16:49 گرينويچ - شنبه 07 فوريه 2009 - 19 بهمن 1387

بایدن: آمریکا پیام روشنی برای ایران دارد

جوزف بایدن

معاون رئیس جمهوری آمریکا از تمدن ایرانی ستایش کرده است

جوزف بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته است که کشورش در حال بازنگری در سیاست خود درباره ایران است.

آقای بایدن گفته است که آمریکا می خواهد با ایران مذاکره کند و حامل یک پیام شفاف نیز هست. "به برنامه های اتمی فعلی تان ادامه دهید و با انزوای بیشتر مواجه شوید یا برنامه های اتمی تان را متوقف کنید و دست از تروریسم بردارید، آنگاه مشوق های واقعی وجود خواهد داشت."

معاون رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه نوزدهم بهمن (هفتم فوریه) در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان سخنرانی می کرد.

او با ستایش از فرهنگ و تمدن ایرانی گفت: "مردم ایران مردم بزرگی هستند و تمدن ایران هم تمدن بزرگی است اما ایران در مسیری که به صلح منطقه و سربلندی مردم کشورش بینجامد قدم برنمی دارد."

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که کشورش گسترش سپر دفاع موشکی را با هدف مقابله با تهدید ایران تا زمانی که موثر و مقرون به صرفه باشد، ادامه می‌دهد.

آقای بایدن گفت که رایزنی آمریکا با متحدانش در ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) و روسیه بر سر سپر دفاع موشکی ادامه خواهد یافت و مشروط به کارآیی و مقرون به صرفه بودن، آمریکا این طرح را برای مقابله با تهدید هسته ای روزافزون ایران دنبال می‌کند.

مردم ایران مردم بزرگی هستند و تمدن ایران هم تمدن بزرگی است اما ایران در مسیری که به صلح منطقه و سربلندی مردم کشورش بینجامد قدم برنمی دارد

جوزف بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا

پیش تر اعلام شده بود که آقای بایدن در این سخنرانی برای اولین بار بخشی از سیاست خارجی دولت تازه آمریکا را در قبال برخی از کشورها از جمله ایران اعلام خواهد کرد اما کارشناسان می گویند که در اظهارات روز شنبه آقای بایدن موضوع تازه ای که در روابط ایران و آمریکا تعیین کننده باشد، وجود نداشته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که با شعار "تغییر" در سیاست های آمریکا در انتخابات پیروز شد، تغییر سیاست این کشور در قبال ایران را وعده داده بود.

مقام های ایران از جمله رئیس جمهوری این کشور از تغییرات در دولت جدید آمریکا استقبال کرده اند.

ازجمله علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران که او هم برای شرکت در نشست امنیتی مونیخ به آلمان رفته است یک روز پیش از سخنرانی آقای بایدن از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا استقبال کرده و آن را یک "فرصت طلایی" برای بهبود مناسبات ایران و آمریکا توصیف کرده است.

آقای لاریجانی در عین حال هشدار داده که برای مرمت روابط صدمه دیده دو کشور به چیزی بیش از تغییر لحن و چند مصاحبه دولت باراک اوباما نیاز است.

رئیس مجلس ایران گفته بود آمریکا باید تاکتیک های خود را عوض کرده و بجای "مسابقه بوکس از بازی شطرنج" استفاده کند.

پیش از این باراک اوباما، چند روز پیش از ورود به کاخ سفید و آغاز دوران ریاست جمهوری اش گفته بود کشورش ضمن اینکه سیاست جدیدی در مقابل ایران خواهد داشت، اعتقاد دارد این کشور یکی از بزرگترین چالش های فعلی آمریکاست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.