توصیه به اوباما درباره ایران

باراک اوباما
Image caption نیویورک تایمز به اوباما توصیه کرده در برخوردش با حکومت ایران به عنوان ملتی که دارای تمدنی تاریخی است نگاه کند

یکی از مقاله نویسان روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز دوشنبه (۲ فوریه) خود به باراک اوباما رییس جمهور تازه آمریکا توصیه کرده است در برخوردش با حکومت ایران به عنوان ملتی که دارای تمدنی تاریخی است نگاه کند.

راجر کوهن ستون نویس امور بین الملل این روزنامه که برای پوشش اخبار سی امین ساگرد پیروزی انقلاب ۱۹۷۹ به ایران رفته نوشته است که سیاست دولت پیشین آمریکا در قبال ایران روبه شکست است.

نویسنده نیویورک تایمز به عنوان شاهدی بر ناکامی سیاست آمریکا در قبال ایران می نویسد که چهار سال پیش ایران تنها چندین سانتریفیوژ برای غنی سازی اورانیوم داشت ولی اکنون دست کم پنجهزار دستگاه دارد -- به علاوه دشمنان ایران در عراق و افغانستان سرنگون شده اند.

نویسنده مقاله می نویسد که انقلاب ایران در سی امین سالگرد تولدش با اتکا بر مشکلات آمریکا از جمله احساسات ضد آمریکایی در جهان و اوضاع غزه توانسته خود را تقویت کند.

نویسنده می گوید که اکنون زمان بازنگری مجدد(سیاست آمریکا در قبال ایران) رسیده است و ادامه می دهد که عدم رابطه با ایران به مدت سه دهه به صورت تهدید آمریکا علیه ایران (که می گوید گزینه نظامی علیه ایران همواره بر روی میز است) و درخواستهای این کشور از ایران (در چارچوب توقف غنی سازی اورانیوم) در ذهنیت عمومی جامعه تثبیت شده و با دیواری از غرور ایرانیها مواجه شده است.

آقای کوهن که به مزار آیت الله خمینی رفته ضمن اشاره به تعداد زیادی از افرادی که در جنگ ایران و عراق جان خود را از دست داده اند می گوید که ایران برای یک دهه خون داده و با مشکل روبرو بوده است و تاثیر روانی این ضربه بر پیکر کشور هنوز دیده می شود.

به نوشته آقای کوهن ایرانیها دیگر نمی خواهند که بجنگند.آنها خواهان پیشرفت و حرکت به جلو هستند.

نویسنده ادامه می دهد که علیرغم اظهارات مقامات ایرانی- آنچه که در واقع در ایران وجود دارد عمگرایی است و پول - تحصیلات و استفاده از فرصتها موتور حرکت مردم کشور است.

محمد عطریانفر سردبیر یکی از روزنامه های اصلاح طلب ایران که از سوی مقامات کشور توقیف شده است به آقای کوهن می گوید: «اصلاحات آری اما تغییرات و خشونت نه.

نویسنده مقاله نیویورک تایمز می گوید که جوانان ایرانی که در دهه سوم زندگی خود هستند و در واقع نصف جمعیت کشور را تشکیل می دهند خواهان مطبوعاتی آزاد و استفاده آزادانه تر از لباس هستند و ادامه می دهد که در عین حال استفاده از موبایل و اینترنت و تلویزینهای ماهواره ای فراوان است -- که البته این دوتای آخری تحت محدودیتهای دولت قرار دارد اما ایرانیها آنها را دور می زنند همانگونه که دولتشان قطع نامه های سازمان ملل را علیه ایران دور می زند.

به نوشته آقای کوهن جمهوری اسلامی ایران ادامه حیات خود را به نوعی مدیون قدرت انعطاف پذیریش است.

نویسنده روزنامه نیویورک تایمز ادامه می دهد که در این سرزمین که پر است از جریانهای متفاوت که در رقابت بایکدیگر هستند -- آمریکا فقط بر یک جریان تمرکز کرده است:ایرانی توسعه طلب و کشوری که در آینده می توان قدرتی اتمی باشد.

آقای کوهن می نویسد که دیدگاه «محور شرارت» آمریکا درقبال ایران باعث شده است که سیاستگذاران واشنگتن نیروهای روانی- سیاسی و اجتماعی کشور را که خواهان عملگرایی - مصالحه و ثبات هستند دست کم بگیرد.

نویسنده تاکید می کند که سالیان بسیار زیادی است که ایران دست به حمله تجاوزگرانه علیه کشوری دیگری نزده است.

به نوشته نویسنده نیویورک تایمز ایران و آمریکا در بسیاری از موضوعات اشتراک نظر و منافع دارند از جمله در عراقی دموکراتیک -- چرا که عراقی دموکراتیک عملا یعنی عراقی که داری دولتی شیعه است -- و عراقی یکپارچه و با ثبات که اجازه دسترسی به اماکن مقدسی مانند نجف را برای ایرانیان بدهد.

ایران همچنین به مانند آمریکا با احیای طالبان و نیز با افراطگرایی سنی القاعده مخالف است.

آقای کوهن می نویسد که دموکراسی در ایران با اشکالات زیادی ربروست اما درچارچوب استانداردهای خاورمیانه دموکراسی فعالی است.

نویسنده می گوید با توجه به این اشتراکات و نگاه غلط (آمریکا) به ایران اکنون آقای اوباما می بایست سیاستی نوآورانه را در پیش گیرد. به گفته آقای کوهن سیاست رادیکالی جورج بوش رییس جمهور سابق آمریکا در قبال ایران پاسخی رادیکال را از سوی ایران به همراه داشت. او می گوید غرور ایران نیاز به پاسخی متناسب با آن را (از سوی آمریکا) می طلبد.

او می گوید که آمریکا و متحدانش باید از پافشاری بر تعلیق غنی سازی اورانیوم در نطنز قبل از شروع هرگونه مذاکره ای با ایران دست بردارند. آقای اوباما باید همچنین به مقامات تهران بگوید که برای پیشبرد گفتگو بین دو کشور واشنگتن گزینه نظامی را در مقابل ایران مد نظر ندارد. به نوشته آقای کوهن این اقداما توپ را به زمین ایران می اندازد.

نویسنده می پرسد آیا ایران انقلابی می تواند بدون شعار مرگ بر آمریکا به حیات خود ادامه دهد؟ و پاسخ می دهد که به نظر وی که نظر اکثریت نیز هست این است که جمهوری اسلامی می تواند با‌ این کشور همزیستی داشته باشد.

نویسنده در پایان بر پنج نکته که آقای اوباما باید آنجام دهد تاکید می کند و می گوید او باید:

۱-مستقیم رهبر ایران را مخاطب خود قرار دهد-- چرا که تصمیم گیرنده نهایی اوست.

۲- اعلام کند که این کشور خواهان تغییر رژیم نیست.

۳- باید هرچه زودتر اقدام کند و منتظر انتخابات چندماه دیگر ریاست جمهوری در ایران نباشد -- چرا که رهبر ایران (تصمیم گیرنده اصلی است که بعد از انتخابات هم هست).

۴- باید با اقداماتی کوچک که می تواند به اعتماد سازی بین دو کشور کمک نماید شروع کند.

۵- باید به موضوع هسته ای ایران به همراه موضوعاتی دیگری در چهارچوب رابطه ایران با آمریکا برخورد کند نه به عنوان موضوعی که تمرکز اصلی آمریکا را منحرف سازد.

مطالب مرتبط