18:15 گرينويچ - پنج شنبه 05 فوريه 2009 - 17 بهمن 1387

ایران: 'شورای بریتانیا' غیرقانونی است

دانش آموزان دختر ایرانی که در یک برنامه شورای بریتانیا شرکت کرده اند

شورای بریتانیا می گوید که حدود 13 هزار ایرانی سال گذشته در برنامه هایش در تهران شرکت کردند

سفارت ایران در لندن با انتشار بیانیه ای خطاب به رسانه های بریتانیایی، اخبار منتشر شده توسط آنها درباره تعلیق فعالیت های نهاد "شورای بریتانیا" در ایران را "بی پایه و اساس و گمراه کننده" خواند.

در این بیانیه تاکید شده که "قراردادی برای فعالیت های شورای بریتانیا در تهران میان دولت های ایران و بریتانیا امضاء نشده است و هر فعالیتی تحت این نام غیرقانونی محسوب می شود."

در این بیانیه که در تاریخ پنجم فوریه سال 2009 منتشر شده "فعالیت هر فردی تحت نام شورای بریتانیا در اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران، ناقض قوانین و کنوانسیون های بین المللی" قلمداد شده و فعالیت سفارتخانه ها در خاک دیگر کشورها "با کسب اجازه از پیش" مجاز دانسته شده است.

نهاد نیمه دولتی آموزشی و فرهنگی موسوم به "شورای بریتانیا" اعلام کرده بود پس از مرعوب شدن کارمندانش در تهران توسط مقام های ایرانی، کلیه فعالیت های خود در آنجا را معلق می کند.

این شورا که در زمینه فرصت های آموزشی و روابط بین المللی فعالیت دارد اعلام کرده بود ایران از دادن ویزا به کارمندان بریتانیایی این سازمان خودداری کرده و کلیه کارمندان بومی آن نیز پس از احضار شدن به دفتر ریاست جمهوری ایران، استعفا داده اند.

این گروه می گوید که طی دو سال اخیر فشارهای دولت ایران در ارتباط با فعالیت هایش در این کشور درحال افزایش بوده است.

سفارت ایران در لندن در انتهای این بیانیه اعلام کرده است "سفارت بریتانیا در تهران از توقف این فعالیت های غیرقانونی تحت نام شورای بریتانیا آگاهی یافته است و گفتگو ها در این باره از طریق مجاری دیپلماتیک در جریان است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.