لاریجانی: آمریکا مطالب خود را روشن بیان کند

علی لاریجانی در اسپانیا
Image caption آقای لاریجانی از سخنان جو بایدن در مونیخ استقبال کرده است

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران از باراک اوباما خواسته است از دیپلماسی برای عرضه طرح های خود برای خاورمیانه استفاده کند.

آقای لاریجانی که درپایان سفر دو روزه به اسپانیا با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: " آمریکایی ها باید مطالب خود را روشن بیان کنند و اگر طرحی به ذهنشان می رسد از طریق دیپلماتیک ارائه دهند. چون دیپلماسی را برای همین ساخته اند و احتیاجی به سخنرانی ندارند."

او همچنین درباره احتمال گفتگوی مستقیم دولت های ایران و آمریکا گفت: " بحث مذاکره بین ایران و آمریکا نباید برای تفنن و فریبکاری باشد و اگر این حس در ایران به وجود بیاید که آمریکا قصد جدی برای حل مسائل مهم منطقه را دارد ، ایران و آمریکا می توانند مذاکره داشته باشند."

در این حال، به گفته یکی از سخنگویان دولت اسپانیا، آقای لاریجانی در دیدار با خوزه لوئیس زاپاترو، نخست وزیر این کشور از عزم دولت باراک اوباما برای گفتگو با ایران استقبال کرده است.

بر این اساس، آقای لاریجانی سخنرانی جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس امنیت جهانی درباره اهمیت چند جانبه گرایی را مثبت ارزیابی کرده است.

آقای بایدن در سخنان خود در این کنفرانس که در مونیخ آلمان برگزار شد، بر آمادگی کشورش برای گفتگو با ایران تاکید کرده بود.

آقای لاریجانی هم در این اجلاس حاضر بود.

آقای لاریجانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اعلام نامزدی محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایران، از این اقدام استقبال کرد.

به گفته آقای لاریجانی حضور بیشتر شخصیت ها در انتخابات ریاست جمهوری باعث رونق بیشتر آن خواهد شد.

او همچنین مردم سالاری در ایران را امری جدی دانست.

مطالب مرتبط