11:39 گرينويچ - شنبه 07 فوريه 2009 - 19 بهمن 1387

ایران: بریتانیا شورای فرهنگی اش را به دلیل "مشکلات اقتصادی" تعطیل کرد

غلامحسین الهام، عکس از خبرگزاری مهر

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران درباره تعطیلی شورای فرهنگی بریتانیا در ایران گفته است: " ین شورا مجوز فعالیت نداشته و در پروتکل همکاری سفارتخانه هم نبوده است. اما ایران درعین حال هیچ منعی برای کار این شورا درنظر نداشته و خود انگلیسی ها آنرا به دلیل مشکلات اقتصادی شان تعطیل و بعد آن را سیاسی کرده اند."

سخنگوی دولت ایران احضار کارمندان ایرانی این شورا را توسط مقام های این کشور را تلویحا تایید کرد و گفت: "موضوع همکاری ایرانی‌ها با شورای فرهنگی بریتانیا مربوط به داخل کشور است که می‌توانیم در باره آنها تصمیم‌ بگیریم و مقررات داخلی را درباره آنها اعمال کنیم.

"آقای الهام روز شنبه نوزدهم بهمن در جمع خبرنگاران این سخنان را مطرح کرد.

نهاد نیمه دولتی آموزشی و فرهنگی موسوم به "شورای فرهنگی بریتانیا" که در زمینه فرصت های آموزشی و روابط بین المللی فعالیت دارد دو روز پیش از این اعلام کرده بود پس از مرعوب شدن کارمندانش در تهران توسط مقام های ایرانی، کلیه فعالیت های خود را در این کشور معلق می کند.

آقای الهام در کنفرانس خبری روز شنبه، درپاسخ به سئوالی درباره اینکه آیا تایید می‌کنید دولت ایران از کارمندان ایرانی این شوار خواسته که استعفا بدهند، گفت: "دولت درمورد اتباع خود حق دارد سیاست‌گذاری کند."

مقام های شورای فرهنگی بریتانیا می گویند که ایران از دادن ویزا به کارمندان بریتانیایی این سازمان خودداری کرده و کلیه کارمندان بومی آن نیز پس از احضار شدن به دفتر ریاست جمهوری ایران، استعفا داده اند.

پیش از این مارتین دیویدسون، مدیر شورای بریتانیا در لندن، به بی بی سی گفته بود که ایران از دو سال قبل صدور ویزا برای کارکنان بریتانیایی گروه را متوقف کرد و بنابراین هیچ یک از آنها در این دو سال در تهران نبوده اند.

موضوع همکاری ایرانی ها با شورای فرهنگی بریتانیا مربوط به داخل کشور است که میتوانیم در باره آنها تصمیم بگیریم و مقررات داخلی را درباره آنها اعمال کنیم

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران

به گفته آقای دیویدسون فقط ۱۶ کارمند ایرانی باقی مانده بودند که بیشتر آنها در ماه دسامبر به دفتر ریاست جمهوری ایران احضار شده و به آنها دستور داده شد از پست خود استعفا دهند.

پیش از این سفارت ایران در لندن با انتشار بیانیه ای خطاب به رسانه های بریتانیایی، اخبار منتشر شده توسط آنها را درباره تعلیق فعالیت های "شورای فرهنگی بریتانیا" در ایران "بی پایه و اساس و گمراه کننده" خوانده بود.

در این بیانیه تاکید شد که "قراردادی برای فعالیت های شورای بریتانیا در تهران میان دولت های ایران و بریتانیا امضاء نشده است و هر فعالیتی تحت این نام غیرقانونی محسوب می شود."

این بیانیه اعلام کرد که "فعالیت هر فردی تحت نام شورای بریتانیا در اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران، ناقض قوانین و کنوانسیون های بین المللی" قلمداد شده و فعالیت سفارتخانه ها در خاک دیگر کشورها "با کسب اجازه از پیش" مجاز دانسته شده است.

شورای فرهنگی بریتانیا می گوید که حدود ۱۳ هزار ایرانی، سال گذشته میلادی در برنامه هایش در تهران شرکت کردند که شامل درس های انگلیسی و فعالیت های مشترک دانشگاهی و پژوهشی می شد.

مقام های این شورا می گویند که از دو سال اخیر فشارهای دولت ایران در ارتباط با فعالیت هایش در این کشور درحال افزایش بوده است.

این شورا می گوید امیدوار است بتواند موافقت مقام های ایرانی را در کوتاه ترین زمان برای از سر گیری دوباره فعالیت هایش جلب کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.