مرور روزنامه های تهران؛ شنبه 19 بهمن

تیترهای اول

رقابت های سیاسی بخشی از تیترهای اول روزنامه های اول هفته تهران را تشکیل می دهند چنان که سناريوي جديد اصولگرايان براي« عدم حمايت »از احمدی ‌نژاد تیتر افتاب یزد است و اعتماد در عنوان اصلی خود از تنبیه منقدان دولت با ابراز بودجه خبر داده، اعتماد ملی استقبال صميمانه مردم خوزستان از كروبی را مهم ترین خبر امروز دیده صدای عدالت از قول وزیر کشور در تیتر اصلی خود نوشته برای تغییر رای مردم از آتش جهنم می ترسم.

ایران و آمریکا بخش عمده ای از عنوان های اول روزنامه ها را به خود داده است چنان که روزنامه جوان در پیشانی صفحه اول خود از قول رییس جمهور نوشته آماده استقبال از تغییرات دولت آمریکا هستیم، و سرمایه نظر علی لاریجانی رییس مجلس را منعکس کرده که در اجلاس امنیتی مونیخ گفته رویکرد اولیه اوباما مثبت است. اما در مقابل کیهان که در مقالات و گزارش های خود به مخالفت با هر نوع مذاکره و خوش بینی به دولت جدید آمریکا ادامه می دهد در تیتر اول این جمله را آورده آمریکا و پنج کشور خواستار ادامه محاصره غزه شده اند.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در تیتر اصلی خود از قول رئيس بنياد پژوهش هاى راهبردى فرانسه نوشته ايران هر ۶ ماه دنيا را مبهوت مى كند و روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر اول خود نوشته اجلاس گروه پنج به اضافه یک باز هم بدون نتیجه تمام شد

روزنامه حیات نو تیتر اصلی خود را به انتخاباتی پیچیده و ظریف داده که درباره پیشتازی حزب المالکی در انتخابات استان های عراق است اما بیش تر روزنامه ها مباحث داخلی را در تیتر اول خود آورده اند. جام جم از ويژه نامه خود به مناسبت سالگرد انقلاب خبر داده و نوشته هاشمی رضائی و لاریجانی راز می گشایند دنیای اقتصاد از جهت گیری پولی سال آینده نوشته و مردم سالاری از زبان محمد خاتمی در عنوان اصلی خود نوشته ريشه امنيت، رضايت مردم است و روزنامه فرهنگ آشتی نمایشگاه عکس ناصرتقوائی فیلمسار را گزارش اصلی خود قرار داده و در عنوان اول خود از قول وی نوشته لوکیشن وطن ماست.

گزیده مقالات

صدای عدالت در سرمقاله خود به بررسی روابط آینده ایران و آمریکا پرداخته و نوشته قطع رابطه ايران و آمريکا، ابدي نيست و دير يا زود، تهران و واشنگتن سفارتخانه های خود را در پايتخت هاي همديگر خواهند گشود و روابط در يک بازه زمانی رو به عادی شدن خواهد گذاشت هر چند که اين تحول زمان زيادی را مستغرق کند.‏

عیسی سحرخیز در مقاله ای در اعتماد نوشته برآورد من اين است که اصلاح طلبان با دو يا شايد حتی با چند کانديدا وارد فضاي انتخابات بشوند و در زمان قبل از ثبت نام يا در انتهای زمان تبليغات به صورت ائتلافی به سود يک کانديدا ديگر افراد کناره گيری کنند.

به نوشته این روزنامه نگار کاندیداهای اصلاح طلب می توانند در چينش کابينه و شرايط و اسامی وزرا به يکديگر کمک برسانند. در واقع يک هفته قبل از انتخابات با يک رويکرد و عملکرد مناسب می توانند به صورت ائتلافی به سود يک کانديدا از ميدان عملی انتخابات کناره گيری و از کانديداي واحد دفاع و حمايت کنند.

عباس عبدی در اعتماد نوشته مساله مهم آمدن يا نيامدن اين و آن نيست مساله مهم اين است کسی که قصد ورود به عرصه انتخابات را دارد بتواند دليلی ارائه و از حضور خود دفاع سياسي کند و نيز بتواند کساني را که با حضورش مخالف هستند، قانع کند.

به نوشته این فعال سیاسی در حال حاضر کسی نمی تواند به نام کانديدای اصلاح طلب وارد رقابت انتخاباتي شود. (نه کروبی و نه خاتمی،) مطرح کردن اين بحث در اين شرايط بيشتر به يک شوخی شبيه است. کسانی که از داشتن روزنامه محروم اند نمی توانند با اسم اصلاح طلب وارد عرصه انتخاباتي شوند.

اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته دولت در آخرين لايحه بودجه پيشنهادي خود به مجلس هشتم اعتبارات دستگاه هاي منتقد خود را کاهش داده است چنان که بودجه مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام که يکي از مهم ترين هسته هاي راهبردي نظام است و بازوي فکري مجمع تشخيص مصلحت به شمار مي رود در سال جاري بودجه يي حدود 300 ميليون تومان شده درحالی که موسسه يي به نام آينده روشن که در زمان شهردار بودن رئيس کنوني دولت تاسيس شده در سال جاري از بودجه يي معادل 800 ميليون تومان و در سال آينده معادل يک ميليارد تومان برخوردار خواهد شد.

در گزارش اعتماد آمده برای بیناد فرهنگ مولانا متعلق به حمید مولانا هم سی و 37 میلیارد ریال یعنی بیش از بودجه مرکز تحقیقات اسرتراژیک مجمع تشخصی مصلحت بودجه پیش بینی شده و بودجه مجمع تشخيص مصلحت نظام براي سال آينده بيش از 70 درصد کاهش يافته، بودجه مرکز پژوهش هاي مجلس نيز که در چهار سال گذشته به يکي از منتقدان جدي دولت بوده هم به نصف رسیده همین طور بودجه دبیرخانه مجلس خبرگان در حالی که با وجود کاهش درآمد ناشی از فروش نفت بودجه دفتر تبلیغات حوزه و موسسه آیت الله مصباح یزدی 171 در صد و 49 در صد افزایش یافته است.

رسالت در سرمقاله خود از گزارش تفریغ بودجه کمیسیون بودجه مجلس انتقاد کرده و نوشته این وظیفه به عهده دیوان محاسبات بود که باید گزارش قضائی می داد و باید روشن می شد که بودجه سال های گذشته چه شده چقدر آن تحقق پيدا كرده ويا برآوردها چقدر صحيح بوده است. يا به عبارت ديگر مجلس بايد به مردم دو عدد رقم ارائه دهد و بگويد آيا اين عدد بيش از پيش‌بيني بوده يا عينا همان بوده يا كمتر تحقق يافته. در مورد برآورد هزينه هم همين كار را بكند.

به نوشته کاظم انبارلوئی بررسي‌هاي رسالت نشان می دهد حداقل طي سه سال گذشته در تفريغ ماده واحده نشان مي‌دهد نه تنها بودجه‌ دولت كسري ندارد بلكه يك رقم نجومی هم مازاد دارد. معلوم نيست ديوان و مجلس چرا از دادن چنين خبر خوشي به مردم در گزارش تفريغ پرهيز دارند؟

اعتماد ملي در گزارشی نوشته ‌ كمتر از يك هفته از روز جهاني تالاب‌ها و سه هفته از ماجراي جنجالي تالاب پريشان مي‌گذرد كه مهاجرت پرنده‌‌هاي مهاجر به خاطر تخريب تالاب‌ها، بر نابودي اين مناطق زيست‌محيطي كشور، مهر تاييد گذاشت. به گزارش مهر، اين پرنده كه ماهی‌خورك نام دارد به خاطر تخريب و نابودي تالاب‌ها به‌عنوان زيستگاه اصلی خود در روزهاي آلوده و سرد زمستان به پارك شهر تهران پناه آورده است. ‌

به گزارش این روزنامه يك پرنده‌شناس با اشاره به حساسيت بالاي اين پرنده به آلودگی تالاب‌ها، چشمه‌ها و درياچه‌ها گفته پرنده ماهی خورک به خاطر از بين رفتن زيستگاه و همين‌طور سرماي هوا مجبور به مهاجرت شده و به تهران آمده كه هوايش آلوده است با اين حال از نشانه‌هاي موجود (آثار فضولات پرنده روي ديواره محل استراحت و شكار پرنده) چنين برمي‌آيد كه اين پرنده مدت زيادي است در محل پارك شهر تهران حضور دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان مظلوم تر از غزه نوشته بيش از 550 هزار شيعه پاكستاني در منطقه پاراچنار اين كشور مدت 18 ماه است كه در محاصره گروه های طالبان و بمباران نيروهاي آمريكائی قرار دارند و چند هفته ايست كه راه های اصلي ورود آب و غذا برروی ساكنين اين منطقه بسته شده و مردم در محاصره قرار دارند

این مقاله با اشاره به این که طالبان تنها در يك حمله 600 تن از شيعيان پاراچنار را به شهادت رسانده از ارتش پاکستان و همین طور نیروهای تحت امر آمریکا انتقاد کرده که چرا به داد شیعیان این بخش از پاکستان نمی رسند.