مروری بر روزنامه های تهران؛ ۱۵ بهمن

تیترهای اصلی

شایعاتی که درباره مذاکرات ایران و آمریکا در روزنامه های مختلف آمریکائی و اروپائی نوشته شده و از آن جا به روزنامه های داخل کشور هم رسیده موضوع تیتر اول چند روزنامه امروزست. حیات نو با تیتر لاریجانی مذاکره با مقامات آمریکائی را رد کرد به این موضوع پرداخته و رسالت از قول رییس مجلس در عنوان اصلی خود نوشته اوباما پیش شرط ها را کنار بگذارد. مردم سالاری به نقل از همین مقام در صدر گزارش های خبری خود نوشته رییس جمهور آمریکا گره ها را باز کند.

ایران، جمهوری اسلامی و چند روزنامه دیگر این خبر را که نهصد طرح برتر ملی در سی استان کشور افتتاح شد در تیترهای اول خود آورده اند. اما اعتماد با اشاره به احتمال برکناری تنها عضو زن کابینه زمزمه تغییرات جدید در دولت را عنوان اصلی خود قرار داده است.

کیهان با چاپ عکس هائی از بازدید خالد مشعل از ایران، در تیتر اول خود از قول رییس دفتر سیاسی حماس نوشته دست در دست مردم ایران قدس را آزاد می کنیم.

سرمایه روزنامه اقتصادی خبر داده که صادرات نفت کشور چندان کاهش یافته که معادل چهل سال قبل شده است. و اعتماد ملی از قول رییس جامعه جنگلبانی نوشته چوب حراج به جنگل های کشور زده شد.

مباحث هنری هم در تیتر های اول روزنامه ها جائی دارد چنان که فرهنگ اشتی با خبر تغییر مدیریت موسیقی خبر از محدودیت های جدیدی در زمینه هنری داده و آفتاب یزد از قول مشاور رسانه ای رییس جمهور در عنوان اصلی خود نوشته کارهاي بزرگ در عرصه هنر را به آدم‌هاي كوچك سپردي.

از میان مباحث سیاسی صدای عدالت این تیتر را از میان سخنان تازه مهدی کروبی برگزیده با شعار تغییر می آیم.

گزیده مقالات

آفتاب یزد با عنوان این همه عجله برای چی در سرمقاله خود نوشته در ايران، كساني هستند كه تصور مي‌كنند حتماً بايستي افتخار حل مشكل با آمريكا را به نام خود ثبت نمايند.قبلاً هم افرادي با اين ويژگي در كشور وجود داشته‌اند كه كوچك‌ترين كلام اصلاح‌طلبان در مورد مذاكره با آمريكا، واكنش منفي، سريع و پر سر و صداي آنها را به دنبال داشت اما نوبت به خودشان كه مي‌رسيد با افتخار اعلام مي‌كردند »در صورت لزوم مي‌توان در قعر جهنم با شيطان هم مذاكره كرد.«به نظر سردبیر این روزنامه به نظر مي رسد گروه فعلي، دچار نوعي تعجيل بي‌سابقه هستند و نمي‌توانند تا 5 ماه ديگر صبر كنند.

بر همين اساس، آنها با سازمان دادن حملات بي‌سابقه به خاتمي و به كارگيري عبارات بديع براي حملات خود، به دنبال ارسال اين پيام براي طرف آمريكايي هستند كه "مطمئن باشيد نمي‌گذاريم خاتمي بيايد. پس لطفاً منتظر انتخابات22 خرداد ماه ايران نمانيد!" اين گروه، قبلاً با نشان‌دادن ذوق‌زدگي غير متعارف در برابر يك خبر جعلي - پاسخگويي اوباما به نامه رئيس جمهور ايران - دست خود را رو كرده بودند و امروز با پذيرش هزينه‌هاي فراوان ناشي از »هتاكي‌هاي كنترل نشده« نشان مي‌دهند كه ارسال پيام فوري به آمريكايي‌ها آنقدر براي آنها مهم است كه حاضرند هر نوع ريسكي را بپذيرند تا طرف مقابل خود در آمريكا را به تصميم‌گيري سريع‌تر وادار سازند.

