23:22 گرينويچ - چهارشنبه 28 ژانويه 2009 - 09 بهمن 1387

احمدی نژاد بار دیگر 'نامزد انتخابات می شود'

محمود احمدی نژاد

این اولین بار است که مقام های دولت رسما قصد آقای احمدی نژاد را اعلام می کنند

یکی از مشاوران محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران گفته است که او در انتخابات آتی ریاست جمهوری که کمتر از پنج ماه دیگر برگزار می شود شرکت خواهد کرد.

این اولین بار است که اعضای دولت محمود احمدی نژاد قصد او برای شرکت در انتخابات که چند نامزد آن تاکنون مشخص شده اند را تایید می کنند. وی تاکنون شخصا در این باره اظهار نظر نکرده است.

علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه ای رئیس جمهوری ایران این موضوع را در گفتگو با خبرگزاری های رویتر و فرانسه تایید کرده است.

وی به رویتر گفت: "طبیعتا (احمدی نژاد) نامزد انتخابات بعدی خواهد شد.... البته او این کار را برای به انجام رساندن ماموریتش انجام می دهد."

آقای جوانفکر در گفتگو با خبرگزاری فرانسه نیز این موضوع را تکرار کرد و چنین افزود: "او بار دیگر در انتخابات شرکت خواهد کرد تا شاهد به ثمر نشستن برنامه هایش باشد."

پیش از این نامزدی مهدی کروبی رهبر حزب اعتماد ملی در انتخابات خرداد ماه اعلام شده بود. گفته می شود که محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران نیز درحال بررسی گزینه خود در این زمینه است.

رسانه های ایران همچنین گزارش داده اند که میر حسین موسوی نخست وزیر سابق ایران نیز ممکن است شرکت در انتخابات را مد نظر داشته باشد.

اوضاع اقتصادی کشور می تواند موضوع اصلی انتخابات بعدی ریاست جمهوری باشد.

با توجه به مشکلات عمده ای چون تورم که گریبانگیر اقتصاد ایران است، مدیریت آقای احمدی نژاد در چند سال اخیر موضوع انتقادهای زیادی بوده است.

بانک مرکزی ایران حدود دو هفته قبل گزارش داد که متوسط تورم در آخرین ماه پائیز به ۲۵.۵ درصد رسیده است.

منتقدان می گویند که سیاست های دولت در زمینه تزریق شدید و گسترده درآمد نفت به اقتصاد به تورم شدید دامن زده است.

اما آقای جوانفکر در گفتگو با رویتر این انتقادها را رد کرد و مشکلات اقتصادی را به گردن معضلاتی چون خشکسالی و مسائلی چون افزایش بهای کالاهای اساسی در جهان انداخت.

تصور می شود که آقای احمدی نژاد از حمایت قوی رهبر ایران برخوردار باشد.

آیت الله علی خامنه ای شهریور گذشته گفت دولت باید طوری برنامه ریزی کند که انگار پنج سال دیگر سر کار است: "فکر نکنید که امسال، سال آخر دولت است؛ نه. مثل کسى که پنج سال دیگر بناست کار بکند، کار بکنید؛ یعنى تصور کنید که این یک سال به اضافه‏ چهار سال دیگر در ید مدیریت شماست. با این دید نگاه کنید و کار کنید و برنامه‏ریزى کنید و اقدام کنید."

آقای خامنه ای آن زمان همچنین خطاب به کسانی که آنها را "تخریب کنندگان" دولت خواند گفت: "انکار امتیازات و نقاط مثبت، برجسته کردن ضعفها و بدگویی مستمر، تخریب است نه انتقاد."

انتقاد از اظهارات رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

همزمان اظهارات رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در باره انتخابات آینده جنجال آفرین شده است.

بنابه گزارش ها سرلشکر حسن فیروزآبادی روز سه شنبه از انتخاب مجدد آقای احمدی نژاد برای چهار سال دیگر حمایت کرد که واکنش مهدی کروبی را به دنبال داشت.

برخی رسانه های ایران از یک سخنرانی سرلشکر فیروزآبادی چنین نقل قول کرده بودند: "گروه هائی از سیاستمداران فکر کردند بین دولت و مردم فاصله انداخته و نظر مردم را جلب نمایند، بنابر این در انتخابات ریاست جمهوری می توانند یک کاندیدای ریاست جمهوری جدید معرفی نمایند و مسئله احمدی نژاد را تمام کنند ولی این اتفاق نمی افتد، اشتباه می کنند".

آقای کروبی در نامه ای به آقای فیروزآبادی نوشته است: "در ماه های گذشته که سخنان عجیب برخی فرماندهان نظامی و موضع گیری صریح بعضی از آنان نسبت به جریان های سیاسی کشور را می شنیدم و می خواندم با خود فکر می کردم که اگر این روند متوقف نشد شکایت از این قانون شکنان را نزد جنابعالی بیاورم که امین رهبری معظم و فرماندهی کل قوا هستید اما امروز که شما «ریاست ستاد نظامیان دخالت کننده در انتخابات» را برعهده گرفته اید، شکایت به کجا برم؟".

اکنون به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، سرلشکر فیروزآبادی در نامه ای قول داده است در انتخابت دخالت نکند.

وی در جوابیه ای نوشت: "مطمئن باشید در انتخابات آتی دخالتی نخواهم کرد.... سخنرانی اخیرم که منتشر شد به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود و در مورد انتخابات آینده صحبت از شرکت همه رجال واجد شرایط در انتخابات و واگذاری آن به مردم بوده است."

اما آقای جوانفکر اظهارات اولیه سرلشکر فیروزآبادی را حق وی دانست.

مشاور رسانه ای رئیس جمهوری ایران در گفتگو با رویتر گفت: "در کشور ما... همه می توانند نظراتشان را بیان کنند. دخالت یعنی اینکه آنها مانع از شرکت کسی در انتخابات شوند. بنابراین آنچه آقای فیروزآبادی گفته به معنی دخالت در مسائل سیاسی نیست. این نظرات اوست."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.