17:00 گرينويچ - دوشنبه 02 فوريه 2009 - 14 بهمن 1387

بازداشت عاليه اقدام دوست از فعالان حقوق زنان

صحنه ای از درگيری ها در خردادماه سال 1385 در ميدان هفت تير تهران- عکس از آرش عاشوری

عالیه اقدام دوست، از فعالان حقوق زنان، که به جرم شرکت در تظاهراتی در خرداد سال 1385 در میدان هفت تیر تهران به سه سال زندان محکوم شده بود، روز شنبه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

خانم اقدام دوست یکی از ده ها نفری بود که درتجمع فعالان حقوق زنان در روز 22 خرداد 1385 در میدان هفت تیر تهران بازداشت شد.

عالیه اقدام دوست در دادگاه بدوی به 3 سال و چهار ماه حبس و 20 ضربه شلاق محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر، ضربه های شلاق از این حکم حذف، و حکم سه سال زندان او قطعی شد.

آسیه امینی، از فعالان حقوق زنان، در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی اتهام عالیه اقدام دوست را اقدام علیه امنیت ملی از طریق تجمع و نیز تمرد از دستور پلیس عنوان کرد؛ اتهامهایی که به گفته خانم امینی مورد قبول خانم اقدام دوست نبوده و هم او و هم وکلایش در جریان دادرسی به آن اعتراض کرده اند.

نسیم غنوی، وکیل عالیه اقدام دوست، به وب سایت میدان زنان گفته است ماموران اجرای احکام روز شنبه 12 بهمن به منزل خانم اقدام دوست در شهرستان فومن در استان گیلان در شمال ایران مراجعه کرده و او را از همان جا به زندان اوین در تهران منتقل کرده اند.

با اینکه چندین نفر از شرکت کنندگان در تجمع میدان هفت تیر در خرداد 1385 به حبس محکوم شده اند، اما خانم اقدام دوست نخستین کسی است که حکمش اجرا می شود.

پیش از این دستور اجرای قطعی حکم دلارام علی، یکی دیگر از فعالان حقوق زنان نیز صادر شده بود، اما با اعتراض گسترده فعالان حقوق زنان و نیز فعالان حقوق بشر، و با دستور محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران، اجرای حکم او متوقف شد.

آسیه امینی به بی بی سی فارسی گفت فعالان حقوق زنان و از جمله وکلای خانم اقدام دوست امیدوارند آقای هاشمی شاهرودی در این پرونده هم دخالت کرده و با استفاده از اختیاراتی که بر اساس ماده 17 قانون مجازات اسلامی دارد، دستور دادرسی مجدد بدهد.

خانم امینی همچنین گفت وکلای عالیه اقدام دوست عقیده دارند یکی از دلایل صدور این حکم سنگین برای خانم اقدام دوست، سابقه کیفری اوست. آسیه امینی گفت خانم اقدام دوست قبلا به جرم طرفدارای از یک گروه سیاسی به شش سال زندان محکوم شده و دوره محکومیت خود را طی کرده است، اما به گفته او آن پرونده هیچ ارتباطی با پرونده تجمع میدان هفت تیر نداشته و اساسا دوره محکومیتش چند سال پیش به پایان رسیده بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.