16:12 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

گزارش فایننشال تایمز در باره انقلاب

روزنامه فایننشال تایمز در ضمیمه آخر هفته خود در گزارش مفصل و مصوری به مناسبت سی امین سال پیروزی انقلاب در ایران به دلایل وقوع انقلاب و سیر تحولات آن پرداخته است.

دیوید پاتریکاراکوس نویسنده گزارش می گوید به نظر می رسد دلایل وقوع انقلاب روشنتر از چگونگی به نتیجه رسیدن آن است. آقای پاتریکاراکوس می گوید درست پس از آن که مقامات امنیتی آمریکا از ثبات ایران سخن می گفتند ایران ناگهان با موجی از تظاهرات توده ای روبرو شد که به رفتن شاه از ایران انجامید.

در گزارش فایننشال تایمز به تکیه شاه به غرب و نقش آمریکا و بریتانیا در کودتا علیه دکتر محمد مصدق و تزلزل شاه و همراهی او با انقلاب به عنوان زمینه های انقلاب و دلایل فروپاشی حکومت اشاره شده است. گزارش به روایت گروهی از شخصیت های درگیر در انقلاب که اکنون در شمار منتقدان حکومت ایران هستند به شرح حوادث انقلاب پرداخته است.

نویسنده در پایان گزارش خود به ناپایداری اتحاد میان گروه های ملی گرا و چپ گرایی که در انقلاب حضور داشتند با رهبری اسلام گرای آن و فرجام ناخوشایند انقلاب برای غرب که به ماجرای گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی منجر شد تاکید کرده است. نویسنده در نتیجه گیری خود نظر داریوش همایون وزیر اطلاعات در دولت شاه و رضا پهلوی جانشین مورد نظر شاه را نقل کرده است که انقلاب را یک تحول غیر ضروری و بزرگترین اشتباه تاریخ ایران از زمان حمله مغول به ایران دانسته اند.

فایننشال تایمز خاطرات یک آمریکایی را نقل کرده که در شهریور 1357 در هنگام ترک ایران 19 سال داشته و پدرش یک مهندس غیر نظامی شاغل در ایران بوده است. او می گوید تظاهر کنندگان در خیابان اتومبیل ما را متوقف کردند و وقتی متوجه شدند ما آمریکایی هستیم شعار دادند خارجی برو بیرون و آمریکا را شیطان خواندند. من از پدرم پرسیدم چه اتفاقی دارد رخ می دهد و او گفت هیچی شاه همه این ها را دستگیر می کند و به زندان می اندازد و اوضاع دوباره درست می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.