04:06 گرينويچ - دوشنبه 02 فوريه 2009 - 14 بهمن 1387

مرور روزنامه های تهران؛ ۱۴ بهمن

روزنامه های کیهان و جمهوری اسلامی تیتر های اول خود را به گزارش دیدار خالد مشغل رییس دفتر سیاسی حماس با آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، اختصاص داده اند.

روزنامه جمهوری اسلامی از قول آیت الله خامنه ای نوشته راه خدا و انبیای الهی شکست ناپذیرست و حیات نو از زبان همین مقام در تیتر اول خود نوشته روحیه استقامت و آمادگی و مجاهدت حفظ شود. کیهان با عنوان بزرگ گزارش کامل جنگ 22 روزه به ولی امر مسلمین همین خبر را انعکاس داده است.

رقابت های انتخاباتی و گزارش های مربوط به آن نیز تیترهای اول چند روزنامه از هر دو جناح را به خود اختصاص داده چنان که آفتاب یزد با تیتر يك اظهارنظر ديگر از مجري بی ‌طرف انتخابات! که با علامت استفهام چاپ شده از گفته های وزیر کشور خبر داده که مربوط به انتخابات است و روزنامه اعتمادملی برای گزارش تشکیل یک فراکسیون تازه از جناح راست خارج از فراکسیون اصولگرایان موجود در عنوان اصلی خود نوشته جدائی حامیان احمدی نژاد از اصولگرایان، روزنامه رسالت هم با علامت تعجب بازی خاتمی با میرحسین یا میرحسین با خاتمی را بزرگ ترین تیتر خود گذاشته است .

صدای عدالت و فرهنگ آشتی از انتشار یک مجله نزدیک به هواداران دولت خبر داده که روی جلدش به ظاهر فیلمی است به اسم احمدی نژاد کشون خبر داده و بازیگران را هاشمی رفسنجانی قالیباف محسن رضائی، محمد خاتمی و میرحسین موسوی معرفی کرده اند. صدای عدالت با تیتر سناریوی سخیف انتخاباتی و فرهنگ آشتی با معرفی سازندگان فیلم علیه رئیس جمهور این گزارش را منعکس کرده اند.

روزنامه های اعتماد و سرمایه خبر لغو دیدار وزیر کار از موسسه دولتی ایران خودرو را با اهمیت دیده و نوشته اند که این لغو به خاطر آن اتفاق افتاده که محمد جهرمی هم علیه سیاست های اقتصادی دولت سخن می گوید و هم این که نامزد انتخابات ریاست جمهوری است.

تیتر اعتماد لغو غير منتظره برنامه بازديد وزير کارست و سرمایه از زبان وزیر کار نوشته واردات بی رویه به کشور ضد تولید و کارآفرینی است.

مردم سالاری نطق مدیر این روزنامه را در مجلس گزارش اصلی خود قرار داده و با تیتر ما مجلسيان به وعده هاي خود عمل نکرده ايم منعکس کرده است. جام جم در تیتر اصلی خود با انعکاس مصاحبه ای با رییس اداره نظام وظیفه نوشته پرونده خرید سربازی باز نشده است.

گزیده مقالات

کیهان در سرمقاله خود این ادعا را که رئیس جمهور جدید آمریکا خواستار تغییراتی در جامعه جهانی شده به نقد کشیده و نوشته است آقای اوباما که ارشمیدس وار به میان میدان دویده و یافتم یافتم می کند، در این میان 30 سال دیر آمده است. جامه بی قواره و گشاد تغییر با وجود اتفاقات بزرگی که در همین 30 سال در ایران و جهان رخ داده، بر تن او زار می زند. انقلاب ایران و ارزش های جهانی شده و مستقر آن، چنان جهان را دیگرگون کرده و توقع تغییر را بالا برده که سخن گفتن یکی مانند اوباما به عنوان نماینده هیئت حاکمه آمریکا در قیاس با آن تغییرات ، فرمالیته و بی پایه جلوه می کند.

