مرور روزنامه های تهران؛ دوشنبه 21 بهمن

بیشتر روزنامه های صبح دوشنبه تهران در تیتر های اصلی خود از مردم دعوت کرده اند تا در راه پیمائی 22 بهمن شرکت کنند و پایداری خود را نسبت به جمهوری اسلامی در سی امین سال تاسیسش نشان دهند.

روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر اعلام آمادگی برای راه پیمائی سراسری یوم الله 22 بهمن همان خبری را داده است که کیهان با عنوان بزرگ فردا همه می آئیم به آن پرداخته و مردم سالاری نیز با تیتر حضور حماسی در جشن ملی 22 بهمن همان را منعکس کرده است. ایران روزنامه دولت نیز خسران دشمن با راهپيمايى عظيم ۲۲ بهمن را از میان تازه ترین گفته های آیت الله خامنه ای به عنوان تیتر اصلی خود برگزیده است.

خاتمی می آید تیتر بزرگ روزنامه اعتماد است چنان که سرمایه نیز خاتمی آمد را در صدر اخبار خود منعکس کرده اما روزنامه جوان در تیتر اول خود بدون ذکر منبع و به نقل از منابع نامعلوم نوشته انتقاد شدید میرحسین موسوی از خاتمی.

بودجه و مسائل اقتصادی تیتر اول چند روزنامه را به خود اختصاص داده. چنان که اعتمادملی از كسري 44 هزار ميليارد توماني بودجه خبر داده و دنیای اقتصاد از كلاف سردرگم بودجه 88 در عنوان اصلی خود نوشته است در همین حال رسالت روزنامه هوادار دولت خبر اول خود را به حضور رییس جمهور در عسلویه اختصاص داده با تیتر بزرگترين واحد الفين جهان در عسلويه افتتاح شد.

گزیده مقالات

کیهان در سرمقاله خود نوشته پس از 30 سال این انقلابی است که اکنون جای جای خاورمیانه اسلامی را درنوردیده و امواج آن خود را در آمریکای لاتین به سواحل آمریکا می کوبد. جهانی به جنبش آمده است. اکنون روزنامه الاهرام اذعان می کند که رویکرد به ولایت فقیه دیگر شیعه و سنی نمی شناسد. حالا اگر سیدحسن نصرالله محبوب ترین شخصیت در جهان عرب سر خود را بالا می گیرد و می گوید "خیال می کنند که می خواهند ما را تحقیر کنند، من افتخارم این است که عضو حزب ولایت فقیه باشم"، اخوان المسلمین مصر و حماس و جهاد اسلامی فلسطین هم از اخوت با چنان جنبشی و الگو گرفتن از آن سخن می گویند.

به نوشته این روزنامه حزب حزب کردن و فرقه فرقه نمودن ملت، جریان سازی موازی برای کاستن از نفوذ ولایت و رهبری، غبارآلود کردن فضا تا آنجا که تشخیص جبهه حق و باطل دشوار شود، و تزریق ناامیدی و سرخوردگی و فرسوده ساختن روحیه ها و اراده ها، محورهایی بود که جبهه استکبار پس از بیرون آمدن از شوک اولیه عملیاتی کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به کسانی که به خاطر رقابت های سیاسی خدمات مدیران سال های گذشته را زیر سئوال می برند نوشته رواج فرهنگ تخريب ناديده گرفتن زحمات و خدمات سياه نمائي منفي بافي و بي حرمتي نسبت به كسانی كه در اصل شكل گيری انقلاب و تاسيس نظام جمهوري اسلامی و به نتيجه رسيدن دفاع مقدس و نجات كشور از بحران ها و توطئه ها و تحريم ها نقش اساسي داشتند سموم مهلكی هستند كه مانع رسيدن انقلاب به اهداف بزرگي كه دارد می شوند و اين تجربه تاريخي را در ميانه راه به ناكامی و شكست می كشانند.

به نوشته این روزنامه كساني كه با اين قبيل كارها فضاي سياسی كشور را آلوده مي كنند و خود را طلبكار جلوه مي دهند بايد بدانند كه بزرگترين ضربه ها را به آرمان هاي انقلابي و اسلامي مطرح شده توسط امام خمينی وارد مي كنند و انقلاب اسلامی را به قربانگاه مي برند.

الهه کولائی در سرمقاله روزنامه فرهنگ آشتی نوشته اگر سيد محمد خاتمی در سال 1376 تنها براي آزمونی پرابهام وارد عرصه رقابت‌هاي انتخاباتی رياست جمهوري كشور شد و اگر خاتمي و همراهانش آن را تنها آزموني براي سنجش پايگاه اجتماعی خود در كشور و تمهيدی براي آماده شدن در مراحل بعدي ورود به عرصه قدرت برآورد می ‌كرد، اين‌بار در سال 1387 ورود به اين عرصه تنها آزمونی براي محاسبه جايگاه و پايگاه اجتماعی به شمار نمی ‌آيد.

به نوشته این استاد دانشگاه اين بار سيد محمد خاتمي برای ادامه تلاش بی وقفه، متعهدانه و آگاهانه برای اجرايی كردن اهداف و برنامه هايی كه در فروردين 1358 مردم ايران در پي انقلاب اسلامي در چارچوب قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران آن‌را مطرح كردند و آرزوهای تاريخی خود را برای تعيين سرنوشت خود، برای سهيم شدن در همه سطوح قدرت اعم از سياسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و براي استقلال و آزادی خود و برای اجرايی كردن آرمان های ايرانی و اسلامی خود، آن را در متن قانون اسلامی گنجاندند، پا به اين عرصه نهاده است

ایران روزنامه دولت با عنوان می آورندش در سرمقاله خود نوشته در جبهه مدعيان اصلاح طلبى قرار نيست كسى به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهورى به صحنه بيايد، بلكه قرار است كسى را به صحنه بياورند!

