16:10 گرينويچ - جمعه 30 ژانويه 2009 - 11 بهمن 1387

توقیف کشتی لبنانی حامل کمکهای بشر دوستانه توسط اسرائیل

کشتی لبنانی (عکس از آسوشیتد پرس)

نیروی دریایی اسرائیل یک کشتی لبنانی حامل کمکهای بشر دوستانه برای نوار غزه را توقیف و به بندر اسرائیلی اشدود منتقل کرده است.

برخی خبرها از تیراندازی و ضرب و جرح سرنشینان این کشتی خبر می دهند.

فواد سینیوره، نخست وزیر لبنان ضمن محکوم کردن این اقدام اسرائیل، آن کشور را مسئول حفظ جان خدمه و سرنشینان کشتی دانسته است.

آخرین تماسی که سرنشینان کشتی "تالی" با بیرون داشته اند در دقایقی بوده که نیروهای اسرائیلی در حال سوار شدن به کشتی بوده اند. در آن چند لحظه، خبرنگار الجزیره از وقوع درگیری فیزیکی بین ناویان اسرائیلی و سرنشین کشتی خبر داده اما تماس او قطع شده است.

بر اساس گزارشها مالک کشتی در همان زمان با ناخدای کشتی در تماس تلفنی بوده و می گوید صدای شلیک چند گلوله را از آن سوی خط شنیده است.

وزارت دفاع اسرائیل شلیک به سوی کشتی را تکذیب کرده اما تائید کرده که ناویان این کشور کشتی را توقف کرده اند. این در حالی است که وزیر حمل و نقل لبنان به بی بی سی گفته که نیروهای دریایی اسرائیل به سمت این کشتی شلیک کرده اند

به گفته قاضی العریدی، وزیر حمل و نقل لبنان، علاوه بر مقامات لبنانی، محموله کشتی تالی توسط مقامات قبرسی هم بازرسی شده و کالایی جز کمکهای بشر دوستانه، دارو و اسباب بازی در آن مشاهده نشده است.

سازمانهای اعزام کننده این کشتی بویژه نسبت به وضعیت 10 هزار واحد پلاسمای خون که این کشتی برای بیمارستانهای غزه حمل می کرده ابراز نگرانی کرده است. به گفته کارشناسان این فرآورده خونی در صورتی که در محیط منجمد نگاهداری نشود، سریعا ً فاسد می شود.

سرنشینان کشتی غیر از خدمه عبارتند از: هیلاریون کاپوچی، اسقف اعظم (اسقف اعظم قدس در تبعید - کلیسای کاتولیک یونان) که در دهه هفتاد به اتهام همکاری با سازمان آزادیبخش فلسطین توسط اسرائیل زندانی شد، شیخ داود صلاح، رئیس انجمن علمای فلسطین، شیخ صلاح الدین علایلی، اوگاریت دندش خبرنگار و مازن ماجد فیلمبردار شبکه تلویزیونی الجدید لبنان، سلام خضر خبرنگار و محمد علیق فیلمبردار الجزیره، و ترزا مک درموت از سازمان غیر دولتی بین المللی غزه آزاد.

کشتی مالک لبنانی دارد اما در توگو ثبت شده و به همین دلیل با پرچم توگو حرکت می کند، نام اصلی کشتی تالی است اما برای این سفر نام آن را اخوه یا برادری گذاشته اند.

قبلاً هم دو یا سه کشتی دیگر از لبنان به سمت غزه حرکت کردند که هر دو به قبرس برگردانده شدند.

یک منبع امنیتی اسرائیلی به بی بی سی گفت، احتمال دارد خدمه و سرنشینان کشتی از طریق مرز راس الناقوره به لبنان مسترد شوند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.