05:35 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

توجه بین المللی به موشک سفیر-2، نه ماهواره امید

تصویر از فارس

ایران قبلا هم ادعا کرده بود که به جایگاهی در برنامه های فضایی جهان دست یافته است

ایران ادعا کرده است که دانشمندانش توانسته اند اولین ماهواره ساخت این کشور را در مدار زمین قرار دهند.

این ماهوار سوار بر موشک سفیر-2 به فضا پرتاب شده و موفق بودن این ماموریت، به این معنی است که برنامه ساخت موشک ایران نقطه عطف مهمی را پشت سر گذاشته است.

ایران قبلا هم ادعا کرده بود که به جایگاهی در برنامه های فضایی جهان دست یافته است. گرچه که کارشناسان غربی معتقد بوده اند موشکی که ایران در ماه نوامبر سال گذشته پرتاب کرد، احتمالا توانایی حمل هیچ بمبی را نداشته است.

حمل کردن ماهواره ای کوچک به فضا دستاوردی خارق العاده نیست اما اگر موشک سفیر-2 با موفقیت این ماموریت را انجام دهد نگرانی اصلی این خواهد بود که توانایی ایران در ساخت موشک به چه مرحله ای رسیده است. چون تفاوت میان پرتاب کننده ماهواره به فضا و موشک بالیستیک دور برد ناچیز است.

انگیزه آمریکا از استقرار سیستم سپر دفاع موشکی در مرکز اروپا جلوگیری از چنین خطرات بالقوه ای از سوی ایران بوده است.

در حالی که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ادامه این طرح را سبک سنگین می کند و در جریان مبارزات انتخاباتی خود به وضوح نسبت به استقرار این سیستم ابراز تردید کرده بود، ایرانی ها با پرتاب این موشک عملا موضع حامیان این طرح را تقویت کرده اند.

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره توسط موشک سفیر-2 به این معنی نیست که ایران تا فردا صبح یک سیستم موشکی قاره پیما خواهد داشت. داشتن چنین سلاحی فقط زمانی معنی پیدا می کند که با خود کلاهک هسته ای حمل کند.

البته ایران می گوید که بلندپروازی ساخت سلاح هسته ای را ندارد و حتی اگر چنین بلندپروازی را داشت، ساختن کلاهک هسته ای که قابل نصب روی دماغه یک موشک باشد، امری ساده نیست.

با این حال، در حالی که آقای اوباما به دنبال باز کردن دری برای گفتگو با دولت ایران است، پرتاب سفیر-2 به پیچیدگی این روابط می افزاید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.