20:29 گرينويچ - دوشنبه 09 فوريه 2009 - 21 بهمن 1387

فرمانده سپاه: مقابله با تهدیدات نرم به بسیج واگذار شد

نیروهای بسیجی

نیروی مقاومت بسیج در سال اول پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان آیت الله خمینی تاسیس شد

سردار محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است که مقابله با تهدیدات نرم طبق مصوبه رهبر ایران به بسیج واگذار شده است.

آقای جعفری به تغییر و تحولات در ساختاری در سپاه اشاره کرده و گفته است که بر این اساس آمادگی‌های دفاعی و امنیتی به سلسله مراتب نیروی زمینی سپاه و مقابله با تهدیدات نرم و عمق بخشی داخلی به بسیج واگذار شده است. فرمانده سپاه روز دوشنبه بیستم و یکم بهمن(نهم فوریه) در جمع فرماندهان و بسیجیان تهران سخنرانی می کرد.

نیروی مقاومت بسیج یکی از ارکان پنجگانه سپاه است که اعضای آن داوطلبانی هستند که جزو کادر سپاه محسوب نمی شوند اما با سپری کردن دوره های آموزش نظامی، همچون کادر این نیرو، آمادگی دفاعی پیدا می کنند.

به گفته فرمانده سپاه پاسداران، در آستانه دهه چهارم انقلاب، تهدیدات نه به شکل سخت و نظامی و نه نیمه سخت امنیتی، بلکه از جنس نرم اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است.

گفتگو با محسن سازگار از بنیان گذاران سپاه پاسداران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


محمد محسن سازگارا، از بنیانگذاران سپاه پاسداران که اینک در آمریکا به سر می برد، در گفت و گو با بخش فارسی بی بی فارسی گفت که تعریفی که ایران از براندازی نرم می دهد، به گونه ای است که هر نوع فعالیت سیاسی، اظهار نظر و انتقاد را می توان شامل براندازی نرم دانست و با آن برخورد کرد.

آقای سازگارا گفت که به میدان آوردن بسیج امکان سرکوب هرگونه فعالیت اجتماعی، فرهنگی و حتی اظهار نظر فکری را فراهم می کند.

این در حالی است که فرمانده سپاه گفته است که آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی نیز گفته بود ما از تهدیدات خارجی و نظامی نمی‌ترسیم بلکه نگرانی و دغدغه او از داخل بود.

آقای جعفری گفت: "دشمن امروز استحکام پایه‌های انقلاب اسلامی، تهاجم به باورهای دینی، سیاسی و اعتقادات مردم به نظام، انقلاب و ارزش‌های آن را نشانه گرفته است."

"بسیجی فعال"

فرمانده کل سپاه گفت: "یادمان نرفته است که در سال‌های گذشته برخی از دشمنان داخلی در لباس دوست و مدعی پیروی از خط امام و رهبری اعتراض می‌کردند که چرا از فلسطین دفاع می‌کنیم. آنان وقیحانه شعار توقف انقلاب را سر دادند و هنوز هم هستند."

محمد علی جعفری

فرمانده سپاه گفته که باید بدانیم تهدید نرم از کدام ناحیه است و دشمن از کدام طرف خاکریز می زند

به گفته آقای جعفری، بسیجیان این افراد را به خوبی می‌شناسند اما به گفته او صرف شناختن کافی نیست بلکه باید ماهیت این افراد نیز به دیگران شناسانده شود.

بسیج در سال اول پیروی انقلاب تشکیل شد و از نیروهای آن بیشتر برای اعزام به جبهه‌های جنگ هشت ساله ایران و عراق استفاده می‌شد. بعد از پایان جنگ ایران و عراق از نیروهای بسیج برای گشت های پراکنده خیابانی و در مواقع ضروری همانند حوادث غیر مترقبه همچون زلزله و سیل و خدمات عام‌المنفعه مثل درخت‌کاری استفاده می‌شد.

فرمانده سپاه روز دوشنبه گفت: "کسی که نام خود را بسیجی بگذارد اما در رابطه با امر خودسازی و یا شرکت در گشت‌های امنیتی انجام وظیفه نکند به معنی آن است که ما نمی‌توانیم او را به عنوان یک بسیجی فعال و یا حتی عادی به حساب بیاوریم."

نیروهای بسیج پیشتر در اوایل دهه شصت در خیابان های تهران با گشت زنی در سطح شهر و ایجاد پست های بازرسی، سعی در کنترل شهر داشتند اما در دهه هفتاد به شکل محسوسی تعداد این گشت ها کاهش یافت.

با این همه اواسط پاییز امسال، اعلام شد که گشت های بسیج بار دیگر فعالیت خود را در سطح شهر تهران آغاز کرده اند و به مرور این فعالیت در دیگر شهرهای ایران نیز اجرا خواهد شد. به گفته فرمانده سپاه تهران ماموریت اصلی این نیرو از سال آینده خورشیدی آغاز خواهد شد.

در بیش از یک سالی که از انتصاب محمد علی جعفری به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران می گذرد، ساختار این نیرو با تغییراتی همراه شده است. از جمله فرماندهی سپاه به ۳۱ سپاه استانی تقسیم شد و فرماندهی نیروی مقاومت بسیج نیز برای اولین بار به فرمانده کل سپاه سپرده شد.

فرمانده سپاه در شرایطی از واگذاری مقابله با "تهدیدات نرم" به بسیج خبر داده است که پیش از این مقام های امنیتی ایران از دستگیری چند نفر به اتهام براندازی نرم خبر داد و قوه قضائیه نیز محاکمه این افراد را به همین اتهام تایید کرد.

تعریفی از براندازی نرم

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه ایران چندی پیش گفته بود که "اصطلاح براندازی در ماده ۱۸۷ قانون مجازات اسلامی ذکر شده است اما اصطلاح براندازی نرم در مواد حقوقی وجود ندارد. این از جمله واژگانی است که در ادبیات سیاسی و امنیتی رایج شده است و به مجموعه اقداماتی گفته می شود که عوامل آن دست به سلاح نمی برند."

مطابق قانون مجازات اسلامی، متهم براندازی با سلاح در اصطلاح محارب خوانده می شود، که می تواند با مجازات مرگ رو به رو نیز شود.

علیرضا جمشیدی

سخنگوی قوه قضائیه می گوید اصطلاح براندازی در ماده ۱۸۷ قانون مجازات اسلامی ذکر شده است اما اصطلاح براندازی نرم در مواد حقوقی وجود ندارد

آقای جمشیدی درباره عناوینی که در قانون مجازات اسلامی به طور کلی قابل اطلاق به موارد براندازی نرم است گفت که در ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی به موضوع برهم زدن امنیت کشور با تشکیل جمعیت بیش از دو نفر اشاره شده است که مرتکبان آن به ۲ تا ۱۰ سال حبس محکوم می شوند.

به گفته آقای جمشیدی، در ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامی نیز همکاری با دولت های متخاصم در صورتی که مصداق محارب نباشد، مرتکبان آن به یک تا ۱۰ سال حبس محکوم خواهند شد.

سخنگوی قوه قضائیه ایران، همچنین به اجتماع و تبانی ضد امنیت داخلی و خارجی، جاسوسی و تبلیغ علیه نظام اشاره کرد و گفت که اینها عمده جرایم علیه امنیت ملی است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.