به نوشته سرمقاله کیهان اوباما در قبال برنامه هسته ای ایران چه می کند؟ آیا به وعده خود برای مذاکره با ایران عمل می کند؟ یا آن را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری عقب می اندازد؟ از ایران برای مهار بحران های عراق و به ویژه افغانستان استمداد می کند؟ اگر چنین درخواستی کند پس توقع او مبنی بر توقف برنامه هسته ای ایران چه می شود؟ و... چنین سؤالاتی اگر چه در مقام تحلیل مسائل روز مهم می نمایند.

اعتماد با عنوان صريح و شفاف توضيح دهيد نوشته چند روزي است که خبر مذاکره مقام هاي ايراني و امريکايي از سوي منابع خبري غربي منتشر شده اما تا به حال مسوولان ايراني پاسخ قانع کننده يي به شايعات نداده اند.

روزنامه آمريکایی واشنگتن تايمز اخيراً مدعی گفت وگوهاي محرمانه وزير دفاع اسبق آمريکا و مشاور رئيس جمهوری ايران شده است؛ با اين حال واکنش مقام هاي ايرانی چندان قاطع نبوده و از اظهارنظر آن ها مشخص نمي شود آيا واقعاً مذاکره ایی صورت گرفته است يا خير.

به نوشته اعتماد از طرفی برخی پاسخ هاي مسوولان ايراني به گونه يي است که گويي خبر گفت وگوي مقام هاي ايرانی و آمريکايی را تاييد می کنند اما از اسم مذاکره پرهيز داشته و تاکيد مي کنند چيزی به معناي مذاکره صورت نگرفته بلکه ممکن است صحبت هايي رد و بدل شده باشد. به اين ترتيب به صورت دقيق روشن نمي کنند بحثي با طرف امريکايي صورت گرفته است يا خير. اما فارغ از اينکه گفت وگوی مسوولان ايراني و امريکايي چه عنواني داشته باشد، بهتر است هرچه زودتر به صورت صريح و روشن توضيح داده شود آيا تا به حال مقام هاي رسمي از ايران و امريکا با هم گفت وگويي داشته اند يا خير.

صدای عدالت در سرمقاله خود با اشاره به اخباری که درباره ملاقات های نمایندگان دولت های ایران و آمریکا منتشر شده است نوشته به نظر مي رسد اوباما قضيه بهبود روابط تهران و واشنگتن را جدی گرفته است و اين را می توان از مواضع نرم مقامات اين کشور در قبال ايران مشاهده کرد . اکنون زمان آن فرا رسيده است که ايران هم برای حل مشکلات خود در عرصه بين المللي گام هاي را در راستايي بهبود روابط خود با آمريکا بردارد و اين مساله را جدی بگيرد که در اين مسير ثمره هاشمی به عنوان مذاکره کننده ايران نمي تواند گزينه مناسبی باشد.

به نوشته علی بیگدلی در سرمقاله این روزنامه در خصوص اينکه چرا مذاکرات پشت پرده مقامات ايران و آمريکا که اخبار آن در سال های اخير چندين نوبت منتشر شده بی ثمر مانده است بايد گفت كه يکي از دلايل بی نتيجه ماندن مذاکرات محرمانه تهران و واشنگتن ثابت نبودن سياست ها و استراتژي ها در ايران است. يک دوره مذاکره مقامات ايراني با آمريکا به يک تابو غير قابل دسترس تبديل مي شود اما در دوره ديگر قضيه عکس آن می شود و مقامات وقت اصرار کننده برگزاري مذاکره با آمريکايي ها می شوند همين مسئله يعنی ثابت نبودن استراتژی ها موجب سردرگمی آمريکايي ها می شود.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته اگر چه تغيير سياست کاهش دستوري نرخ سود بانکي از سوي دولت نهم، امري مطلوب است و مصداق حکايت «جلوي ضرر را هرجا بگيري فايده است»; اما يک پرسش، بي پاسخ باقي مي ماند و آن اين که چرا دولت براي مدتی، يک سياست اقتصادي را اجرا کرد و مدتي بعد اين سياست را تغيير داد و روش ديگري را آزمايش کرد؟