این روزنامه با تاکید بر این که از مجموع تحركات حلقه هاى نخست تا سوم تصميم سازى و عمليات سياسى ـ رسانه اى جبهه دوم خرداد در طول چهار ماه گذشته اين واقعيت رخ مى نمايد كه تنها فرد راضى و مصمم به نامزدى رياست جمهورى، حجت الاسلام مهدى كروبى است كه البته سوابق و علايق او، افراطيون را عصبى و هتاك مى كند

به نوشته روزنامه دولت اگرچه جبهه اصولگرايی در هر صورت، تكليف خود را روشن كرده و هرگونه تحولات و تغييرات و گمانه زنى هاى در اردوگاه رقيب، در آرايش و تصميم ايشان تأثيرى نخواهد داشت، اما در پس برخورد پيچيده و تهديدآميز افراطيون دوم خردادى براى وادار ساختن يك فرد به نامزدى در انتخابات، نكته هاى فراوانى نهفته كه جاى تأمل دارد، زيرا اصلى ترين چهره هاى اين حلقه فشار، كسانى هستند كه محتواى نطق هاى پيش از دستور آنان در مجلس ششم، مصاحبه ها، مقالات، سخنرانى ها و رفتار سياسى آنها در طول حداقل دهه گذشته از راهبرد تغيير ساختار دينى و انقلابى نظام بر پايه نفى حاكميت ملى و استقلال كشور نام و نشان داشت.

اعتماد ملی در سرمقاله خود نوشته کسری بودجه دولت ناشي از تفاوتي است كه ميان منابع و مصارف وجود دارد از حالا ‌اقتصاد ايران را در سال 2009 با نگراني‌هاي زيادي مواجه كرده است. چنين كسري بودجه‌اي دولت را بدون شك به سمت چاپ اسكناس، استقراض از بانك مركزی و يا حتي استقراض از بانک های خارجی هدايت مي‌كند. راهبردهايی كه اگر رخ دهد از حالا می توان حدس زد كه چه روزهايی در انتظار اقتصاد ايران است.

به نوشته این مقاله بودجه سال آینده تا اينجا خبري خوشايند براي مردم نبوده است اما آيا نمايندگان مجلس مي‌توانند از شكل‌گيري يك فاجعه اقتصادي در صورت اجراي چنين بودجه‌اي جلوگيری كنند؟

غلامرضا سلامی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اگر خوش‌بينانه رقم افزايش حساب ذخيره ارزي را طي سال 87 معادل 6‌ميليارد دلار در نظر بگيريم در آن صورت هنوز هم 26‌ميليارد دلار يا 25 هزار ميليارد تومان كسری درآمد دولت در سال 88 نسبت به سال 87 می ‌باشد كه يا بايد از طريق كاهش اقلام هزينه‌هاي جاري و هزينه های عمراني سال 88 نسبت به عملكرد واقعي سال 87 پوشانده شده باشد يا به صورت شفاف به عنوان كسری بودجه سال 88 نشان داده شود.

این اقتصاددان پیشنهاد کرده براي اجتناب از كسری ويرانگر بودجه ارزش برابری ريال در مقابل دلار و ساير ارزها به نحو مناسبي كاهش يابد. هزينه های عمرانی در حدود 18 هزار ميليارد تومان تثبيت شود. درآمد ناشي از هدفمند كردن يارانه ها (سهم دولت) در صورت تصويب در مجالی مناسب تر، به اعتبارات عمرانی اضافه شود. درآمدهاي مالياتي دولت در همان حد سال 87 مورد تصويب قرار گيرد و كسري درآمد از اين بابت از محل افزايش نرخ ارزهاي خارجي جبران گردد. افزايش احتمالی درآمدهاي مالياتي تا سقف معين به اعتبارات عمراني اضافه شود.افزايش قيمت هر بشكه نفت به بيش از51 دلار در هر بشكه (طبق بودجه پيشنهادي) طبق قانون برنامه چهارم به حساب ذخيره ارزی منظور شود.

آفتاب یزد در سرمقاله خود اشاره کرده که در چند روز گذشته صدا و سیما چندین بار این سخن اوباما را پخش کرد که گفته آمریکا با بحران اقتصادی روبروست که خواب را از چشم او ربوده است در حالی که باید از خود پرسید این روش بهترست که مشکل با مردم در میان گذاشته شود یا روش دولتمردان ما که در تمام مدت تاثیر بحران اقتصاد جهانی را انکار کردند.

سردبیر آفتاب یزد اضافه کرده هنوز هم هيچ یک از مسئولان دولتی، حاضر نيستند كه از موضع پيشين خود عقب نشينی كنند اما بسياري از طراحی ها و برنامه ريزی ها گوياي آن است كه بحران اقتصادی در جهان وجود دارد، تاثير آن بر ايران قابل انكار نيست و مردم ايران نيز بايستی مانند بسياری از ملت‌هاي ديگر، كمربندها را محكم ببندند براي اين ايستادگی نه چندان سودمند، تنها مي توان يك دليل يافت. اين دليل، تلاش براي اثبات علمی بودن موضع گيری های اوليه مسئولان دولتی و همچنين پافشاري بر اين ادعاست كه در سه سال اخير، عرصه مديريتی كشور آنقدر موفقيت تقديم مردم كرده است كه بزرگ ترين بحران های جهاني نيز نمی تواند خللی در برنامه ریزی های دولت نهم ايجاد كند.

مطالب مرتبط