17:34 گرينويچ - جمعه 06 فوريه 2009 - 18 بهمن 1387

'آلمان بزرگترین مانع انزوای ایران'

مرسدس بنز از جمله شرکت هایی است که بخاطر داشتن مراوده اقتصادی با ایران مورد انتقاد قرار گرفته است

در شرایطی که تغییر حزب حاکم و دولت در آمریکا باعث ایجاد وقفه ای در شعارها و حملات غرب و ایران به یکدیگر بر سر برنامه هسته ای این کشور شده روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی در بخش اخبار اقتصادی خود، فهرستی از شرکت های اروپایی مرتبط با ایران را منتشر کرده و این شرکت ها را به کمک به "ایران برای ساخت بمب" متهم کرده است.

با وجود تاکید مقام های ایران مبنی بر صلح آمیز بودن اهداف برنامه هسته ای این کشور، این روزنامه تاکید کرده کمک اقتصادی این شرکت ها به کشوری صورت می گیرد که "در ساخت تسلیحات هسته ای مصمم است و به سازمان هایی تروریستی همچون حماس و حزب الله کمک مالی می کند."

بنجامین وینتهال، نویسنده این گزارش در ابتدا از شرکت نفتی اتریشی OMV نام برده و نوشته این شرکت مترصد فراهم شدن شرایط مناسب است تا اجرای قرارداد 22 میلیارد یورویی خود برای تولید گاز مایع طبیعی (LNG) از میدان گاز پارس جنوبی را آغاز کند.

سپس وال استریت ژورنال با یادآوری گزارش دیگری از این نشریه که یک سال پیش منتشر شده بود از بانک رایفایزن (Raiffeisen Zentralbank) به عنوان "سومین بانک بزرگ اتریش" نام برده و نوشته وقتی بانکهای اصلی اروپایی (در اثر اعمال تحریم) فعالیت های خود در ایران را متوقف کردند، این بانک همه معاملات را جذب کرد.

این روزنامه همچنین از زبان پائولو اسکارونی مدیرعامل شرکت ایتالیایی انی اسپا (Eni Spa) که در زمینه انرژی فعالیت می کند، نوشته که این شرکت به اجرای تعهدات خود بر اساس قراردادها با ایران ادامه خواهد داد و فشاری برای قطع روابط خود با بخش انرژی ایران احساس نمی کند.

با این حال وال استریت ژورنال با استناد به حجم مبادلات تجاری، آلمان و شرکت های آلمانی را در بهترین موقعیت برای "تحت فشار قرار دادن" دولت ایران دانسته است.

آلمان؛ بزرگترین شریک تجاری اروپایی ایران

این روزنامه آلمان را مهمترین شریک تجاری اروپایی ایران دانسته و حجم روابط تجاری دو کشور در سال 2008 را 4 میلیارد دلار برآورد کرده است؛ وال استریت ژورنال می نویسد در فاصله ژانویه تا نوامبر 2008 صادرات آلمان به ایران به نسبت دوره مشابه در سال 2007 بیش از 10 درصد افزایش یافت، اما با استناد به اطلاعات کسب شده از دفتر کنترل صادرات آلمان هشدار داده که در این بین 39 قرارداد برای انتقال فن آوری و تجهیزاتی اجرا شده که مصرف دوگانه دارند و می توان از آن برای مقاصد نظامی و غیرنظامی استفاده کرد.

پیتر لوشر مدیر عامل زیمنس اذعان کرد که از جمله تجهیزات پیشرفته شنود و تجسس در اختیار ایران قرار داده است

بنجامین وینتهال، شرکت زیمنس را مثالی از سیاست ناکارآمد آلمان در برابر ایران دانسته و خبر داده که مسئولان این شرکت در هفته گذشته در جلسه سهامداران خود اذعان کردند که در سال 2008 ارزش مبادلات تجاری آنها با ایران 438 میلیون دلار بوده و "290 کارمند آنها در ایران در بخش های گاز، نفت، زیرساخت ها و مخابرات فعال هستند."

نویسنده وال استریت ژورنال از مخالفت سازمان غیردولتی "Stop the Bomb" در آلمان نوشته و عنوان کرده یک سخنگوی آن رو در رو با پیتر لوشر مدیرعامل زیمنس در جمع 9500 سهامدار این شرکت با یادآوری اینکه زیمنس در دوران آلمان نازی زندانیان اردوگاه کار اجباری آشویتس را به خدمت می گرفت پرسیده این شرکت چطور می تواند با یک حکومت "یهود ستیز که تهدید محو کردن اسرائیل از صحنه روزگار را مطرح کرده" معامله کند، اما آقای لوشر در پاسخ مجبور شده اذعان کند که زیمنس و نوکیا (شریک زیمنس) در بهار سال گذشته تازه ترین تجهیزات تجسسی را در اختیار ایران قرار داده اند.

این روزنامه به نقل از کارشناسان فن آوری اطلاعات می نویسد از "مراکز شنود" زیمنس برای ردیابی مکالمات تلفنی موبایل و خطوط ثابت استفاده می شود و سیستم های اطلاعاتی زیمنس به سرویس اطلاعاتی مخفی ایران امکان می دهد مراودات تجاری و حرکت هواپیماها را تحت نظر داشته باشند.

وال استریت ژورنال با توصیف کردن زیمنس به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران در آلمان، مرسدس بنز را نیز از جمله دیگر شرکت های آلمانی معرفی می کند که "نسبت به تقاضاهای روز افزون برای منزوی کردن ایران از لحاظ اقتصادی" بی تفاوت هستند.

حمایت دولت آلمان از شرایط موجود

وال استریت ژورنال تقاضاهای آنگلا مرکل از صنایع آلمان برای نشان دادن حساسیت در معامله با ایران را "توخالی" خوانده است

از سوی دیگر این روزنامه در انتقاد از آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان تقاضاهای او از صنایع آلمان برای نشان دادن حساسیت در معامله با ایران را "توخالی" خوانده و نوشته "این تقاضاها نتوانست مانع تایید 2800 معاهده تجاری با یاران در سال 2008 توسط دولت او شود" و دفتر فدرال اقتصاد و کنترل صادرات آلمان را متهم کرده که حاضر به نشان دادن شفافیت درمورد معاملات با ایران نیست و ماهیت این معاملات را برملا نمی کند.

وال استریت ژورنال شرکت های آلمانی را نیز متهم کرده که سعی دارند با مخفی نگه داشتن ماهیت معاملات خود از ثبت شدن در فهرست سیاه بازار آمریکا جلوگیری کنند.

این روزنامه همچنین از دولت آلمان بخاطر اعطای تضمین اعتبار (به ارزش 250 میلیون یورو) به سرمایه گذاران در ایران انتقاد کرده و نوشته با وجود قول هایی که برای لغو این تضمین ها داده شد، سخنگوی خانم مرکل دور از تریبون رسانه ها لغو شدن آن را تکذیب کرده است.

وال استریت ژورنال در نهایت با ذکر اینکه علی رغم اظهارات مقام های آلمانی مراودات تجاری این کشور با ایران ادامه دارد، نوشته تنها تصویب و اجرای قوانینی که تجارت با ایران را ممنوع سازد در کنار توقف تضمین اعتبار تاجران آلمان در مراوده با ایران می تواند مانعی جدی در برنامه هسته ای ایران ایجاد کند "و نمونه ای برای دیگر کشورهای اتحادیه اروپا باشد که سیاستی مشابه را برای شرکت های خود بکار گیرند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.