10:15 گرينويچ - جمعه 30 ژانويه 2009 - 11 بهمن 1387

مجمع جهانی اقتصاد در داووس پایان یافت

مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس در حالی به پایان رسید که شرکت کنندگان در این اجلاس از دولت های جهان تقاضا کرده اند همکاری بین المللی بیشتری نشان دهند و همچنین هشدار داده اند که کساد اقتصادی کنونی ممکن است عواقب اجتماعی بزرگی به بار آورد.

گزارشگران می گویند هر چند که چهار روز گفتگوی پرتنش و حتی برخی اوقات احساسی در اجلاس داووس ممکن است توافقی مشخص در بر نداشته باشد اما برای برخی نخبگان سیاسی و اقتصادی جهان فرصتی فراهم کرد که سطح خارق العاده ناپایدار اقتصاد جهان را بهتر درک کنند.

برخی شرکت کنندگان در گردهمایی داووس بحران اقتصادی کنونی را بحرانی توصیف کرده اند که در یک قرن اخیر بی سابقه بوده است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، اذعان کرده که وضعیت بد اقتصادی جهان بی سابقه است و نقشه راه روشنی نیز برای حل آن در دست نیست.

کریستین لاگارد، وزیر اقتصاد فرانسه اعتراف کرد که سیاستمداران در تاریکی و در حالی که از خطر فروپاشی اقتصادی بیم دارند، امور اقتصادی را هدایت می کنند.

او گفت سیاستمداران از دو خطر احتمالی که در پیش روست می هراسند: یکی ناآرامی فزاینده اجتماعی و دیگر حمیت های دولتی از صنایع داخلی که از روی استیصال برای نجات مشاغل و همچنین کسب و کار و تجارت در نظر گرفته می شوند.

پاسکال لامی، رئیس سازمان تجارت جهانی نیز با حمایت های دولتی مخالف است چون به عقیده او بحران اقتصادی را بدتر می کند و به کشورهای فقیر جهان، که اقتصادشان ممکن است بر خلاف سایر کشورها امسال شاهد رشد باشد، بیشترین آسیب را وارد می کند.

گزارشگر بی بی سی می گوید که اکنون همه چشم ها به نشست گروه بیست (G20)، در ماه آوریل دوخته شده است اما هنوز روشن نیست که این نشست بتواند در مورد قوانین جدید بین المللی و سازمان هایی که باید جایگزین دستگاه های تصمیم گیرنده در سطح ملی می شود، به اتفاق نظر برسد.

در حالی که شرکت کنندگان اجلاس داووس نتیجه گیری کرده اند که هیچکس واقعا نمی داند این بحران به کجا می رود یا تا چه زمانی ادامه خواهد یافت، همه متفق القولند که فرصتی نباید تلف شود و تغییر گسترده قوانین مالی الزامی است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.