اولین واکنش تهران به توقف کشتی 'مظنون' توسط قبرس

عکس آرشیوی از بندر لیماسول در قبرس
Image caption کشتی روز 29 ژانویه در بندر لیماسول پهلو گرفت و تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد

با گذشت نزدیک به دو هفته از توقف اجباری و جستجوی یک کشتی حامل بار از ایران توسط قبرس، تهران به آن واکنش نشان داده و گزارش ها دایر بر اینکه کشتی حامل اسلحه است را تلویحا رد کرده است.

آمریکا می گوید مظنون است که کشتی حامل سلاح برای گروه پیکارجوی حماس در نوار غزه باشد. ایران همواره کمک تسلیحاتی به گروه هایی چون حماس و حزب الله لبنان را تکذیب کرده است.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در واکنش به سوالی دایر بر اینکه گفته می شود این کشتی"حامل سلاح از ايران برای غزه بوده" است گفت: "خبر منتشر شده پايه و اساسی نداشته و تاكنون از طريق سفارت ما در نيكوزيا و منابع رسمی چيزی به ما ابلاغ نشده است."

ماجرای مربوط به محموله کشتی باعث حساسیت زیادی در میان مقام های قبرسی شده و آنها مکررا درباره آن سخن گفته اند اما هرگز به طور علنی و مشخص درباره ماهیت محموله آن سخن نگفته اند.

کشتی باربری "مونچه گورسک" اکنون 14 روز است که - ظاهرا به دستور قبرس - در بندر لیماسول در جنوب این کشور پهلو گرفته و بار آن حداقل دو بار توسط مقام های قبرسی مورد بازرسی قرار گرفته است.

قبرس تنها گفته است که محموله این کشتی ناقض قطعنامه های سازمان ملل در زمینه منع صدور تسلیحات از ایران است.

به علاوه نیکوزیا گزینه بازگرداندن بار کشتی به ایران را مردود دانسته و احتمال مصادره آن را مطرح کرده است.

مارکوس کیپریانو، وزیر خارجه قبرس، روز سه شنبه گفت که کشورش پس از آنکه جستجوی کلیه کانتینرهای کشتی کامل شد در مورد قدم بعدی تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش آسوشیتدپرس وی گفت که یک گزینه محتمل مصادره و ذخیره بار در قبرس یا یک کشور دیگر است.

هفته گذشته قبرس با ارسال گزارشی به یک کمیته شورای امنیت سازمان ملل خواستار موضع گیری کمیته در این مورد شد که آیا بار کشتی ناقض قطعنامه های سازمان ملل در مورد صدور تسلیحات از ایران است یا نه.

شورای امنیت به درخواست قبرس پاسخ داده است اما نیکوزیا از فاش کردن محتویات این پاسخ خودداری می کند.

این کشتی ابتدا حوالی 22 ژانویه از سوی نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ متوقف و جستجو شد و آمریکا گفت که در آن یک محموله تسلیحاتی شامل مهمات کوچک یافته است.

دریاسالار مایک مالن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفته بود مقام های آمریکایی مظنون هستند که مقصد نهایی محموله نوار غزه بوده است، منطقه ای که تحت کنترل گروه پیکارجویان فلسطینی حماس است.

آقای مالن گفت: "آمریکا از لحاظ قانونی هرچه می توانست انجام داد... ما اجازه نداشتیم سلاح ها را ضبط کنیم، یا کاری شبیه به این انجام دهیم."

یک مقام بریتانیایی در قبرس وجود اسلحه در کشتی را تایید کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس کارولاین فلینت وزیر بریتانیا در امور اروپا که روز سه شنبه مشغول دیدار از قبرس بود گفت: "تصور من این است که مقام های قبرسی درحال بررسی وضعیت هستند، اینکه مشخصات این سلاح هایی که آنجاست چیست."

وی افزود: "و من فکر می کنم وقتی گزارش بهتری در این زمینه داشتیم، بریتانیا و من مطمئنم که سایر کشورها به هر شکلی که ممکن است کمک خواهند کرد، تا اطمینان حاصل شود که اینها (سلاح ها) به شکلی موثر دور ریخته می شود."

گزارش رسانه های اسرائیلی حاکیست که اسرائیل از قبرس خواسته بود محموله را ضبط و تخلیه کند. رئیس جمهوری قبرس روز سوم ژانویه در گفتگو با خبرنگاران این گزارش ها را تکذیب نکرد.

مطالب مرتبط