد و انجمن های داخل و خارج ایران است که خواهان بهتر شناساندن فرهنگ و جامعه ایران در جهان است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز 27 ژانویه گفت: "برای ما مهم است که تمایل به گفتگو با ایران داشته باشیم، تا به طور روشن هم اختلافاتمان را بیان کنیم و هم راههای ممکن را برای پیشرفت بررسی کنیم".

اعضای تشکل "ایرانیان حامی صلح" که دفتر آنها در لندن مستقر است در نامه ای به آقای اوباما نوشته اند: "تاکنون نحوه برخورد با انرژی هسته ای ایران، غیرمنصفانه و بی ثمر بوده و به پیامدهای معکوس انجامیده است. دولت شما به دلیل موقعیت ویژه اش می تواند این جریان عمل را دگرگون سازد و به راه حلی هماهنگ با ارزش هایی که شما مطرح کرده اید، دست یابد".

اکبر اعتماد، که در دوره پهلوی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بوده و در حال حاضر رئیس شبکه "ایرانیان حامی صلح" است، در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت: "بعد از انتخاب آقای اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، ما امیدواریم که تغییری در سیاست خارجی آمریکا ایجاد شود".

به گفته آقای اعتماد ایران و آمریکا دو قدرت بزرگ حاضر در منطقه خاورمیانه هستند و تا اختلافات این دو کشور حل نشود، خاورمیانه همیشه در اغتشاش خواهد بود.

در بخشی از این نامه آمده است: "برنامه انرژی هسته ای ایران تاکنون در چارچوب قرارداد تامینات آژانس بین المللی انرژی اتمی و زیر نظر بازرسان این آژانس برپایه قرارداد عدم گسترش سلاح های هسته ای انجام می شود. ولی در اثر سیاست های یک جانبه آمریکا و بعضی از کشورهای اروپایی، ایران از همکاری های لازم که در قرارداد نام برده تصریح شده، بی بهره مانده و چاره ای جز این ندارد که برنامه خود را به تنهایی اجرا کند، امری که پیامدش بدگمانی و عدم تفاهم است".

پیروز مجتهدزاده، استاد دانشگاه در تهران، با اشاره به صحبت های اخیر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در باره ایران گفت: "این ها همه علایمی است که دولت جدید آمریکا می خواهد تغییر در سیاست های این کشور را به خاورمیانه هم بکشاند".

به گفته آقای مجتهدزاده، "به رغم نظر بسیاری از ناظران طرفدار اسرائیل که می گویند تغییر در سیاست های آمریکا شامل سیاست های خاورمیانه ای آمریکا نخواهد شد، من فکر می کنم که آقای اوباما سرگرم این کار است و صحبت های اخیر او هم اشاراتی است به این که سیاست های خاورمیانه ای هم شامل برنامه تغییرات او خواهد بود".

در قسمت پایانی این نامه همچنین آمده است که: "سرانجام باید به یاد داشت که وجود سلاح های هسته ای در هر کجای جهان تهدید بزرگی برای همه انسانهاست. اگر بر این امیدیم که پیمان عدم گسترش سلاح های هسته ای به وسیله همه کشورها گرامی داشته شود، کشورهای دارای سلاح های هسته ای می بایست با قاطعیت تعهدات خود را در بند ششم این معاعده رعایت کنند".

مطالب مرتبط