11:32 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

هواپیمای رادار گریز ایران آماده پرواز می شود

هواپیمای صاعقه - عکس از خبرگزاری فارس

گفته شده نوع رادار گریز جنگنده صاعقه در ایران طراحی شده است

ایران به زودی یک هواپیمای رادار گریز ساخت داخل را آزمایش می کند.

روز سه شنبه، 3 فوریه (15 بهمن)، به نقل از سرتیپ خلبان حسن شاه صفی، فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران، گزارش شد که ساخت دو جنگنده صاعقه و آذرخش در صنایع وزارت دفاع به مرحله انبوه رسیده و به زودی در اختیار نیروی هوایی قرار می گیرد.

فرمانده نیروی هوایی ارتش در عین حال افزود که کار روی یک نوع جنگنده رادار گریز نیز ادامه دارد و ابراز امیدواری کرد که این هواپیما نیز در نیمه اول سال آینده پرواز آزمایشی خود را انجام دهد.

سرتیپ شاه صفی، که در اولین جشنواره تحقیقات صنعتی ارتش شرکت کرده بود، گفت که این هواپیما پس از پروازهای آزمایشی برای تولید انبوه در اختیار صنایع وزارت دفاع قرار خواهد گرفت.

نیروی هوایی ایران در سال های قبل از انقلاب بخش مهمی از وسایل و تجهیزات از جمله هواپیماهای جنگنده مورد نیاز خو را از آمریکا تامین می کرد.

پس از انقلاب سال 1979 و قطع رابطه آمریکا با ایران، تحریم های ایالات متحده مانع از ادامه خرید این تجهیزات و نوسازی آنها شد.

در سال های اخیر، گزارش هایی از تلاش صنایع وزارت دفاع ایران در ساخت تجهیزات نظامی برای تامین بخشی از نیاز نیروی هوایی انتشار یافته که از آن جمله تولید دو هواپیمای صاعقه و آذرخش بوده است.

طراحی هواپیمای رادار گریز

اوایل ماه دسامبر (آذرماه) به نقل از فرمانده نیروی هوایی ارتش گزارش شد که جهاد خودکفایی این نیرو مرحله طراحی یک هواپیمای رادار گریز را تکمیل کرده و مدل کوچکتر این هواپیما به زودی آزمایش می شود.

هواپیماهای صاعقه - عکس از خبرگزاری فارس

نیروی هوایی در تلاش تامین نیازهای خود از منابع داخلی بوده است

هواپیماهای رادار گریز نوعی هواپیمای نظامی است که شکل و مواد مورد استفاده در پوشش بدنه آن مانع از ردگیری موثر هواپیما توسط سیستم های رادار می شود.

به همین دلیل، این نوع هواپیما با خطر کمتری از سوی پدآفند ضدهوایی یا سیستم دفاعی جنگنده های دشمن مواجه است.

برخی کارشناسان نظامی گفته بودند که احتمال دارد نیروی هوایی ایران در صدد باشد تا نوع رادار گریز جنگنده صاعقه را، که خود بر اساس انواعی از جنگنده های آمریکایی طراحی شده، تولید کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سرتیپ شاه صفی گفته است که صنایع وزارت دفاع هر تعداد هواپیمای صاعقه و آذرخش را که مورد نیاز نیروی هوایی ارتش باشد تولید خواهد کرد.

فرمانده نیروی هوایی همچنین از آزمایش موفقیت آمیز یک نوع موشک حرارتی هوا به هوا خبر داد.

وی در عین حال تاکید کرد که برنامه های نیروی هوایی جنبه دفاعی دارد و اقدامات دفاعی اولویت های این نیرو را تشکیل می دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.