به نوشته این روزنامه پاسخگوی مشکلا ت اقتصادي فراوان و تورمي که حاصل نقدينگی بر آمده از خروج سرمايه هاي مردم از بانک ها به دليل کاهش دستوری نرخ سود بانکي و پايين تر بودن آن نسبت به نرخ تورم است چه کسي خواهد بود؟ آيا اقتصاد، عرصه آزمون و خطاست؟

اعتماد ملی درسرمقاله خود با عنوان داستان سود و زبان نوشته نرخ سود بانكی سال بعد دستوري نخواهد بود و تورم نرخ سود را تعيين مي‌كند، نه نرخ سود تورم را. اينها جملا‌ت منتقدان رئيس‌جمهور، احمدي‌نژاد، نيست. رقبای انتخاباتی ايشان هم چنين سخناني بر زبان جاري نكرده‌اند. مضافا سخنان آرشيوي دو رئيس قبلي بانك مركزي و وزير مستعفي اقتصاد و دارايي دولت نهم هم نيست. سخنان بالا‌ اظهارات محمود بهمني رئيس‌كل بانك مركزي جمهوري اسلا‌مي است؛ سخناني كه هم علمي است و هم كارشناسي و البته منطبق با واقعيات اقتصادی.

سرمقاله اعتماد ملی اضافه کرده اما پرسش آن است كه رئيس‌كل بانك مركزي اين سخنان درست و البته در مخالفت با نظرات احمدي‌نژاد را چگونه بر زبان جاري كرده است؟ اين نظرات در كنار ديدگاه‌ها و ديگر اظهارات كارشناسي مقامات و منتقدان آغاز به كار دولت نهم در 3 سال گذشته به هيچ انگاشته و زود به فراموشي سپرده شد. ابراهيم شيباني، طهماسب مظاهري و داوود دانش‌جعفري مناصب خود را به‌دليل مخالفت با احمدي‌نژاد از دست دادند و اينك پس از اتلا‌ف منابع فراوان و به قيمت اثبات اين مدعا كه شايد مرغ يك پا نداشته باشد، حالا سياست‌های پولی و اعتباری كشور در سال پايانی رياست جمهوری تغییر می کند.

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته با نزدیک شدن انتخابات باید سئوال های تازه ای را از نامزدها پرسید از جمله این که مثلا وقتي نامزد انتخابات از «دولت كوچك» سخن مي‌گويد، بايد صريحا به او گفت در حال حاضر دولت، فلان تعداد شركت تحت پوشش و بهمان تعداد كارمند و كارگر تحت خدمت دارد، آيا براي كوچك كردن دولت، حاضر است بنگاه‌ ها را واگذار و كارمندان و كارگران را اخراج كند يا نه؟ وقتي نامزد انتخابات مي‌گويد مي‌خواهم عدالت اجتماعي برقرار كنم، بايد از او پرسيد كه از جمعيت 70ميليوني ايران چند نفر مورد ستم قرار دارند؟ چه كساني هستند؟ در كجا زندگي می ‌كنند؟ در پايان دوره رياست جمهوری چند نفر خواهند شد؟ و در نهايت شما از كدام منبعی مي‌خواهيد به محرومان كمك كنيد؟

به نوشته این اقتصاددان وقتی نامزد انتخابات مي‌گويد از حقوق شهروندي دفاع خواهم كرد، بايد از او پرسيد اولا شهروندان، طبق تعريف شما چه كساني هستند؟ حقوق آنها چيست؟ معيار منتقدان براي سنجش ميزان تحقق حقوق شهروندي چيست؟ و در پايان دوره رياست جمهوري شما، اگر چنين اتفاقی بيفتد، مي‌توان برنامه شما را شكست خورده يا موفق دانست؟

در انتهای سرمقاله دنیای اقتصاد آمده سال آينده، سال ناخوشي اقتصاد ايران است و شايد اين ناخوشي به سال 1389 هم كشيده شود. مي‌توان از نامزد رياست‌جمهوري پرسيد: برآوردهاي داخلي و بين‌المللي نشان مي‌دهد كه در سال 1388 رشد اقتصادي ايران حدود 5/3 درصد و در سال پس از آن شايد كمی بيشتر باشد، شما با اين رشد اقتصادی، چگونه می ‌خواهيد اشتغال زايی كنيد؟

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.