14:56 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

دیدار وزیر بازرگانی ایران از تاجیکستان

مسعود میرکاظمی گفت در دیدارش با وزیر رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان برخی شکایات تجار ایرانی را مطرح کرده است

مسعود میرکاظمی، وزیر بازرگانی ایران گفته است که تامین امنیت سرمایه خارجی می تواند به جلب بیشتر تجار ایرانی به سرمایه گذاری در اقتصاد تاجیکستان کمک کند.

آقای میرکاظمی که صبح روز چهارشنبه، ۴ فوریه (16 بهمن)، وارد دوشنبه، پایتخت تاجیکستان شد و با عاقل عاقلف، نخست وزیر و غلامجان بابازاده، وزیر رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان ملاقات کرده است.

وی بعد از ملاقات با آقای بابازاده به خبرنگاران گفت که بررسی راه های توسعه روابط تجاری میان تاجیکستان و ایران از اهداف اصلی سفرش به دوشنبه بوده است.

به گفته آقای میرکاظمی، میان تاجیکستان و ایران توافقنامه هایی در زمینه حمایت از سرمایه گذاری، حمل و نقل و گمرک امضا شده است.

اما به نظر می رسد که در این زمینه همچنان مشکلاتی وجود دارد.

مسعود میرکاظمی گفت در دیدارش با وزیر رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان برخی شکایات تجار ایرانی را مطرح کرده است که مقامات تاجیک وعده داده اند به این موضوع رسیدگی کنند.

آقای میرکاظمی افزود که در تاجیکستان برای بازرگانان ایرانی باید فضای خوبی ایجاد شود تا آنها بتوانند در این کشور سرمایه گذاری کنند.

در گذشته نیز سفارت ایران در تاجیکستان از موارد فشار بر تجار ایرانی در این کشور اطلاع داده بود. مسئولان سفارت حتی ادعا کرده بودند که بعد از توسعه فعالیت تاجران ایرانی در تاجیکستان، برخی گروههای محلی به تجارت آنها چشم طمع دوخته اند.

در هر حال، وزیر بازرگانی ایران از توسعه تجارت میان دو کشور اظهار رضایت کرده است. به گفته وی، تبادل کالا و مواد میان دو کشور در سال ۲۰۰۸ به بیش از ۲۱۶ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال قبل از آن بیش از ۵۸ در صد افزایش نشان داده است.

به اعتقاد آقای میرکاظمی، بنیاد مرکز تجارتی ایران در تاجیکستان که در آینده نزدیک در شهر دوشنبه احداث خواهد شد، به توسعه بیشتر همکاری های اقتصادی دو کشور کمک خواهد کرد.

از سوی دیگر، به گفته مسعود میرکاظمی، در ملاقات وی با نخست وزیر و رئیس مجلس ملی تاجیکستان موضوع اجرای برخی پروژه های اقتصادی که با سرمایه ایران صورت می گیرد، بررسی شده است.

شرکتهای ایرانی در تاجیکستان در طرح های احداث نیروگاه آبی سنگتوده-۲، تونل استقلال و چهارمغزک و برخی طرحهای دیگر سرمایه گذاری کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.