16:02 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

استقبال گروه 1+5 از گفتگو میان ایران و آمریکا

شورای امنیت

شورای امنیت تحریمهایی را علیه ایران تصویب کرده است

نمایندگان گروه 1+5 که برای بررسی پرونده هسته ای ایران در جلسه ای در آلمان شرکت کرده اند، از ابراز آمادگی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای گفتگوی دولتش با ایران استقبال کرده اند.

آقای اوباما در مبارزات انتخاباتی خود، از گفتگو با ایران برای حل بحران ناشی از فعالیت های هسته ای این کشور حمایت کرد.

گروه 1+5 گفت که برای متقاعد کردن ایران به کنار گذاشتن برنامه غنی سازی اورانیوم حاضر است راه حلی دیپلماتیک را که با تهدید تحریم های بیشتر توام باشد، دنبال کند.

این نخستین جلسه گروه 1+5 از زمان آغاز زمامداری آقی اوباما در سمت رئیس جمهوری آمریک بوده است.

روز چهارشنبه، 4 فوریه (16 بهمن)، نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان که هماهنگی واکنش بین المللی نسبت به برنامه های هسته ای ایران را بر عهده گرفته اند به منظور مشورت در جلسه ای در شهر ویسبادن، آلمان، شرکت کردند.

مدیران بخش سیاسی وزارت خارجه کشورهای عضو گروه 1+5 نمایندگی این کشورها را در جلسه روز چهارشنبه بر عهده داشته اند.

شورای امنیت سازمان ملل تا کنون با صدور یک بیانیه و پنج قطعنامه، از ایران خواسته است بخشی از برنامه های هسته ای خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم به حالت تعلیق در آورد و یک رشته تحریم های بین المللی را برای وادار ساختن ایران به قبول این درخواست تصویب کرده اما ایران این قطعنامه ها را غیرقانونی خوانده و به برنامه غنی سازی اورانیوم ادامه داده است.

موضع آمریکا و پرتاب ماهواره

روز سه شنبه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از ملاقات با دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، اظهارات باراک اوباما را تکرار کرد و گفت که ایالات متحده آماده است دست دوستی به سوی ایران دراز کند اما پیش از آن، لازم است ایران "مشت گره کرده را کنار بگذارد."

ماهواره ایران - فارس

برخی منابع غربی نسبت به پرتاب ماهواره امید ابراز نگرانی کرده اند

خانم کلینتون، که پس از ملاقات با دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا سخن می گفت، در عین حال هشدار داد که لازم است ایران به خواست جامعه جهانی گردن نهد.

همچنین، فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان، در مقاله ای در یک نشریه آلمانی که روز چهارشنبه منتشر شد گفته است که وضعیت کنونی نمی تواند بدون یافتن راه حلی برای بحران هسته ای ایران همچنان ادامه داشته باشد.

آقای اشتاین مایر به دولت ایران توصیه کرد که از فرصتی که با انتخاب باراک اوباما برای حل و فصل پرونده هسته ای این کشور به دست آمده استفاده کنند و افزود که روند آتی پرونده هسته ای ایران به تصمیم مقامات ایرانی بستگی دارد.

جلسه روز چهارشنبه در آلمان در پی انتشار خبر پرتاب نخستین ماهواره ایران به فضا برگزار شده است.

برخی منابع غربی در مورد استفاده نظامی احتمالی از فن آوری ساخت و پرتاب ماهواره، که نشانه پیشرفت در تولید موشک های دوربرد است، ابراز نگرانی کرده اند اما مقامات جمهوری اسلامی بر غیرنظامی بودن فعالیت ایران در این زمینه تاکید داشته اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.