23:54 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

نامه روزنامه نگاران در اعتراض به رفتار دولت با عبادی

شیرین عبادی

صد و سه روزنامه نگار ایرانی در بیانیه ای با محکوم کردن فشارهای اعمال شده بر شیرین عبادی، وکیل و برنده جایزه صلح نوبل، و همچنین کانون مدافعان حقوق بشر، از تلاش های او در زمینه حقوق بشر پشتیبانی کرده اند.

امضا کنندگان این بیانیه همچنین خواستار فک پلمپ دفتر کانون مدافعان حقوق بشر شدند. این دفتر در اول دی ماه سال جاری توسط نیروهای دولتی پلمپ شده بود.

جلال جلالی زاده، نماینده پیشین مجلس و از امضا کنندگان این بیانیه با اشاره به اینکه کانون مدافعان حقوق بشر چند سالی است توسط گروهی از فعالان حقوق بشر ایجاد شده به بی بی سی گفت: "کسانی که این بیانیه را امضا کرده اند وجود چنین کانونی را بطور اصولی ضروری می دانند."

آقای جلالی زاده همچنین این کانون را نقطه امیدی برای تمامی کسانی دانست که می خواهند در زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در ایران فعالیت کنند.

کانون مدافعان حقوق بشر، از جمله تشکل های غیردولتی فعال در حوزه حقوق بشر در ایران است که توسط شماری از حقوقدانان و وکلای مدافع تاسیس شده است.

این افراد در سال های اخیر عمدتا دفاع از پرونده های مطبوعاتی و سیاسی را بر عهده داشته اند، و در بین آنها افرادی از جمله شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، عبدالفتاح سلطانی، محمد علی دادخواه، محمد شریف و یوسف مولایی بچشم می خورند.

این کانون حدود ۷ سال پیش تاسیس شد و به عنوان یکی از معتبر ترین سازمان های ایرانی فعال در زمینه حقوق بشر مورد پذیرش مراکز بین المللی قرار گرفت.

دفاع از زندانيان سياسی ـ عقيدتی، اعلام موضع و نظر نسبت به موارد بارز نقض حقوق بشر و حمايت از خانواده فعالان سياسی زندانی، در چارچوب قوانين ايران، سه محور اصلی فعالیت این گروه اعلام شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.