01:48 گرينويچ - 08 فوريه 2009 - 20 بهمن 1387

پیش بینی مدل کامپیوتری: ایران بمب نخواهد ساخت

احمدی نژاد

این مدل پیش بینی می کند که قدرت احمدی نژاد رو به افول است

یک مشاور قدیمی سازمان های جاسوسی آمریکا روز شنبه پیش بینی کرد که ایران بمب اتمی نخواهد ساخت و اینکه قدرت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران رو به افول است.

این پیش بینی ها بر یک مدل کامپیوتری استوار است که توسط بروس بونو دی مسکیتا، دانشمند علوم سیاسی و از مشاوران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و وزارت دفاع این کشور طراحی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این مدل پیش بینی می کند که ایران در آغاز سال آینده برنامه اتمی خود را تثبیت خواهد کرد و آن زمانی است که آنقدر سوخت هسته ای - با کیفیت ساخت بمب اتمی - تولید کرده باشد که بتواند با آن غرور ملی را بسازد اما نه آنقدر که بمب اتمی تولید کند.

گزارش می شود که مقام های سیا دریافته اند که پیش بینی های مدل کامپیوتری آقای بونو دی مسکیتا 90 درصد مواقع درست است.

این مدل می گوید که نفوذ رهبران مذهبی کاهش خواهد یافت و همزمان قدرت صاحبان "منافع پولی" مانند بانکداران و تولیدکنندگان نفت افزایش خواهد یافت.

بنابه این گزارش آقای بوتو دی مسکیتا در کنفرانس "فنی، سرگرمی و طراحی" (TED) در کالیفرنیا گفت که "احمدی نژاد در مسیر افول است" و توضیح داد که چگونه نتیجه مذاکرات پیچیده قابل پیش بینی است.

این مدل کامپیوتری طرف های ذی نفع در یک موضوع، خواسته های آنها و قدرت آنها برای نفوذ در نتیجه را مد نظر قرار می دهد.

آقای مسکیتا گفت: "همه چیز قابل پیش بینی نیست، اما اکثر مذاکرات پیچیده قابل پیش بینی هستند."

کنفرانس سالانه "TED" که روز شنبه در کالیفرنیا پایان یافت، محل تجمع و رایزنی غول های عالم تکنولوژی، رهبران سیاسی، افراد سرشناس و سایر شخصیت های برجسته برای مقابله با معضلات جهان است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.