'سرنوشت لوینسون باید بخشی از مذاکره با ایران باشد'

کریستین لوینسون در حضور سناتور نلسون سخن میگوید - عکس از وبسایت سناتور بیل نلسون
Image caption خانم لوینسون برای آگاهی از سرنوشت همسرش تلاش زیادی کرده است

یک عضو ارشد کنگره آمریکا می گوید سرنوشت رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی که آخرین بار حدود دو سال پیش در جزیره کیش ایران مشاهده بود، در هرگونه مذاکره آتی ایران و آمریکا مطرح خواهد شد.

رابرت لوینسون، ساکن ایالت فلوریدای آمریکا در ماه مارس 2007 از دوبی به جزیره کیش رفت و از آن پس کسی از او خبر ندارد.

سناتور دموکرات بیل نلسون، عضو کمیته اطلاعات کنگره آمریکا، روز سه شنبه (3 فوریه) در یک کنفرانس خبری گفت که رابرت لوینسون در ایران زندانی شده است.

دولت آمریکا بر خلاف سناتور نلسون تا کنون چنین اتهامی را علیه دولت ایران مطرح نکرده، هرچند وزارت امور خارجه آمریکا به دفعات از طریق سفارت سوئیس در تهران خواهان تعیین سرنوشت رابرت لوینسون شده است.

مقام های ایرانی بارها گفته اند که از سرنوشت رابرت لوینسون اطلاعی ندارند، اما برای یافتن او تلاش می کنند.

سناتور نلسون و متحدانش در کنگره پیش نویس قطعنامه ای را به مجالس نمایندگان و سنای آمریکا تسلیم کرده اند که از دولت ایران می خواهد نتیجه تحقیقاتش درباره پرونده رابرت لوینسون را در اختیار پلیس فدرال آمریکا بگذارد.

آن ها روز سه شنبه خانواده رابرت لوینسون را برای شرکت در یک کنفرانس خبری به کنگره دعوت کردند. شش تن از فرزندان آقا و خانم لوینسون هم برای حضور در کنگره به واشنگتن سفر کرده بودند.

سناتور نلسون در این کنفرانس خبری گفت که شخصا درباره رابرت لوینسون با محمد خزائی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد، گفتگوهایی داشته است.

به گفته وی، از طریق کانال های غیر رسمی دیپلماتیک موضوع رابرت لوینسون با مقام های ایران در میان گذاشته شده است.

سناتور نلسون گفت: "در چند مورد دیدار دیپلماتیک، وقتی که درباره رابرت لوینسون با مقام های ایرانی صحبت شده، جوابشان اول این بوده که از او خبری ندارند. اما بعد مقام های ایرانی موضوع شهروندان ایران که توسط آمریکا در شهر اربیل عراق بازداشت شده اند را مطرح می کنند."

ارتش آمریکا حدود دو سال پیش 5 شهروند ایران را در شهر اربیل عراق بازداشت کرد.

ایران می گوید این افراد دیپلمات های ایرانی بودند، اما آمریکا آن ها را عضو نیروی قدس سپاه پاسداران ایران می داند.

سناتور نلسون درباره آخرین وضعیت این افراد صحبتی نکرد، اما تاکید کرد که سرنوشت رابرت لوینسون در هرگونه مذاکره با ایران مطرح خواهد بود.

به گفته این سناتور دموکرات اگر که آمریکا و ایران بخواهند فصل جدیدی در روابطشان را شروع کنند، "دولت ایران می تواند با انجام یک اقدام بشردوستانه یعنی بازگرداندن رابرت لینسون به بهترین وجه حسن نیت خود را نشان دهد."

او گفت هیلاری کلینتون، وزیر خارجه امور خارجه آمریکا، موضوع گم شدن رابرت لوینسون را به طور جدی پیگیری خواهد کرد و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز در جریان پرونده آقای لوینسون قرار گرفته است.

هیلاری کلینتون 13 ژانویه در سنای آمریکا در پاسخ به سوال سناتور نلسون درباره احتمال زندانی بودن رابرت لوینسون در ایران گفت: "این فرصتی خارق العاده برای دولت ایران است که چنین اقدامی انجام دهد - یعنی اجازه تماس با او (لوینسون) را بدهد، او را آزاد کند، و روشن کند که نگرشی تازه در ایران وجود دارد."

مقام های ایرانی گزارش ها در مورد دستگیری لوینسون در ایران را تکذیب کرده اند. همسر آقای لوینسون در دسامبر 2007 برای کسب اطلاعات در مورد شوهرش به ایران سفر کرده بود.

او در ماه سپتامبر گذشته تلاش کرد که در زمان برگزاری اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان متحد با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، دیدار کند.

خانم لوینسون می گوید سفیر یا هیچ کدام از دیپلمات های ایرانی با او دیدار نکردند و به وسیله تلفن به او اطلاع داده شد محمود احمدی نژاد به دلیل فشرده بودن برنامه سفرش فرصت ملاقات با او را ندارد.