00:24 گرينويچ - شنبه 31 ژانويه 2009 - 12 بهمن 1387

تحقیقات قبرس درباره کشتی حامل بار از ایران

عکس آرشیوی از بندر لیماسول در قبرس

کشتی ظاهرا روز پنجشنبه در بندر لیماسول پهلو گرفت - عکس آرشیوی

یک کشتی باری حامل محموله هایی از ایران که با پرچم قبرس حرکت می کرد روز جمعه در بندری در قبرس مورد جستجو قرار گرفته است.

آمریکا می گوید ظن آن می رود که این کشتی حامل تسلیحات برای گروه حماس بوده است.

این کشتی به نام "مونچگورسک" هفته گذشته از سوی نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ متوقف و جستجو شد و آمریکا گفت که در آن یک محموله تسلیحاتی شامل مهمات کوچک یافته است.

رئیس جمهور قبرس می گوید این کشتی قطعنامه های سازمان ملل متحد را نقض کرده است. این درحالی است که مقام های نظامی آمریکا چند روز پیش به خبرگزاری رویتر گفته بودند که نمی توان ثابت کرد این محموله تسلیحاتی ناقض قطعنامه های سازمان ملل بوده است.

مقام های قبرسی با احتیاط زیاد درباره جستجوی این کشتی سخن گفته اند. از جمله رئیس جمهور قبرس آن را "مشکلی" برای این جزیره خوانده است.

دیمیتریس کریستوفیاس رئیس جمهور قبرس گفت: "ما مسئولانه به این موضوع رسیدگی می کنیم، من در این مقطع نمی توانم چیزی بگویم که... ممکن است مشکلات بیشتری بیافریند."

وی افزود: "ما درحال تحقیق درباره محموله کشتی هستیم و به شما گفته ام که باید این امور را مسئولانه و خیلی جدی و بدون سر و صدای زیاد در رسانه ها مورد رسیدگی قرار دهیم."

ماریوس گاروییان رئیس پارلمان قبرس نیز مسائلی که این کشتی به وجود آورده است را "خیلی حساس" توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس وی گفت: "هدف ما این است که این موضوع به بهترین نحو ممکن بدون صدمه زدن به منافع جمهوری قبرس حل شود... هرچه کمتر درباره اش حرف بزنیم بهتر است."

این کشتی که اصلا متعلق به یک شرکت روسی است روز پنجشنبه در بندر جنوبی "لیماسول" پهلو گرفت.این کشتی قبلا توقفی در پورت سعید در مصر کرده بود.

مقام های نظامی آمریکا روز چهارشنبه تایید کردند که نیروی دریایی این کشور اوایل هفته گذشته در جریان بازرسی یک کشتی باری که از ایران به سوریه می رفت، در آن محموله تسلیحاتی یافته و هرچند "ظن" آن می رفته که این محموله برای حماس ارسال شده به دلیل فقدان شواهد اجازه داده شده که به راه خود ادامه دهد.

دریاسالار مایک مالن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیز گفت مقام های آمریکایی مظنون هستند که مقصد نهایی محموله نوار غزه بوده است، منطقه ای که تحت کنترل گروه پیکارجویان فلسطینی حماس است.

آقای مالن گفت: "آمریکا از لحاظ قانونی هرچه می توانست انجام داد... ما اجازه نداشتیم سلاح ها را ضبط کنیم، یا کاری شبیه به این انجام دهیم."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.