04:06 گرينويچ - 01 فوريه 2009 - 13 بهمن 1387

'دیدار سیاستمداران آمریکا و ایران با ابتکار اوباما انجام شد'

مجتبی ثمره هاشمی - ویلیام پری

واشنگتن تایمز نوشت این دو یک رشته دیدارهایی داشته اند

یک روز پس از آنکه یک سازمان بین المللی تایید کرد میزبان یک رشته دیدارهای محرمانه میان سیاستمداران بلندپایه آمریکا و ایران بوده است، خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام های این سازمان گزارش می دهد که ملاقات ها با ابتکار عمل باراک اوباما انجام شده است.

این خبرگزاری می نویسد که اوباما حتی پیش از انتخابات روز چهارم نوامبر سعی کرد با استفاده از کارشناسان آمریکایی با دو دوشمن آمریکا در منطقه خاور میانه، یعنی ایران و سوریه، تماس برقرار کند.

جفری باوتول مدیر شعبه گروه "پاگواش" در آمریکا، سازمانی که در سال 1995 برنده جایزه صلح نوبل شده بود، گفته است که کارشناسان منع گسترش سلاح های هسته ای طی ماه های اخیر تماس هایی در سطوح "خیلی خیلی بالا" با مقام های ارشد ایرانی داشته اند.

به گفته آقای باوتول، ویلیام پری وزیر دفاع سابق آمریکا که در مبارزات انتخاباتی باراک اوباما نقش داشت، در برخی از این نشست ها حضور داشت.

او به خبرگزاری فرانسه گفت که تمرکز این نشست ها "طیف وسیعی از مسائلی بود که بین ایران و غرب فاصله می اندازد: نه تنها برنامه اتمی ایران بلکه فرآیند صلح خاور میانه و مسائل خلیج فارس."

پیشتر وزیر اطلاعات ایران در واکنشی به گزارش واشنگتن تایمز دایر بر دیدار یک مشاور بلندپایه محمود احمدی نژاد با آقای پری، از موضع گیری روشن درباره این دیدار خودداری کرده و تنها گفته بود که "مذاکره ای رسمی" میان دو کشور انجام نشده است.

غلامحسین محسنی اژه ای روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: "معنای مذاکره کاملا مشخص و جدای از طرح برخی مباحث است. لذا تاکنون مذاکره ای با آمریکا رخ نداده است چرا که آمریکا باید رویه زورگویانه و ظالمانه خود را در جهان تغییر دهد."

"واشنگتن تایمز" جمعه گزارش داده بود که ویلیام پری سال گذشته یک رشته دیدارهایی با مجتبی ثمره هاشمی، از مشاوران بسیار نزدیک محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران داشته است که هدف آن بحث درباره برنامه اتمی ایران بوده است. واشنگتن تایمز این خبر را از فردی که با این گفتگوهای پشت پرده آشنا بوده است نقل کرده است.

این فرد که نخواست از او نام برده شود تاکید کرد که این دیدارها فقط جنبه "بحث و تبادل نظر" داشته است "نه مذاکره" که هدف آن رفع ابهام از مواضع دو طرف بوده است.

آقای پری یک سیاستمدار قدیمی است که از جمله در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون در حل پرونده اتمی کره شمالی نقش داشت.

ایران و آمریکا هم اکنون بر سر برنامه اتمی ایران - که واشنگتن برخلاف اصرارهای تهران می گوید اهداف نظامی دارد - درگیر کشمکش شدیدی هستند و اکنون بسیاری منتظرند ببینند دولت تازه آمریکا تحت ریاست باراک اوباما چه گام تازه ای برای حل این مشکل برخواهد داشت. آقای اوباما همواره خواستار دیپلماسی مستقیم مقابل ایران برای حل مساله مربوط به برنامه اتمی شده است.

غلامحسین محسنی اژه ای

وزیر اطلاعات ایران تنها به گفتن این نکته بسنده کرد که مذاکره ای رسمی صورت نگرفته است

آقای باوتول، مدیر شاخه واشنگتن سازمان غیردولتی پاگواش - یا "کنفرانس های پاگواش درباره علوم و روابط جهانی" - روز جمعه در گفتگو با دفتر بی بی سی فارسی در واشنگتن تایید کرد که پاگواش در سال میلادی گذشته چهار کنفرانس محرمانه برای گفتگوی مقام های ایرانی و آمریکایی در اتریش و هلند برگزار کرد.

به گفته وی، هر یک از این کنفراس ها بین یک تا دو روز بوده و آخرین آن در اتریش برگزار شده است اما او از فاش کردن هویت مقام های ایرانی و آمریکایی که در آن کنفرانس ها شرکت داشتند، خودداری کرد.

جفری باوتول گفت که محور این گفتگوهای چند جانبه یافتن راه های بهبود رابطه آمریکا و ایران بود تا این دو دولت از شعارهای به گفته وی تحریک آمیز فراتر بروند و رابطه مثبت و سازنده ای برقرار کنند.

وزیر اطلاعات ایران در مصاحبه با خبرگزاری مهر ضمن رد انجام مذکرات میان دو کشور، احتمال دیدار مقام های دو کشور در ظرفیت غیر رسمی را رد نکرد.

وی گفت: "مذاکرات نیازمند مقدمات، موخرات، انگیزه و اهدافی است و لذا تاکنون به این معنا مطلقا مذاکره ای مطرح نبوده و نیست اما اینکه احتمالا در اجلاس هایی که در برخی کشورهای جهان برگزار می شود، احیانا یک مقامی از کشورمان با فردی برخورد و احوال پرسی هم کرده باشد، شاید این اتفاق افتاده باشد و شاید هم بیافتد."

دولت بوش یک بار به طور رسمی ویلیام برنز معاون وزارت خارجه را به ملاقات چند جانبه ای در ژنو با حضور سعید جلیلی مذاکره کننده هسته ای ایران اعزام کرد.

آقای برنز که پست خود را در دولت باراک اوباما حفظ کرده است هفته جاری در نشستی در آلمان با حضور نمایندگان چهار عضو دیگر دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان برای بحث درباره سیاست این گروه - 1+5 - مقابل ایران شرکت خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.