19:56 گرينويچ - شنبه 03 ژانويه 2009 - 14 دی 1387

ایران برای تقویت امنیت ملی چه باید بکند

نشان مرکز پژوهشهای مجلس ایران

مرکز پژوهشهای مجلس یک مرکز تحقیقاتی وابسته به مجلس ایران است و به نمایندگان این کشور مشورت می دهد


مرکز پژوهش های مجلس ایران ضمن بررسی فرصت ها وچالش های امنیتی پیش روی ایران را در ۱۶ سال آینده پیشنهاد کرده "دولت از ابزارهای سنتی کنترل و اعمال قدرت دست کشیده و با بهره گیری از ابزارها و شیوه های نوین در عین عدم حضور فیزیکی توانایی کنترل و مدیریت غیر مستقیم خود را تقویت کند."

گزارش مرکز وابسته به مجلس ایران، بر مبنای گزارشی تهیه شده که از سوی شورای اطلاعات ملی آمریکا منتشر شده است و در آن روند جهانی تا سال ۲۰۲۵ میلادی بررسی شده است.

گزارش شورای اطلاعات ملی آمریکا که سی سال پیش تاسیس شده است، بر انتقال ثروت و قدرت اقتصادی از غرب به شرق تاکید دارد. بنابر این گزارش، قدرت نسبی آمریکا کاهش می یابد اما این کشور همچنان به عنوان قدرتمندترین بازیگر در عرصه جهانی باقی خواهد ماند.

در کنار آن، کشورهایی نظیر چین، هند و روسیه به عنوان قدرت های نوظهور مطرح خواهند شد و قدرت بازیگران غیر دولتی مثل گروه های مذهبی، شبکه های جنایی و شرکت های تجاری افزایش خواهد یافت.

بر این اساس پیش بینی شده است رقابت ها به سمت تجارت، سرمایه گذاری و فن آوری های نوین تغییر مسیر دهد و تروریسم نیز همچنان به عنوان عامل تهدید کننده امنیت ملی کشورها مطرح خواهد بود؛ زیرا پیشرفت های فن آوری های اطلاعات و ارتباطات امکان دستیابی گروه های تروریستی به آن، قابلیت های خطرناکی را در اختیار گروه های تروریستی قرار می دهد.

بنابر این گزارش، در شانزده سال آینده اطلاعات و فناوری های اطلاعاتی اهمیت فزاینده ای پیدا خواهد کرد و "برخی کشورها احتمالا از سلاح هایی استفاده می کنند که جهت تخریب و نابودی سیستم ها و شبکه های اطلاعاتی،حسگرها و سیستم های ارتباطی طراحی شده است."

این گزارش تاکید دارد که "در آینده تخاصم دولت ها و گروه های غیردولتی به شکل "جنگ رسانه ای" و هدایت افکار عمومی خواهد بود."

نحوه تامین منافع ملی

با بررسی بخش هايی از گزارش شورای اطلاعات ملی آمریکا، مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد می کند با تغییراتی که در سطح جهانی رخ خواهد داد، ایران با بهره گیری از جایگاه استراتژیک خود در منطقه و جهان اسلام، برنامه های خود را روی روابط با قدرت های در حال ظهور همچون چین در بخش اقتصادی و هند در بخش انرژی متمرکز کند.

در این گزارش از آمریکا به عنوان "دشمن استراتژیک" نام برده شده و در ادامه با اشاره به نگرانی کشورهای منطقه از نفوذ و قدرت منطقه ای ایران نوشته شده است: "ایران با تدوین برنامه های راهبردی نسبت به تشکیل یا عضویت در بلوک ها و پیمان های منطقه ای گام های جدی بردارد."

با این استدلال پیشنهاد شده است که ایران برای تقویت رقابت پذیری و کاهش آسیب ها در مقابل فشارهای سیاسی و اقتصادی بین المللی می تواند از برگ های برنده خود در سازمان اکو، پیمان شانگهای و اوپک گازی استفاده کند و با این اهرم ها رفتار دشمنان را تغییر داده و هزینه های "اقدام نابخردانه" را برای آنها افزایش دهد.

مجلس ایران

مرکز پژوهشهای مجلس پیشنهاد کرده که دولت فعالیت سازمان های غیر دولتی را کنترل کند

ایران در حال حاضر عضو ناظر پیمان شانگهای است و اوپک گازی نیز هنوز تشکیل نشده و ایران از جمله کشورهایی است که تلاش دارد تا با شرکت کشورهای صادرکننده گاز سازمانی شبیه اوپک برای گاز ایجاد شود.

تشکیل سازمان های غیر دولتی بین المللی

در حالی که گزارش سازمان اطلاعات ملی آمریکا بر تاثیر سازمان های غیر دولتی در آینده تاکید دارد، مرکز وابسته به مجلس می نویسد:"وجه مشترک سازمان های غیر دولتی آن است که خارج از حوزه دولت ها عمل می کنند و در مواقعی نیز چالش های جدید در مقابل دولت ها ایجاد می کنند."

با این نگرانی کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس نتیجه گرفته اند که نظام سرمایه داری با برنامه های مدون به حمایت مالی از سازمان های غیردولتی و با هدف تقویت و تاثیر گذاری در عرصه داخلی به شخصیت پردازی می پردازند که نمونه آن اهدا جایزه نوبل به شیرین عبادی است.

پیشنهاد شده است که دولت "ضمن کنترل دقیق فعالیت سازمان های (غیردولتی) فعال در عرصه داخلی، نسبت به تشکیل وتقویت سازمان های غیر دولتی در عرصه بین المللی همگام با سایر کشورهای مستقل با هدف هدایت افکار عمومی و تاثیر گذاری بر تصمیمات جهانی اقدام کند."

مرکز پژوهش های مجلس در بخش دیگری با اشاره به احتمال گسترش تروریسم با ابراز نگرانی می نویسد:"وجود گروه های تروریستی مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران همچون گروه پژاک، سازمان مجاهدین، تروریسم مواد مخدر و دسترسی این گروهک ها به تکنولوژی های مدرن و سلاح های پیشرفته امکان هر گونه اقدام تروریستی را محتمل تر می سازد."

به نظر این مرکز وابسته به مجلس ایران، "امکان حملات تروریستی و استفاده ابزاری غرب از این گروه ها با هدف ایجاد جو ارعاب و وحشت در بین مردم و اجبار ایران به سازش با سایر حوزه ها همچون مسئله هسته ای را بیش از پیش تقویت می کند."

این مرکز در بخش دیگری بر"کارآمدی نظام مردم سالاری دینی و ارائه آن به عنوان الگویی برای کشورهای منطقه" می کند و در عین حال پیشنهاد می کند که همزمان با "بومی سازی امنیت ملی به خودکفایی در تولید سلاح های پیشرفته" لازم است که روحیه شهادت طلبی نیز تقویت شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.