مروری بر روزنامه های تهران؛ 16 بهمن

تیتر های اول

بیش تر روزنامه های چهارشنبه صبح تهران تیترهای اول خود را به گزارش های مربوط به پرتاب ماهواره امید به فضا اختصاص داده و با چاپ عکس هائی از لحظه پرتاب آن را دستاورد مهمی برای کشور دانسته اند.

جام جم با تیتر ماهواره امید ایران در فضا، آفتاب یزد با عنوان پیشرفت های عملی کشور صلح آمیزست، اعتماد با امید در فضای ایران، جمهوری اسلامی با ماهواره ملی امید با موفقیت در فضا، جوان با تیتر فضا در تسخیر امید، حیات نو با ماهواره امید در مدار زمین، رسالت با پرواز موفقیت آمیز ماهواره امید، صدای عدالت با جمله ایران با امید از مرزهای فضا گذشت، روزنامه ایران با روز تاریخی ایران با تسخیر فضا و کیهان با عنوان اولین ماهواره ساخت ایران در مدار زمین قرار گرفت این گزارش را منعکس کرده اند.

از میان چند روزنامه معدود که تیترهائی به جز پرتاب ماهواره را در بالای صفحه اول خود آورده اند سرمایه روزنامه اقتصادی صبح تهران عوارض ده در صدی ساخت و ساز به تصمیم شهرداری تهران اهمیت داده است.

روزنامه فرهنگ آشتی که گزارش اصلیش درباره جشنواره فیلم فجرست با تیتر مردم به بیضائی رای دادند استقبال مردم از فیلم بهرام بیضائی را نشان داده است.

روزنامه مردم سالاری سخن آیت الله صانعی را در بالای صفحه اول خود نقل کرده "سیاست های آمریکا مانع گسترش دموکراسی در ایران است"

گزیده مقالات

رسالت درباره پرتاب موشک امید نوشته از ۱۲ سال پیش که حرکت علمی در جامعه ایران آهنگ پر شتابی به خود گرفته است روز به روز بر حجم توفیقات علمی و تکنولوژیک دانشمندان و محققان ایرانی افزوده شده است. این موفقیتها که اغلب با اتکا به استعدادهای داخلی وبدون کمک خارجی به دست آمده چشم جهانیان را خیره کرده است.

در دنباله سرمقاله رسالت و به عنوان نشانه پیشرفت های علمی به اختراع هائی اشاره شده که به ثبت رسیده و آمده است: ثبت بین المللی اختراعات در کشور نیز رو به رشد است اما به حد مطلوب نرسیده است. بنیاد ملی نخبگان تا کنون بیش از ۶ هزار نخبه و استعداد برتر را مورد بررسی قرار داده و از میان آنها بیش از ۲ هزار نفر را شناسایی و از حمایت های مختلف برخوردار کرده است.‌

آفتاب یزد از دولتمردان انتقاد کرده که چرا در هنگام افتتاح طرح هائی مانند موشک امید از گذشتگان یادی نمی کنند.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد هنگام نخستین جشن هسته‌ای در مشهد مقدس همین تذکر مشفقانه را به گروه مشاوران رئیس جمهور و تنظیم کنندگان متون سخنرانی او داده شد اما رئیس جمهور حاضر نشد از اسلاف خود و یا حتی مدیران میانی که از سالها قبل پروژه هسته‌ای را مدیریت کردند نامی ببرد. در حالی که همگان می‌دانستند که این پروژه، دهها سال سابقه داشت و رئیس جمهور می‌توانست با تقدیر از زحمات پیشینیان، به دنیا نشان دهد که پروژه‌هسته‌ای، در انحصار دولت نهم نیست و هرگونه ایستادگی قلدر مابانه دشمنان علم و پیشرفت در برابر برنامه هسته‌ای ایران، در واقع ایستادگی در برابر عزم یکپارچه و غیر جناحی ایرانیان است.

