23:34 گرينويچ - شنبه 31 ژانويه 2009 - 12 بهمن 1387

واکنش ایران به گزارش دیدار ثمره هاشمی با ویلیام پری

مجتبی ثمره هاشمی - ویلیام پری

واشنگتن تایمز نوشت این دو یک رشته دیدارهایی داشته اند

وزیر اطلاعات ایران در واکنشی به گزارش واشنگتن تایمز دایر بر دیدار یک مشاور بلندپایه محمود احمدی نژاد با وزیر دفاع سابق آمریکا، از موضع گیری روشن درباره این دیدار خودداری کرده و تنها گفته است که "مذاکره ای رسمی" میان دو کشور انجام نشده است.

غلامحسین محسنی اژه ای روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: "معنای مذاکره کاملا مشخص و جدای از طرح برخی مباحث است. لذا تاکنون مذاکره ای با آمریکا رخ نداده است چرا که آمریکا باید رویه زورگویانه و ظالمانه خود را در جهان تغییر دهد."

"واشنگتن تایمز" یک روز پیشتر گزارش داده بود که ویلیام پری، وزیر دفاع سابق آمریکا، سال گذشته یک رشته دیدارهایی با مجتبی ثمره هاشمی، از مشاوران بسیار نزدیک محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران داشته است که هدف آن بحث درباره برنامه اتمی ایران بوده است.

واشنگتن تایمز این خبر را از فردی که با این گفتگوهای پشت پرده آشنا بوده است نقل کرده است.

این فرد که نخواست از او نام برده شود تاکید کرد که این دیدارها فقط جنبه "بحث و تبادل نظر" داشته است "نه مذاکره" که هدف آن رفع ابهام از مواضع دو طرف بوده است.

اگر این گزارش صحت داشته باشد یک مجهول مهم درباره آن وجود دارد: اینکه آیا آقای پری به درخواست دولت جورج بوش این دیدارها را انجام داده است یا سایرین. آقای پری یک سیاستمدار قدیمی است که از جمله در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون در حل پرونده اتمی کره شمالی نقش داشت.

ایران و آمریکا هم اکنون بر سر برنامه اتمی ایران - که واشنگتن برخلاف اصرارهای تهران می گوید اهداف نظامی دارد - درگیر کشمکش شدیدی هستند و اکنون بسیاری منتظرند ببینند دولت تازه آمریکا تحت ریاست باراک اوباما چه گام تازه ای برای حل این مشکل برخواهد داشت؛ گامی که به احتمال زیاد در جهت تماس مستقیم دیپلماتیک خواهد بود.

غلامحسین محسنی اژه ای

وزیر اطلاعات ایران تنها به گفتن این نکته بسنده کرد که مذاکره ای رسمی صورت نگرفته است

یک سازمان غیردولتی - موسوم به پاگواش یا "کنفرانس های پاگواش درباره علوم و روابط جهانی" - نیز در چند روز اخیر گفت که تعدادی از مقام های ایرانی و آمریکایی در سال 2008 میلادی چهار بار به طور محرمانه اما غیر رسمی در اروپا دیدار کردند.

جفری باوتول، مدیر این سازمان در واشنگتن دی سی، روز جمعه در گفتگو با دفتر بی بی سی فارسی در واشنگتن تایید کرد که پاگواش در سال میلادی گذشته چهار کنفرانس محرمانه برای گفتگوی مقام های ایرانی و آمریکایی در اتریش و هلند برگزار کرد.

به گفته وی، هر یک از این کنفراس ها بین یک تا دو روز بوده و آخرین آن در اتریش برگزار شده است اما او از فاش کردن هویت مقام های ایرانی و آمریکایی که در آن کنفرانس ها شرکت داشتند، خودداری کرد.

جفری باوتول گفت که محور این گفتگوهای چند جانبه یافتن راه های بهبود رابطه آمریکا و ایران بود تا این دو دولت از شعارهای به گفته وی تحریک آمیز فراتر بروند و رابطه مثبت و سازنده ای برقرار کنند.

وزیر اطلاعات ایران در مصاحبه با خبرگزاری مهر ضمن رد انجام مذکرات میان دو کشور، احتمال دیدار مقام های دو کشور در ظرفیت غیر رسمی را رد نکرد.

وی گفت: "مذاکرات نیازمند مقدمات، موخرات، انگیزه و اهدافی است و لذا تاکنون به این معنا مطلقا مذاکره ای مطرح نبوده و نیست اما اینکه احتمالا در اجلاس هایی که در برخی کشورهای جهان برگزار می شود، احیانا یک مقامی از کشورمان با فردی برخورد و احوال پرسی هم کرده باشد، شاید این اتفاق افتاده باشد و شاید هم بیافتد."

دولت بوش یک بار به طور رسمی ویلیام برنز معاون وزارت خارجه را به ملاقات چند جانبه ای در ژنو با حضور سعید جلیلی مذاکره کننده هسته ای ایران اعزام کرد.

آقای برنز که پست خود را در دولت باراک اوباما حفظ کرده است هفته جاری در نشستی در آلمان با حضور نمایندگان چهار عضو دیگر دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان برای بحث درباره سیاست این گروه - 1+5 - مقابل ایران شرکت خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.