09:12 گرينويچ - پنج شنبه 29 ژانويه 2009 - 10 بهمن 1387

گاردین: اوباما برای مقامات ایران نامه می فرستد

اوباما و کلینتون

کلینتون پیش نویس نامه اوباما به رهبران ایران را بررسی می کند

یک روزنامه بریتانیایی از تدوین نامه ای از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا، برای مقامات ایران خبر داده است.

این گزارش با عنوان "فاش شد: نامه ای که گروه همکاران اوباما انتظار دارند باعث ترمیم اختلاف با ایران شود" در شماره روز پنجشنبه، 29 ژانویه گاردین چاپ شده و در آن آمده است که مقامات دولت باراک اوباما پیش نویس نامه رئیس جمهوری برای مقامات ایران را تدوین کرده اند که هدف از آن، آب کردن روابط منجمد دو کشور و گشودن راه برای مذاکرات رو در روست.

به نوشته گاردین، وزارت امور خارجه آمریکا از زمان انتخاب آقای اوباما در 4 نوامبر سال گذشته مشغول کار بر روی این نامه بوده که در پاسخ به نامه تبریک محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، برای باراک اوباما تهیه شده است.

گاردین به نقل از منابع دیپلماتیک می افزاید که این نامه به منزله حرکتی نمادین و تغییری در لحن خصومت آمیز دولت جورج بوش نسبت به ایران است که این کشور را یکی از اعضای "محور شرارت" توصیف کرده بود و هدف از ارسال آن، از میان بردن سوء ظن رهبران ایران و هموار کردن راه برای تماس مستقیم آقای اوباما با آنان است که به نوبه خود، تغییر جهتی اساسی در سیاست خارجی ایالات متحده خواهد بود.

به نوشته گاردین، تا کنون مقامات وزارت امور خارجه آمریکا دست کم سه پیش نویس برای این نامه تهیه کرده اند که در آن تاکید شده که این کشور در صدد سرنگونی رژیم اسلامی نیست بلکه تنها خواستار تغییر رفتار آن است و انتظار می رود متن نهایی به عنوان نامه سرگشاده خطاب به ملت ایران تنظیم و برای آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، ارسال شود.

این روزنامه می افزاید که در یکی از پیش نویس های پیشنهادی، توصیه شده است که مردم شرایط معیشتی نسبتا نا مناسب خود را با وضعیت برخی کشورهای همسایه مقایسه کنند و به منافع ناشی از خارج شدن از فهرست کشورهای غیر قابل اعتماد برای غرب توجه داشته باشند هر چند در همین متن، در کنار لحنی مصالحه جویانه، از دولت ایران خواسته شده است که دست از حمایت از تروریسم بردارد.

تحول در سیاست خارجی آمریکا

گاردین می نویسد که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، شخصا پیش نویس های پیشنهادی را به عنوان بخشی از تحولی اساسی در سیاست خارجی این کشور مورد مطالعه قرار داده اما متن تایید شده تا تکمیل بررسی آن انتشار نخواهد یافت.

احمدی نژاد در کرمانشاه

احمدی نژاد خواستار تغییر بنیادی در سیاست آمریکا شده است

این روزنامه یادآور می شود که باراک اوباما در مصاحبه اخیر خود با تلویزیون العربیه به احتمال اتخاذ روشی دوستانه تر نسبت به جمهوری اسلامی اشاره کرد و روز چهارشنبه، محمود احمدی نژاد گفت که در انتظار تغییر سیاست دولت اوباماست و اظهار داشت که معلوم نیست که آیا دولت جدید آمریکا در صدد تغییر اساسی سیاست های این کشور است و یا اینکه تنها تغییر در تاکتیک ها را در نظر دارد و خواستار عذرخواهی آمریکا برای نحوه رفتار با ایران در خلال شصت سال گذشته شد.

گاردین می نویسد که وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار نظر در مورد خبر تدوین نامه برای رهبران ایران خودداری ورزیده اما با توجه به ادامه برنامه هسته ای ایران و نگرانی از احتمال اقدام یکجانبه اسرائیل در بمباران تاسیسات هسته ای این کشور، اقدامات دیپلماتیک فوریت بیشتری پیدا کرده است.

گاردین می نویسد روز گذشته علی اکبر جوانفکر، از دستیاران ارشد احمدی نژاد، گفت که با وجود درخواست آمریکا، دولت ایران در نظر ندارد برنامه غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و این اظهارات نشاندهنده ابعاد مشکلات رئیس جمهوری آمریکا در برخورد با این مساله است.

در ادامه گزارش گاردین آمده است که یکی از عوامل نگران کننده برای ایران سوء ظن نسبت به نیات آمریکا و بدبینی نسبت به تلاش های مخفیانه برای تغییر رژیم از جمله حمایت از گروه های جدایی طلب در مناطقی مانند کردستان، سیستان و بلوچستان و خوزستان است در حالیکه وزارت امور خارجه ایالات متحده بارها طرفداری از این گروه ها را تکذیب کرده است.

گاردین می نویسد که دولت جورج بوش در روزهای آخر خود در نظر داشت دفتر حفاظت از منافع آمریکا را در تهران ایجاد کند و در حالی که کاندولیزا رایس، وزیر خارجه سابق، اظهار داشت که بروز بحران در گرجستان باعث شد تا توجه مقامات از این برنامه منحرف شود، اما برخی ناظران گفتند که راستگرایان دولت بوش از چنین اقدامی جلوگیری به عمل آوردند.

نماینده ویژه در امور ایران

به نوشته این روزنامه، این طرح بار دیگر مطرح شده اما اگر آمریکا وارد مذاکرات مستقیم با ایران شود، احتمالا ایجاد یک چنین دفتری دست کم در کوتاه مدت لزومی نخواهد داشت.

دنیس راس

از راس به عنوان نماینده ویژه در امور ایران نام برده شده است

در ادامه این گزارش آمده است که اگرچه اوباما هدایت سیاست آمریکا در قبال ایران را خود در دست دارد، به زودی اعلام خواهد شد که دنیس راس سمت نماینده ویژه آمریکا در امور ایران را بر عهده می گیرد همانطور که نمایندگان ویژه ای هم در امور خاورمیانه و پاکستان و افغانستان تعیین شده اند.

گاردین یادآور می شود که آقای راس در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون نقشی اساسی در مذاکرات صلح خاورمیانه داشت و در مقام جدید خود، مسئولیت روزمره اجرای سیاست دولت اوباما در قبال ایران را بر عهده می گیرد.

این روزنامه در عین حال می نویسد که به عنوان نشانه ای چشمگیر از بی اعتمادی ایران نسبت به آمریکا، روزنامه کیهان که نشریه ای محافظه کار و نزدیک به آیت الله خامنه ای محسوب می شود در مقاله ای آقای راس را عضو "لابی صهیونیستی" توصیف کرد.

گاردین به نقل از سعید لیلاز، تحلیلگر مقیم تهران، می نویسد که نامه دولت آمریکا باید با تضمین های امنیتی همراه باشد اما مقامات آمریکایی نباید منتظر دریافت پاسخی سریع به این نامه باشند.

وی می گوید که در داخل نظام حکومتی ایران مناقشاتی درباره چنین نامه ای بروز خواهد کرد زیرا تعداد زیادی افراد تندرو در حکومت حضور دارند که مایل به عادی شدن روابط ایران و آمریکا نیستند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.