در ادامه این مقاله آمده وقتی نخستین رئیس سازمان انرژی اتمی ایران - که دوره مدیریت او مربوط به قبل از انقلاب است - به دفاع از این پروژه می‌پردازد تاثیر کلام او برای خنثی سازی بهانه جویی‌های غیر حقوقی علیه این پروژه، می‌تواند حتی مفید‌تر از دفاع‌های مستندی باشد که توسط مقامات امروزین کشور صورت می‌گیرد؟ آیا کسی می‌تواند در این موضوع شک کند که وقتی عزم یکپارچه اصلاح طلبان، اصولگرایان و افراد خارج از دسته‌بندی‌های سیاسی برای پیشبرد برنامه هسته‌ای به نمایش گذارده می‌شود مخالفان خارجی این پروژه برای مقابله سیاسی با برنامه هسته‌ای ایران دچار تردیدهای اساسی می‌شوند؟

روزنامه کیهان در سرمقاله خود نوشته ایران نه فقط نیازی به مذاکره با آمریکا ندارد، بلکه اساسا آن را به نفع خود هم نمی داند. هرگونه گفت وگو با آمریکا برای هر دولتی در داخل ایران خصوصا یک دولت اصولگرا قطعا مضر است و آن را در مقابل خیل عظیم مردان و زنانی که به درستی و به تاسی از امام خود آمریکا را شیطانی غیر قابل هدایت می دانند قرار خواهد داد. این چالش آنقدر بزرگ است که تقریبا هیچ معامله ای آن را توجیه نمی کند.

به نوشته سرمقاله کیهان دولت نهم بخش مهمی از سرمایه اجتماعی خود را محصول مقاومت سرسختانه در مقابل آمریکاست که هرگونه ابراز تمایل به مذاکره آن را شدیدا به خطر خواهد انداخت. در خارج از ایران هم سازش ناپذیری با کسانی که به زورگویی عادت کرده اند سرمایه بزرگی است که عمق استراتژیک وسیعی را برای ایران فراهم آورده است.

در ادامه این مقاله آمده تمام آزادی خواهان و مقاومان عالم اکنون به ایران به عنوان قدرتی می نگرند که می توان به آن تکیه کرد و از تکیه گاه خود مطمئن بود. ایران این موقعیت را آسان به دست نیاورده که آسان از دست بدهد. لبخند ها و وعده های کسانی که آسان ترین کار برای آنها پیمان شکنی است، مسلما بی ارزش تر از آن است که ایران بخواهد حتی به آن اعتنایی بکند چه رسد به اینکه دل خوش کند و پای میز بیاید.

ایران روزنامه دولت در مقاله ای علیه نوشته های یک سایت وابسته به اصولگرای تحول خواه نوشته رجب اردوغان در امتداد گفتمانى احمدى نژاد و بهتر است بگوییم در شعاع وجودى انقلاب اسلامى و بنیانگذار آن حرکت کرده است و اگر عبرتى و آموزه اى در حرکت حماسى وى نهفته باشد که صد البته چنین است، آن پیام متوجه برخى سازشکاران و خیانتکاران عرب و نیز جناب عمرو موسى در همان اجلاس است و نه دولتى که با کشتى هاى تدارکاتى خود تا مجاورت بمب افکن ها و ناوهاى جنگى رژیم جعلى اسرائیل پیش مى رود؛ به گونه اى که با صدور پیام هاى اخطار از سوى ناوهاى دشمن روبه رو مى شود.

مجتبی زراعی در مقاله روزنامه ایران اضافه کرده تردید نمى توان کرد حرکت اردوغان، مورالس، چاوز و رئیس مجمع عمومى سازمان ملل و خیزش اخیر نهضت عمومى ضد صهیونیستى در جهان از عناصر گفتمانى «دولت احیاگر» احمدى است.

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به افزایش جمعیت کشور در سال های اول انقلاب نوشته در سه دهه گذشته در مقطعی با مشکل تامین نیازهای کودکان همچون شیرخشک مواجه بودیم پس از آن و در اثر ورود این کودکان سه دوران مدرسه، به بحران مدارس سه شیفته رسیدیم و پس از آن شاهد کلاس های شصت نفره در دانشگاه ها بودیم اما معضل واقعی در بحران بیکاری گریبان دولتمردان را گرفت به گونه ای که نه تنها بیکار بیسواد بلکه بیکار مهندس و دکتر نیز در ویترین افتخارات مدیریت غلط مسوولان به وفور یافت شد.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری نتیجه گرفته که اینک اشتغال بزرگ ترین مشکل دولت هاست و اساس آن بر صنعت است که در رکود عجیبی به سر می برد چنان که کارخانجات بزرگی تعطیل شده اند. در حوزه نساجی وضع اسف بارتر است. چیت ری تعطیل شده و نساجی مازندران که زمانی در تعیین قیمت فروش پارچه حرف اول را می زد، مرده است و نساجی های بزرگ قزوین، کردستان و کاشان نفس های آخر را می کشند.

