03:13 گرينويچ - جمعه 30 ژانويه 2009 - 11 بهمن 1387

اعتراض گزارشگران بدون مرز به انسداد سایت های خبری در ایران

گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای مسدود شدن چند سایت اطلاع رسانی اینترنتی در ایران را محکوم کرده است.

این سازمان از مسدود شدن سه سایت فردا نیوز، پارسینه و هفتان که سایت های داخلی در ایران محسوب می شوند، در کنار سایت فارسی رادیو فرانسه، سایت فارسی رادیو آلمان و سایت فارسی العربیه خبر داد.

رضا معینی از سخنگویان گزارشگران بدون مرز به بی بی سی فارسی گفت: "مسئولان در ایران هیچ توضیحی در باره دلیل مسدود کردن این سایت ها ارائه نکرده اند و کسی به درستی نمی داند علت این اقدام چیست".

به گفته آقای معینی سایت های فردا نیوز و پارسینه به نزدیکان محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و رقیب احتمالی محمود احمدی نژاد در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران منتسب هستند.

گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود نوشته است که این دو سایت "مقالاتی در نقد عملکرد دولت احمدی نژاد" منتشر می کردند.

"هفتان" نیز یک سایت فرهنگی - هنری است که با شعار "از هفت آسمان فرهنگ و هنر در وب چه خبر؟" فعالیت می کند.

'نهادی با دیوار بلند'

این سایت تولید محتوا ندارد و اعضای آن تنها به ارائه لینک های اینترنتی از مطالب فرهنگی و هنری می پردازند.

رضا شکر اللهی، سردبیر و ویراستار سایت هفتان در وبلاگ خود نوشته است: "انسداد سایت هفتان را کمیته‌ فیلترینگ مخابرات انجام نداده... اما در رفت و آمدها و مکاتباتم، به نهادی برخورده‌ام که دیوار بسیار بلندی دارد. این دیوار بلند سرعتِ پی‌گیری را برای کشف دلیل توقیف و «احتمالاً» رفع آن، کند کرده است".

آقای شکراللهی از این "نهاد" نامی نبرده است.

پیش تر مجید رفیعی، سردبیر "فردانیوز" گفته بود این سایت به دلیل انتشار غیر عمدی مطلبی در باره غزه مسدود شده است که از یک وبلاگ نقل شده بود.

آقای رفیعی در گفتگو با سایت "عصر ایران" گفت: "برخی مطالب در سایت ما در بخش غیر علنی گذاشته می شود تا پس از بررسی توسط سردبیری و اعمال ویرایش های لازم منتشر شود. اما روز دهم دی ماه مطلبی به نقل از یکی از وبلاگ ها، به علت خطای نرم افزاری و به طور سهوی تنها برای چند دقیقه روی خروجی سایت قرار گرفت".

به گفته آقای رفیعی در این مطلب پس از حمایت از مردم غزه، "مسائل ناروایی" به "برخی مسئولان" نسبت داده شده بود.

ظاهرا اشاره سردبیر "فردانیوز" به مطلبی است با عنوان "فاجعه در غزه و همسوئی اعراب با اسرائیل" که پس از انتشار، به سرعت از سایت مذکور حذف شده است.

همسویی اعراب با اسرائیل در این مطلب "نتیجه مستقیم اشتباهات مقام معظم رهبری و حمایت های ایشان از احمدی نژاد" دانسته شده بود.

سردبیر فردانیوز اظهار امیدواری کرده است که به زودی از این سایت در ایران رفع فیلتر شود.

سایت پارسینه نیز در مطلبی با اشاره به فیلتر شدن خود در ایران نوشته است: "هنوز دلیل این اقدام ناگهانی که بدون هیچگونه تذکر واطلاع قبلی صورت گرفته مشخص نیست".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.