16:56 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

واکنش های بین المللی نسبت به پرتاب ماهواره امید به فضا

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آمریکا از پرتاب ماهواره ایرانی "امید" به فضا ابراز نگرانی کرده است.

ایران سه شنبه 3 فوریه (15 بهمن) "ماهواره ملی امید" را با پیام محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، به فضا پرتاب کرد که طبق گزارش ها با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفته است که پرتاب ماهواره "احتمالا می تواند منجر به شکل گیری موشک های قاره پیما {بالستیک} شود."

ماهواره ایرانی امید به منظور ارسال و دریافت اطلاعات با پایگاه زمینی ساخته و به فضا پرتاب شده است.

برخی کشورهای غربی از برنامه های موشکی این کشور ابراز نگرانی کرده اند. آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه ایران را متهم می کنند که درصدد دستیابی به سلاح هسته ای است و می گویند برنامه فضایی ایران نیز می تواند مقاصد نظامی داشته باشد. ایران این اتهامات را به شدت رد می کند.

زوی کاپلان، رئیس سازمان فضایی اسرائیل نیز پرتاب ماهواره ایرانی به فضا را تائید کرده و آن را مایه شگفتی نخوانده است. او گفته است در عصر اطلاعات و فن آوری و با دانشمندان ایرانی که خارج از این کشور تحصیل کرده اند، آنها می توانند به هر دانشی دست پیدا کنند.

بیل رمیل، وزیر مشاور دولت بریتانیا نیز از نیات ایران درباره پرتاب این ماهواره "ابراز نگرانی" کرده است. او در بیانیه ای گفته است که بریتانیا در حال بررسی بیشتر این تحولات است.

آقای رمیل افزوده که ایران با اقدام خود در حال فرستادن علایم نادرستی به جامعه جهانی است.

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز پرتاب ماهواره ایران را یک "تحول نگران کننده" خوانده است.

دولت فرانسه نیز نگرانی مشابهی درباره این اقدام ایران بیان داشته است.

طرح ساخت و پرتاب ماهواره امید از سه سال پیش آغاز شد و پرتاب موفقیت آمیز آن زمینه ساز پیشرفت های بعدی ایران در این زمینه خواهد بود.

با پرتاب ماهواره امید، ایران به جمع معدود کشورهایی می پیوندد که از توانایی فنی لازم برای طراحی و ساخت مستقل ماهواره و پرتاب آن به فضا برخوردارند و منابع مالی لازم را برای اجرای چنین طرح هایی اختصاص داده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.