12:24 گرينويچ - 08 فوريه 2009 - 20 بهمن 1387

قبرس: محموله توقیف شده به ایران بازگردانده نمی شود

مقام های قبرس گفته اند که محموله ایران را که با یک کشتی باری وارد آب های این کشور شده و در توقیف قبرس قرار دارد را به دلیل نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، به ایران باز نمی گردانند.

قبرس اعلام کرده که بازگرداندن این محموله به ایران در دستور کار قرار ندارد. بر اساس این گزارش، قبرس تصمیم دارد پس از اتمام بازرسی از محموله های این کشتی، محموله آن را توقیف کند یا پس از مشورت با شورای امنیت سازمان ملل متحد، آن را به جای دیگری منتقل کند.

کشتی باری حامل محموله هایی از ایران که با پرچم قبرس در حال حرکت بوده را روز جمعه یازدهم بهمن (سی ام ژانویه) در بندری در قبرس مورد جستجو قرار داد.

این کشتی که "مونچگورسک" نام دارد، یک هفته پیش از توقیف از سوی نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ متوقف شد و مورد جستجو قرار گرفت. آمریکا پس از این بازرسی اعلام کرد که در این کشتی محموله تسلیحاتی شامل مهمات کوچک یافته است.

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده بود که این کشتی باری از ایران به طرف سوریه در حال حرکت بوده است. دریاسالار مایک مالن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیز گفته بود که آمریکا مظنون است مقصد نهایی محموله این کشتی، نوار غزه باشد.

به گفته آقای مالن آمریکا از لحاظ قانونی هرچه می توانست انجام داد اما اجازه نداشت سلاح ها را ضبط ، یا کاری شبیه به این انجام دهد.

با این همه مقام های نظامی آمریکا گفتند که نمی توان ثابت کرد این محموله تسلیحاتی ناقض قطعنامه های سازمان ملل باشد اما دیمیتریس کریستوفیاس، رئیس جمهور قبرس می گوید این کشتی قطعنامه های سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

آقای کریستوفیاس این کشتی را "مشکلی" برای قبرس خواند و ماریوس گاروییان، رئیس پارلمان قبرس نیز مسائلی که این کشتی به وجود آورده است را "خیلی حساس" توصیف کرده بود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه هایی که درباره ایران به تصویب رسانده تصریح کرده است که تامین، فروش یا انتقال مستقیم یا غیر مستقیم سلاح از طریق خاک، اتباع، ناو یا هواپیماى این کشور و دیگر کشورها را ممنوع است.

توقیف کشتی حامل بار ایران دومین مورد طی دو ماه اخیر است. پیش از این نیز ترکیه محموله ایران را که در بندر مرسین این کشور بارگیری شده و قرار بود به وسیله کشتی به ونزوئلا ارسال شود "مشکوک" توصیف و آن را توقیف کرد.

مقام های کمرگ ترکیه محموله این کشتی را "مشکوک" توصیف کردند و گفتند که محمموله کشتی با بارنامه و سایر مدارک آن انطباق نداشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.