05:35 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

ماهواره امید و بیم های غرب

تصویر از فارس

خبر پرتاب ماهواره امید در ادامه برنامه های فضایی ایران گزارش می شود

پرتاب نخستین ماهواره ساخت ایران با موشک ماهواره بر ایرانی، اگر چه دستاورد عمده ای برای ایران قلمداد می شود، اما همزمان می تواند بر دشواری های این کشور در عرصه سیاست خارجی اش بیفزاید.

این موفقیت به همان اندازه که در داخل ایران با استقبال روبه رو شود، در خارج از این کشور پرسش ها و تردیدها در باره برنامه ها و مقاصد نهایی رهبران جمهوری اسلامی را پر رنگ تر می کند.

با پرتاب ماهواره امید به فضا، ایران عملا به باشگاه کوچک کشورهایی پیوسته که از توانایی و ساخت پرتاب ماهواره به فضا برخوردارند.

اما بی اعتمادی آمریکا و اتحادیه اروپا به برنامه ها و اهداف رهبران جمهوری اسلامی می تواند هزینه چنین موفقیتی را برای ایران افزایش دهد.

آزمایش های موشکی قبلی ایران برای پرتاب ماهواره به فضا، پیش از این با واکنش منفی کشورهای غربی روبه رو شده بود.

واکنش منفی و سریع فرانسه به پرتاب ماهواره امید، نمونه تازه ای از این واکنش هاست.

اگرچه ایران می گوید که تمامی اقداماتش در این زمینه اهدافی صرفا صلح آمیز دارند و ماهواره ساخت این کشور در زمینه های علمی، مخابراتی و تحقیقاتی فعال خواهد بود، اما غرب نگران افزایش توانایی ایران در استفاده از توان موشکی خود در عرصه های نظامی است.

ادامه فعالیت های هسته ای ایران و خودداری این کشور از دادن پاسخی مثبت به خواست جامعه جهانی برای متوقف کردن غنی سازی اورانیوم و ساخت و آزمایش موشک هایی با برد متوسط و بلند موجب شده غرب، ایران را متهم کند که در پی افزایش توانایی های استراتژیک و نظامی خود است

ادامه فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران و خودداری این کشور از دادن پاسخی مثبت به خواست جامعه جهانی برای متوقف کردن فرآیند غنی سازی اورانیوم و ساخت و آزمایش موشک هایی با برد متوسط و بلند موجب شده است که غرب، ایران را متهم کند که در پی افزایش توانایی های استراتژیک و نظامی خود است.

ایران قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و خواست گروه ۱+۵ برای تعلیق غنی سازی اورانیوم را بی پاسخ گذاشته و اگر چه بر "حق مسلم" خود برای دستیابی به انرژی هسته ای تاکید می کند، اما همزمان بر این نکته پای می فشارد که برنامه های هسته ای این کشور، اهدافی صرفا صلح آمیز را دنبال می کند.

رهبران جمهوری اسلامی در عین حال، ماهیت برنامه های موشکی خود را دفاعی می خوانند، اما موضع گیری های آنها در قبال اسرائیل، روند صلح خاورمیانه و سیاست های آمریکا در منطقه موجب شده است که غرب با استناد به همین موضع گیری ها و حمایت ایران از گروه هایی مانند حماس و حزب الله، برنامه های موشکی و هسته ای ایران را تهدیدی علیه خود بداند.

آمریکا در سال های گذشته با تاکید بر همین تهدید درصدد اجرای طرح سپر دفاع موشکی و استقرار سیستم های پیشرفته ضد موشکی خود در جمهوری چک و لهستان برآمد؛ امری که با مخالفت شدید روسیه همراه بود.

در چنین فضایی، پرتاب ماهواره امید با موشک ماهواره بر سفیر ۲، می تواند بر امیدهای افزایش یافته برای بهبود مناسبات ایران و آمریکا پس از ورود باراک اوباما به کاخ سفید تاثیری منفی بگذارد.

آقای اوباما هم در جریان رقابت های انتخاباتی خود و هم پس از رسیدن به ریاست جمهوری، از در پیش گرفتن رویکردی ملایم تر و ضرورت مذاکره مستقیم با ایران سخن گفته است.

با وجود این، اصرار ایران بر تداوم سیاست هایی که غرب در قبال آنها نگرانی عمیق خود را ابراز داشته، نمی تواند به مساعدتر شدن زمینه ها، برای ایجاد تحولی محسوس و مثبت در مناسبات ایران و امریکا و به دنبال آن ایران و غرب بینجامد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.