03:37 گرينويچ - جمعه 30 ژانويه 2009 - 11 بهمن 1387

کره شمالی موافقتنامه ها با کره جنوبی را 'دور می ریزد'

آزمایش موشکی توسط کره شمالی - بدون تاریخ

کره شمالی از لحاظ تکنیکی هنوز در وضعیت جنگی با جنوب است

حکومت کمونیستی کره شمالی با متهم کردن سئول به داشتن "نیات خصمانه"، گفته است که کلیه موافقتنامه های نظامی و سیاسی با جنوب را دور می ریزد.

اداره روابط فرامرزی کره شمالی در بیانیه ای که در رسانه های دولتی منتشر شد گفت که دولت کره جنوبی روابط را "تا آستانه جنگ سوق داده است."

یکی از موافقتنامه هایی که کره شمالی می گوید کنار می گذارد به مساله مرز دریایی دو کشور در "دریای زرد" مربوط می شود.

نیروهای دریایی دو کشور در سال های 1999 و 2002 درگیر زد و خوردهای خونینی در این ناحیه که عملا مرز دو کشور است شدند.

"کمیته اتحاد صلح آمیز کره" در بیانیه خود گفت: "کلیه بندهای توافق شده در زمینه پایان دادن به رویارویی سیاسی و نظامی میان شمال و جنوب باطل خواهد شد."

این بیانیه گفت که وضعیت در شبه جزیره کره به جایی رسیده است که "نه جای بهبود دارد و نه امیدی به بازگشت آن به مسیر اولیه هست."

کره شمالی اخیرا حملات لفظی علیه دولت "لی میونگ باک" در کره جنوبی را تشدید کرده است. دولت سئول قول داده است اگر پیونگ یانگ برنامه اتمی خود را پایان ندهد، جریان آزاد کمک ها به شمال را قطع خواهد کرد.

جان سادوورت خبرنگار بی بی سی در سئول می گوید برخی تحلیلگران بر این باورند که پیونگ یانگ می کوشد با ایجاد تنش با کره جنوبی، قدرت چانه زنی خود با دولت تازه آمریکا را افزایش دهد.

به گفته خبرنگار بی بی سی، یک تحلیل بدبینانه تر این است که تنش فزاینده میان دو کشور خطر درگیری های نظامی در مقیاس کوچک را افزایش می دهد.

دو کشور بیش از نیم قرن پیش با هم جنگیدند و از آن زمان تاکنون از لحاظ تکنیکی هنوز در وضعیت جنگی هستند.

بنابه گزارش ها درگیری سال های 1999 و 2002 باعث کشته شدن شش نفر از کره جنوبی و ده ها نفر از کره شمالی شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.