مرور روزنامه های تهران؛ ۱۲بهمن

سرمقاله روزنامه های اول هفته تهران بیشتر به آغاز دهه فجر سی امین سالگرد انقلاب ایران اختصاص دارد.

در عین حال اکثر روزنامه ها با عکس و گزارش های خود از حرکت نخست وزیر ترکیه در اجلاس داووس تجلیل کرده اند و جز اینها انتقادهایی از بودجه تنظیمی دولت محمود احمدی نژاد و سیاست های اقتصادی دولت که مجلس مشغول رسیدگی بدان است موضوع سرمقاله روزنامه های امروز تهران است.

سالگرد انقلاب

رسالت سرمقاله خود را به مناسبت روز دوازده بهمن و سی امین سالگرد انقلاب به همین موضوع اختصاص داده و نوشته با گذشت سه دهه از پرواز انقلاب مسافرین این هواپیما هنوز فرود نیامده اند و روز به روز بر ارادت به انقلاب و ولایت پذیری ملت ایران افزوده می شود. ایمان و اعتقاد قلبی و وابستگی عاطفی و فکری ملت به نظام اسلامی را تنها می توان در قالب عقلانیت دینی تفسیر کرد. به نظر نویسنده سرمقاله رسالت، امروز ایران شاهد جامعه ‌پذیری این تئوری آیت الله خمینی است که هر آنچه به غیر از ولایت فقیه در برهه کنونی، طاغوت و پذیرش ولایت غیرخداست. نه لیبرال دموکراسی و نه سوسیال دموکراسی هیچ‌کدام قادر نیستند جایگزین نظام اسلامی گردند.

اعتراض اردوغان

اعتماد ملی در سرمقاله خود نوشته دولت اسلا‌می ترکیه نشان داد هم می ‌توان مدرن بود، هم می توان به اتحادیه اروپا ملحق شد، هم می ‌توان شاخص‌ های اقتصادی را اصلا‌ح کرد، هم می ‌توان از ظرفیت یک حکومت لا‌ئیک و بانفوذ ژنرال‌ها سود برد و هم می توان عضوی رشید برای جامعه اسلا‌می بود.

به نوشته اعتماد ملی، رجب طیب اردوغان با تکیه بر محبوبیت و مقبولیت داخلی، قدرت اقتصادی رو به تزاید، اعتبار و وزن مناسب و البته میانه‌روی و تعادل در جهان اسلا‌م، ترکیه را به کشوری اثرگذار بدل کرده است.

به نوشته این روزنامه ترکیه عضو پیمان ناتو، متحد مهم آمریکا و دارای روابط گسترده سیاسی، نظامی و امنیتی با اسرائیل است.اما اردوغان با این اقدام، نشان داد که چگونه می توان با پرهیز از غوغاسالا‌ری و تکیه بر شعارهای عوام‌ گرایانه دهان رژیمی چون اسرائیل را به خاک مالید.

به نوشته این روزنامه اقدام ترکیه از سوی دیگر نشان داد مسئولا‌ن اسرائیل تا چه میزان در حمله به غزه دچار اشتباه تاریخی و استراتژیک شدند .

روزنامه خراسان در سرمقاله خود از اعراب خواسته از اردوغان درس بگیرند چرا که ننگ است برای اعراب که در جلسه ای با حضور عمروموسی به عنوان نماینده اعراب، رئیس دولت یک کشور غیرعرب با صراحت از حقوق مردم غزه دفاع کند،آن هم ترکیه ای که روابط گسترده ای با اسرائیل داشته است ونباید فراموش کرد که اردوغان می داند با وجود لابی های قوی صهیونیستی در جهان، اعلام چنین مواضعی برای او کم هزینه نخواهد بود.

به نوشته این روزنامه استقبال هزاران نفر از مردم ترکیه در ساعت نخست بامداد از نخست وزیر گواه روشنی بر این مدعا است. علاوه بر این، بازتاب رسانه ای و جهانی اقدام رجب طیب اردوغان و اعتراف آنها به این نکته که اظهارات ضد اسرائیلی اردوغان داووس را لرزاند، نشان دیگری از تقویت انزوای اسرائیل در عرصه بین المللی است که نشان داد هوشمندانه و قاطعانه می توان از ظرفیت افکار عمومی و همچنین تریبون مجامع بین المللی مواضع اصولی ملت استفاده برد و این می تواند درسی باشد برای رهبران عرب.

