16:10 گرينويچ - جمعه 30 ژانويه 2009 - 11 بهمن 1387

کشتی کمک های ایران به بیروت رسید

کشتی حامل کمک های ایران شب پنجشنبه 29 ژانویه در بیروت لنگر انداخت

کشتی ایرانی حامل کمک های انسانی پس از بیش از دو هفته سرگردانی در بندر بیروت پهلو گرفت.

این کشتی که 33 روز پیش از بندرعباس به سمت بندر عقبه در اردن حرکت کرد در روز 22 دی از کانال سوئز خارج شد و پس از ورود به دریای مدیترانه انتظار می رفت در کمتر از یک روز پس از آن به غزه برسد، اما بر اساس گزارش ها در بیست مایلی غزه با ممانعت ناوهای اسرائیلی مواجه شد.

پس از آن مصر نیز به کشتی ایرانی اجازه تخلیه بار خود را نداد و با همراهی ناوهای جنگی مصر از ساحل العریش این کشور به سمت آبهای آزاد رانده شد که این مسئله فراخواندن نماینده حافظ منافع مصر در تهران و اعتراض رسمی ایران به مصر را در پی داشت.

محمد رضا شیبانی سفیر ایران در بیروت بار این کشتی را دو هزارتن برنج، آرد و شکر توصیف کرد و گفت قرار است این بار از طریق مبادی ذیربط بین المللی برای مردم غزه ارسال شود.

کشتی ایرانی در هنگام پهلوگرفتن در بیروت مورد استقبال جمعی از دیپلمات های ایرانی در لبنان قرار گرفت.

مقام های ایرانی در جریان درگیری میان حماس و اسرائیل در غزه، دولت مصر را به علت مسدود کردن گذرگاه رفح که مرز مشترک این کشور با غزه است مورد انتقاد قرار دادند و در عین حال از این کشور به علت روابط سیاسی اش با اسرائیل انتقاد و آن را به سازشکاری متهم کردند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.