در ادامه سرمقاله مردم سالاری آمده کارخانجات بزرگ صنایع غذایی نیز امروز را می گذرانند و امیدی به فردا ندارند چنان که کارخانه ویتانا که روزگاری بیسکویت های مادرش به عنوان مکمل غذایی نوزادان از سوی پزشکان تجویز می شد تعطیل است. از کارخانجات بزرگی همچون آزمایش و پارس سایه ای بیش نمانده و صنعت لوازم خانگی با تعطیلی کارخانجات بزرگ دیگر زنگ خطر را به صدا درآورده است و از ۱۸ کارخانه تولید تلویزیون کشور، تنها ۴ کارخانه آن هم با حدود ۳۰ درصد ظرفیت به تولید ادامه می دهند و صنعت قند و شکر با بحران جدی روبه رو است. ادامه توضیح این فجایع به مثنوی ۷۰ من کاغذ نیاز دارد.

محمد خرسندی در سرمقاله سرمایه نوشته زمانی که دستورالعمل معروف ۳۲۹ که کاهش فروش تراکم را به صورت تدریجی توصیه کرده بود، یکباره با دستور کارشناسی نشده شهردار وقت تهران در اواخر فروردین ۸۱ و با استدلال حمایت از مردم متوقف شد، شهروندان افزایش بی سابقه قیمت زمین و مسکن و کاهش قدرت خرید خود را تجربه کردند و شوک ناگهانی ناشی از یک تصمیم گیری خلق الساعه وارد بازار مسکن شد. این کارشناس امور اقتصادی و مسکن اضافه کرده افزایش شتابان قیمت مسکن در سال ۸۱ باعث شد بسیاری از شالیزارهای شمال کشور خشک شود و صاحبان آن املاک خود را به فروش برسانند و قیمت مسکن در دیگر شهرهای کشور افزایش یافت و ساخت آپارتمان های کوچک و متوسط در شهرهای کوچک بدون انتقال فرهنگ آپارتمان نشینی رونق یافت، اما این پایان ماجرا نبود. به دنبال افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم، یک بار دیگر بخش مسکن به رکود رفت.

ابراهیم امینی در مقاله ای در اعتماد نوشته کشور در عرصه سیاست خارجی با مسائل و مشکلاتی روبه رو است. اصلاح طلبان توانایی این را دارند که با اتخاذ دیپلماسی فعال و تاثیر گذار، ایران را به جایگاه مطلوب و شایسته اش در عرصه جهانی برسانند. اکنون ما در مساله هسته یی با غرب دچار چالش هستیم و در کشورهای همسایه مان نیز تنش های بسیاری مشاهده می کنیم. حل این موضوعات و مسائل دیگر نیازمند پیگیری یک برنامه و روش معقول است که ایران با عزت به آرمان هایش دست پیدا کند.

در ادامه مقاله آمده در حال حاضر اصولگرایان در وضعیت مطلوبی قرار ندارند و همان طور که از گفته هایشان پیداست با وجود احمدی نژاد در قدرت، هنوز کاندیدای نهایی آنها مشخص نشده است. اکنون اصولگرایان می گویند با حفظ اصول، عبور از هر فردی امکان پذیر است. به رغم همه اینها آرایش نیروهای اصولگرا به میزان قابل توجهی متاثر از سازماندهی اصلاح طلبان خواهد بود. به شکلی که آنها اگر احساس کنند اصلاح طلبان با کاندیدای واحد وارد انتخابات می شوند ممکن است به اجماع برسند. در این صورت است که سال آینده شاهد یک انتخابات دوقطبی خواهیم بود.

عباس توفیقی در مقاله ای در اعتماد به انتقاد از کسانی پرداخته که با فشار قصد دارند رییس جمهور سابق را وارد عرصه انتخابات کنند و نوشته این رفتار ضدعقلانی که بیشتر به درد دست اندرکاران ثبت نام عملیات استشهادی در جبهه مقابل می خورد، اگر در هر عرصه دیگر هم قابل اجرا باشد، قطعاً در سیاست و آن هم حوزه انتخابات به کلی فاقد اعتبار است. اگر آقای خاتمی را دعوت به عملیات عاشورایی در انتخابات کنیم، خدمتی به عقلانیت سیاسی نکرده ایم، و سیاست را ده ها گام به عقب رانده ایم.

به نوشته این مقاله اگر دعوت کنندگان و آقای خاتمی اهل این رفتار بودند، باید در زمانی که در قدرت بودند و مسوولیت اخلاقی و حقوقی برعهده آنان بود چنین رفتاری را برحسب وظیفه انجام می دادند (آن هم نه به این شدت، بلکه مقاومت حداقل را هم انجام ندادند، چه رسد به عملیات عاشورایی، و چریکیسم.