بودجه

سرمایه در سرمقاله خود اظهار اطمینان کرده که مجلس تغییرات اساسی در لایجه بودجه سال آینده و همین طور لایحه هدفمند کردن یارانه ها اعمال خواهد کرد که مهم ترین آن مربوط به صندوقی است که درلایجه پیش بینی شده که همه درآمدها یعنی سالانه چهل هزار میلیارد تومان که پنجاه در بودجه کشور است، بدان ریخته شود اما مجلس هیچ نظارتی بر هزینه این ارقام نداشته باشد.

به نوشته جمشید انصاری عضو کمیسون تحول اقتصادی مجلس در این مقاله، دولت کاملا بر این مجلس مسلط است و هیات امنایش فقط موظف است گزارش آن را به هیات دولت بدهد و طبیعی است در صورت تصویب چنین امری الزام آور بودن بودجه سنواتی، ماهیت خود را از دست می دهد و دولت با توجه به منابع در اختیار، در قالب صندوق مذکور به تغییراتی که مجلس در خصوص بودجه سنواتی اعمال کرده است، توجه نخواهد داشت.

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته قانون طلایی و خدشه ‌ناپذیر عرضه و تقاضا بدون اینکه در برابر هیچ اراده‌ ای سر تسلیم فرود آورد، این اتفاق در ایران با کمی تاخیر مواجه شده است و به دلیل وجود تقاضای موثر از یک ‌سو و رقابتی نبودن عرضه از طرف دیگر، هنوز ملموس نشده است.

چنان که وزیر بازرگانی به جای اینکه منتظر عملکرد عرضه و تقاضا بماند، در یک واکنش اداری، بخشنامه‌ ای صادر کرده و از عرضه ‌کنندگان خواسته با اراده خویش قیمت محصولات خود را کاهش دهند.

به نوشته این اقتصاددان کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند که اگر عوامل اقتصادی به ویژه در بخش ‌خصوصی در ایران ناگزیرند این دستورها را اجرا کنند، از سر ضعف بنیه و نیروی اقتصادی آنها است و پیامدهای آن ناشناس باقی می ‌ماند و راه فساد و فرار را باز می ‌کند. به نوشته دنیای اقتصاد علاوه براین، اگر دولتمردان معتقدند با بخشنامه می‌توان بازار را تنظیم کرد، چرا نمی‌توان نرخ بهره در "بازار‌پول" را که ده‌ها بخشنامه برای کاهش آن صادر شده، کاهش داد.

پلیس و امنیت مردم

صدای عدالت در سرمقاله خود به حضور انواع پلیس ها با لباس های مختلف و هیات های متفاوت از جمله با اسلحه، باتوم، دستبند،‌ گاز و اسپری و دستبند به کمر اشاره کرده و پرسیده آیا شان و کرامت انسانی مردم در این طرح در کجا رعایت می شود؟

این روزنامه پرسیده آیا تخلف عده ای باید سبب شود که نیروی انتظامی مانور قدرت داده و با هیبتی هراس آور در عرصه ها ظاهر شود؟ این امر در حالی است که در بسیاری کشورهای جهان جز در موارد خاص نیروی پلیس در انظار مردم ظاهر نمی شود.

به نوشته سرمقاله صدای عدالت رفتار نیروی انتظامی منجر به احساس هتک حیثیت افراد می شود:" در نظر بگیرید زمانی که در یکی از خیابان ها و در حاشیه آن قصد توقف دارید که حداکثر مامور پلیس می تواند شما را جریمه کرده و یا به فرض در جاهایی که تابلو نصب نموده در صورت توقف اتومبیل شما را با جرثقیل حمل کند، ‌ولی شما در حال توقف با ماموری با لباس ویژه و انواع سلاح ها روبه رو شوید که شما را منع از توقف کند و بدون برگه جریمه ای فقط با اتکا بر لوازمی که در اختیار دارد،‌چه احساسی باید به مردم دست دهد ؟ آیا واقعا این نوع رفتار برای بینندگان و شنوندگان به احساس امنیت عمومی می انجامد و یا احساس ایجاد نظم."