01:18 گرينويچ - پنج شنبه 29 ژانويه 2009 - 10 بهمن 1387

بازرسی کشتی 'حامل تسلیحات' از ایران توسط آمریکا

ناو آمریکایی موسوم به گونزالس، عکس آرشیوی

نیروی دریایی آمریکا هفته گذشته طی دو روز مشغول بازرسی کشتی باربری از مبداء ایران بود

مقام های نظامی آمریکا می گویند که نیروی دریایی این کشور اوایل هفته گذشته در جریان بازرسی یک کشتی باری که از ایران به سوریه می رفت، در آن محموله تسلیحاتی یافته و هرچند "ظن" آن می رفته که این محموله برای حماس ارسال شده به دلیل فقدان شواهد اجازه داده شده که به راه خود ادامه دهد.

به گزارش رویتر تیمی از بازرسان ناو "یو اس اس سن آنتونیو" این سلاح ها را در یک کشتی که با پرچم قبرس در حرکت بود کشف کردند اما مقام ها گفتند که نمی شد ثابت کرد این سلاح ها در نقض قطعنامه های تسلیحاتی سازمان ملل متحد حمل می شود.

به گفته این مقام ها این کشتی اجازه یافت به مسیر حرکت خود به سوی سوریه ادامه دهد و انتظار می رفت روز چهارشنبه به آنجا برسد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دریاسالار مایک مالن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، ضمن تایید این خبر گفته است که مقام های آمریکایی مظنون هستند که مقصد نهایی محموله نوار غزه بوده است، منطقه ای که تحت کنترل گروه پیکارجوی فلسطینی حماس است.

آقای مالن گفت: "آمریکا از لحاظ قانونی هرچه می توانست انجام داد... ما اجازه نداشتیم سلاح ها را ضبط کنیم، یا کاری شبیه به این انجام دهیم."

مقام های نیروی دریایی آمریکا گفتند که کشتی با اجازه ناخدای آن جستجو شده و سلاح های یافته شده در آن از نوع مهمات کوچک است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هفته پیش گزارش داده بود که بازرسی این کشتی روزهای دوشنبه و سه شنبه (19 و 20 ژانویه) انجام شده بود.

یک مقام آمریکایی که از او نام برده نشد آن زمان به آسوشیتدپرس گفت مهمات کشف شده حاوی گلوله توپ بوده است و از آنجا که حماس از توپخانه استفاده نمی کند، مقام ها مطمئن نیستند که دریافت کننده محموله چه کسی بوده است.

این دومین حادثه مربوط به محموله های باری ایران طی دو ماه اخیر است.

حدود دو ماه پیش مقام های ترکیه محموله ای از ایران را که قرار بود به وسیله کشتی به ونزوئلا ارسال شود "مشکوک" توصیف کرده و توقیف کردند.

مقام های کمرگ ترکیه گفتند که محموله حاوی تجهیزاتی آزمایشگاهی با ظرفیت تولید مواد منفجره بوده است.

البته خبر توقیف کشتی یک ماه پس از وقوع توسط مقام های ترک اعلام شد و مقام های گمرکی این کشور گفتند از متخصصان نظامی ترکیه خواسته شده آن را بررسی کنند.

روابط سیاسی و اقتصادی ایران و نزوئلا در سال های اخیر افزایش یافته و دو کشور همکاری های مشترکی در زمینه طرح های پتروشیمی و تولید قطعات تراکتور و همچنین اتومبیل در ونزوئلا دارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.