روزنامه جمهوری اسلامی به علت طرح تازه وزیر مشاور در امور خارجی امارات در سرمقاله خود به شدت به این همسایه جنوبی ایران تاخته و نوشته هر از گاه لازم می آید موضوع جديدي عليه جمهوري اسلامي ايران خلق شود يا به موضوعات كهنه و نخ نما شده دامن زده شود تا از يكطرف حمايت هاي بي دريغ جمهوري اسلامي ايران از مردم مظلوم غزه فراموش گردد و از طرف ديگر بر فعالیت اسرائیل و همدستي سران عرب با اسرائیل و آمريكا سرپوش گذاشته شود.

به نظر سرمقاله این روزنامه صبح وزارت خارجه در تعامل با طرف هاي خارجي از حدود و اندازه ها غافل شده و براي طرف اماراتي بيش از ظرفيتي كه دارد حساب باز كرده است در حالی که . دولت بايد با ايجاد محدوديت در رفت و آمدها ،مشخص نمودن محدوده اي براي مبادلات تجاري و تعيين جايگاه محدود امارات در سياست خارجي کشور شیوخ را تنبيه کند. اعتماد مصاحبه ای با مهدی كلهر معاون رسانه ای رییس جمهور را چاپ کرده که در آن به فعالیت های هنری صورت گرفته در سی سال گذشته انتقاد شده و از جمله آقای کلهر گفته اگر در يك هواپيماي مسافربري كه 400 نفر سرنشين دارد، خلبان سكته كند و بميرد، آیا شما مي‌رويد از اين 400 نفر مي‌پرسيد چه كسي نماز شب خوانده يا می پرسید چه كسي خلباني بلد است!؟ما در عرصه‌هاي ديگر اين كار را نكرديم چون عيبش زود آشكار مي‌شد اما در حوزه فرهنگ و هنر اين كار را كرديم. در هواپيماي بزرگ فرهنگي و هنر گفتيم چه كسي تسبيح‌اش از همه بلندتر است، چه كسي با من قوم و خويش‌تر است؛ معلوم است كه اين هواپيما سقوط مي‌كند. ‌‌

مشاور رئـيـس جـمـهـور به نوشته اعتماد گفته نـمـي‌خـواهم بگويم هواپيماي فرهنگ و هنر نظام سقوط كرده است ولي بايد با اين نگاه برخورد جدي ‌شود. كسي كه يك كار را نمي‌داند هر چقدر هم شخص ارزشمندي باشد، نبايد وارد عرصه اي كه نمي‌داند بشود و اگر وارد شد نشان مـي‌دهـد كه تعهد ندارد. چطور كساني وارد حوزه سينمايي ارشاد شدند كه هيچ آشنايي با فيلم و عكس نداشتند و حتي نمي‌توانستند از خانواده‌شان عكس بگيرند طوري‌كه همسرشان خارج از كادر نباشد! اگر كسي را مي‌گذاريم براي مديريت نقاشي مملكت، بايد سبك و نحله‌‌هاي نقاشي را بداند.

محمد حسن روان بخش در سرمقاله مردم سالاری نوشته حضور خاتمي درعرصه رياست جمهوري، اعتباري براي کشورمان کسب کرد که اگر چه آن اعتبار، کمرنگ شده اما با حضور دوباره او- يا ميرحسين موسوي- مي توان آن را دوباره کسب کرد واين مساله اي است که نمي توان از کنار آن به آساني گذشت. با اين حال بايد گفت که در مقابل هرزه گويي ها، آنها که بايد از خاتمي، به عنوان يکي از شخصيت هاي اصيل و اصلي انقلا ب دفاع کنند، ساکت مانده اند و سخني نمي گويند!

نویسنده مقاله پرسیده آيا بايد به جاي آن که مهندس موسوي را به وارد شدن دوباره در صحنه تشويق کرد کاري کرد که خاتمي و خاتمي ها به ميرحسين بپيوندند؟ پاسخ کساني که دلشان براي نظام، انقلا ب، ايران و مردم مي سوزد به اين سوال معلوم است، ضمن اين که شرايط امروز کشور را هم بايد در نظر داشت و دانست که در مقابل نسل هاي آينده همه ما مسووليم و تاريخ به دور از منافع جناحي و کوتاه مدت درباره همه قضاوت مي کند.

