ایران در خجند کنسولگری باز می کند

Image caption در حال حاضر ساکنان ولایت سغد برای دریافت ویزای ایران ناچارند به سفارت ایران در دوشنبه مراجعه کنند

ایران در صدد است در شهر خجند، مرکز استان سغد تاجیکستان کنسولگری خود را افتتاح کند.

این خبر را روز جمعه، 6 فوریه، علی اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان، در مراسم افتتاح مرکز اطلاعاتی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در شهر خجند اعلام کرده است.

به گفته آقای شعردوست، افتتاح کنسولگری ایران می تواند به توسعه همکاریها میان استان سغد و ولایات مختلف ایران مساعدت کند.

وی افزود که حالا مقامات دو کشور برای تاسیس کنسولگری ایران در خجند مذاکرات را آغاز کرده اند.

به گفته سفیر ایران در تاجیکستان، در دیدار وی با قاهر رسولزاده، استاندار سغد، این موضوع مطرح شده و دو طرف تعهد کرده اند که به افتتاح سریع این کنسولگری اقدام خواهند کرد.

در صورت تاسیس کنسولگری در خجند، آن نخستین نهاد دیپلوماتیک ایران بیرون از پایتخت تاجیکستان خواهد بود. به اعتقاد کارشناسان، افتتاح این کنسولگری شرایط سفر ساکنان ولایت سغد، بویژه بازرگانهای محلی به ایران را تا اندازه ای ساده تر می کند.

در حال حاضر ساکنان ولایت سغد برای دریافت ویزای ایران ناچارند به سفارت ایران در دوشنبه مراجعه کنند که این امر مخارج اضافی برای سفر به پایتخت این کشور را به همراه داشت.

علی اصغر شعردوست همچنین خبر داده است که در دیدارش با استاندار سغد موضوع از سرگیری پرواز هواپیما در مسیر خجند-مشهد نیز بررسی شده و دوطرف توافق کرده اند که در زود ترین فرصت زمینه برای انجام پرواز مستقیم از شمال تاجیکستان به ایران فراهم شود.

ضمنا، در سال 2000 شرکت "تاجیک ایر" در این مسیر چند پرواز انجام داد، ولی با دلیل کمبود مسافران پروازها میان خجند و مشهد متوقف شد.

علی اصغر شعردوست در مراسم افتتاح مرکز اطلاعاتی و اقتصادی ایران در شهر خجند تاکید کرد که استان سغد منطقه مهم صنعتی تاجیکستان است و هدف اصلی از تاسیس چنین یک نهاد توسعه همکاریهای میان کارخانه های صنعتی در شمال تاجیکستان و شرکتهای ایرانی بوده است.

به گفته وی، دولت ایران همچنین تصمیم گرفته است در زود ترین فرصت در شهر خجند یک مرکز فرهنگی ایران را تاسیس بدهد.

هرچند آقای شعردوست از وضع روابط فرهنگی میان ولایت سغد و استانهای مختلف ایران اظهار رضایت کرد ولی افزود که افتتاح چنین مرکزی به تقویت بیشتر این همکاریها مساعدت خواهد کرد.