شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ایران 'دستی' خواهد بود

Image caption شیوه شمارش آرای انتخابات در ایران مورد انتقاد گروهی از سیاستمداران قرار دارد

در حالی که وزارت کشور ایران از آمادگی برای رایانه ای کردن شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران خبر داده بود، اعلام شده است که شمارش آرا در انتخابات پیش رو همچنان دستی خواهد بود.

صادق محصولی، وزیر کشور ایران، روز شنبه نوزدهم بهمن، گفت: "زیر ساخت های برگزاری انتخابات به صورت رایانه ای فراهم است، اما به دلیل اینکه پیچیدگی انتخابات ریاست جمهوری کمتر است، شمارش آرا در این انتخابات به صورت دستی و ظرف ۲۴ ساعت انجام خواهد شد."

انتخابات ریاست جمهوری ایران، جمعه ۲۲ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار خواهد شد و به گفته وزیر کشور ایران نتیجه آن نیز روز بیست و سوم خرداد معلوم خواهد شد.

آقای محصولی در عین حال گفت که توافق ضمنی با شورای نگهبان برای رایانه ای شدن ثبت نام نامزدها و خواندن کد ملی و تجمیع آرا با رایانه انجام شده است.

موضوع برگزاری انتخابات رایانه ای در ایران چند سالی است که در فاصله زمانی نزدیک به انتخابات از سوی وزارت کشور مطرح می شود اما هربار شورای نگهبان مجوزاستفاده از آن را صادر نمی کند.

وزارت کشور مجری انتخابات ایران است و مطابق قانون اساسی، شورای نگهبان نیز وظیفه نظارت بر انتخابات این کشور را بر عهده دارد.

وزارت کشور ایران اوایل زمستان سال جاری اعلام کرد که نرم افزاری را که قرار است در انتخابات استفاده شود به شورای نگهبان داده و منتظر پاسخ این شورا است تا در صورت تایید این نرم‌افزار، انتخابات بعدی را به شکل رایانه‌ای برگزار کند.

اما اواخر دی ماه امسال چند ماه پس از هفته پس از اعلام آمادگی وزارت کشور ایران، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران گفت که برای برگزاری انتخابات رایانه ای، جلساتی با وزیر کشور و معاون سیاسی این وزارتخانه داشته‌ اما هنوز برنامه و نرم افزار مشخصی دریافت نکرده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفته بود که پایان بهمن، آخرین فرصتی است که این شورا می‌تواند نسبت به نرم افزارهای انتخاباتی تصمیم‌گیری کند.

او درباره شمارش رایانه‌ای آرا هم گفته بود این نرم افزار در انتخابات مجلس به سرعت عمل کمک می‌کند ولی در انتخابات ریاست جمهوری چون گزینه‌ها کمتر هستند و کل کشور یک حوزه است شاید کمکی در این زمینه نکند.

وزارت کشور ایران پیش از این اعلام کرد بود که نرم‌ افزارنویسان دانشگاهها را برای آمده کردن نرم افزاری که شمارش آرا از طریق خواندن اسامی را امکانپذیر می کند، به کار گرفته‌ و به نتیجه خوبی رسیده که مورد توافق شورای نگهبان نیز قرار گرفته است.

عده ای معتقدند که برگزاری رایانه ای انتخابات می تواند از اعمال نفوذ و تغییر در نتایج آرا جلوگیری کند و گروهی دیگر بر این باورند که دستکاری و اعمال نفوذ در رایانه های شمارشگر آرا نیز امکانپذیر است.

مطالب مرتبط