صدای عدالت در سرمقاله خود خبر از زیان دهی شرکت های فلزی، معدنی و پتروشیمی داده که اساس سهام عدالت را تشکیل می دهند و نوشته در نيمه نخست سال جاري همه چيز در سطح اقتصاد جهاني به نفع بنگاه‌هاي اقتصادي کشور بود.‏ ‏به همين دليل در مجامع شرکت‌ها در تير ماه تقسيم سود نقدي فوق العاده اي رقم خورد. اما شرايط به همين صورت باقي نماند.سه ماه سوم سال ‏‎87‎‏ بازار‌ها رو به افت نهادند. بهاي نفت به ‏‎40‎دلار ,فولاد به ‏‎300‎دلار و مس به ‏‎2‎هزار و ‏‎800‎دلار رسيده است و شرکت‌ها را با مشکل نقدينگي مواجه کرده است و آن ها پرداخت سود را متوقف کرده و يا اصلا صورت مالي نداده اند.‏‏ ‏

سرمقاله این روزنامه تاکید کرده سهام عدالت در موقعيتي نامناسب قرار گرفت.چرا که در برابر انتظار دولت و سهامداران ميليوني براي چشيدن طعم شيرين طرح‌هاي دولت نهم شرکت‌ها از پرداخت سود خودداري کرده و وعده‌‌هاي اوليه پرداخت سود در مهرماه ابتدا به آبان و سپس دي و اينک به دهه فجر حواله شده است.در همين حال کسانی که در ابتدا قصدي به حضور در مديريت شرکت‌ها نداشتند تصميم به حضور در هيات مديره بزرگترين شرکت‌ها گرفتند و اين امر در شرکت‌هاي نظير فولاد مبارکه و ملي مس با مقاومت‌هاي سنگيني مواجه شد که چالش در اين مورد ادامه دارد.‏

روزنامه سرمایه در سرمقاله خود نوشته آمار صادرات دهه های 40 و 50 و مصرف نفت در داخل کشور، صادرات نفت در سال جاری و آینده، میزان درآمد نفت، وابستگی بودجه های سالانه به نفت، وضعیت حساب ذخیره ارزی، میزان واردات از دهه 40 تاکنون و ... نشان می دهد اتکا به درآمد نفت و صرفه جویی دولت، میزان ذخایر و موجودی حساب ذخیره ارزی و استفاده از دلارهای نفتی، دقیقاً نسبت مستقیم با قیمت نفت دارد و هر زمانی که قیمت ها بالا رفته مصرف و اتکا به نفت و واردات افزایش یافته است. محسن شمشیری در سرمقاله این روزنامه اقتصادی نوشته میزان رشد بودجه دولت، واردات و استفاده از درآمد نفت باید به صورت تدریجی و متناسب با شرایط تاریخی و فرصت های موجود و ظرفیت تاریخی و توان اقتصاد و صنعت باشد و از نوسان شدید در استفاده از درآمد نفت باید پرهیز کنیم تا شرایط متفاوتی در بودجه سالانه مانند بودجه 87 و بودجه 88 را شاهد نباشیم و اقتصاد را با شوک های کاهش درآمدها و رشد قیمت کالاهای دولتی مواجه نسازیم.

فرهنگ آشتی گزارش اصلی خود نوشته مشکلات داخلی و نوعی نگاه منفی به سفر استادان به اروپا و آمریکا، در کنار تحریم‌های بین‌المللی فراهم شدنِ فرصت‌های مطالعاتی برای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است. مدیر‌کل پژوهشی وزارت علوم از مشکل‌تراشی کشورهای اروپایی و آمریکا در این رابطه می‌گوید و برخی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به مخالفت‌های داخلی و وجود نوعی نگاه منفی در مسئولان دولتی که فرصت‌ مطالعاتی و سفر خارجی را به حرام کردن پول تعبیر می‌کنند، اشاره دارند.

به نوشته این روزنامه مدیر‌کل پژوهشی وزارت علوم گفته است که مشکلات اخذ ویزا و ارایه نشدن امکانات علمی و مطالعاتی برای اعضای هیئت علمی در کشورهای اروپای غربی و آمریکا، تمایل اعضای هیئت علمی برای رفتن به فرصت مطالعاتی را کم کرده است در همین حال گفته می شود برای گرفتن فرصت مطالعاتی، در داخل کشور یک سری مراحلی وجود دارد، اما در دو سه سال گذشته یک فرایند بسیار پیچیده‌ای ایجاد شده و نوعی تفسیر وجود دارد که سفرهای علمی خدمت به بیگانگان و فروش علم است.