11:58 گرينويچ - سه شنبه 10 فوريه 2009 - 22 بهمن 1387

ایران خواستار اعلام سیاست دولت جدید آمریکا شد

منوچهر متکی

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران خواستار اعلام سیاست دولت جدید آمریکا در قبال ایران شده است.

آقای متکی گفته است که باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا وقتی از تغییر سخن می‌گوید "باید بگوید که من در کجاها سیاست‌هایم با سیاست‌های بوش متفاوت است."

گفتگو با صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی در دانشگاه تهران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه بیست و دوم بهمن، به مناسب سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در شهر کرج سخنرانی می کرد.

آقای متکی گفت: "آمریکا یک روز گفت رژیم ایران باید عوض شود و روز دیگر از لزوم تغییر در اخلاق و رفتار ملت ایران سخن گفت، اما می‌بینیم امروز دولت جدیدشان شعار تغییر داده است. ما می‌گوییم اگر تغییر فقط در کلام و ادبیات و نوع صحبت کردن باشد البته مردم جهان استقبال می‌کنند اما با تغییر سخن و کلام قضاوت نمی‌کنند و برای قضاوت به عملکردها می‌نگرند."

ابراز امیدواری آمریکا نسبت به آغاز گفت و گو ها


یک روز پیش از سخنرانی آقای متکی، باراک اوباما در نخستین کنفرانس خبری دوران ریاست جمهوری اش بار دیگر خواستار گفت و گوی مستقیم با ایران شد و ابراز امیدواری کرد شرایط این گفت و گوها در ماه های آتی فراهم شود.

او گفت: "حال نوبت ایران است علائمی را که مبنی بر خواست این کشور برای رفتاری متفاوت است، از خود بروز دهد."

باراک اوباما

رئیس جمهوری آمریکا گفته دو کشور باید نگرانی های خود را به طور واضح بیان کنند

آقای اوباما با اشاره به سابقه روابط دو کشور، آغاز گفت و گو میان ایران و آمریکا را مشکل دانست و گفت که "بی اعتمادی زیادی بین دو کشور در طول این سال ها ایجاد شده است.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، قرار نیست یک شبه گفت و گوی مستقیم میان ایران و آمریکا انجام شود بلکه آنچه اهمیت دارد این است که دو کشور همزمان با انجام دیپلماسی مستقیم، "نگرانی های خود را به طور واضح" بیان کنند.

ایران و آمریکا در پی ماجرای گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران به مدت ۴۴۴ روز، اینک نزدیک به سی سال است که روابط سیاسی با یکدیگر ندارند .

دو کشور در سال های اخیر گفته اند که این قطع ارتباط دائمی نیست اما هر دو اعلام پیش شرط هایی خواستار تغییر سیاست های یکدیگر شده اند.

استقبال ایران از سیاست "تغییر" در آمریکا

دو کشور نزدیک به دو سال پیش برای نخستین بار بر سر مسائل امنیتی عراق نیز با طور علنی با یکدیگر گفت و گو کردند اما این مذاکره به تحولی جدی در روابط سیاسی دو کشور منجر نشد و گفت و گو ها نیز ادامه نیافت.

آقای اوباما در جریان رقابت های انتخاباتی در کشورش از ضرورت گفت و گوی مستقیم با ایران سخن گفته و محمود احمدی نژاد، همتای ایرانی او ضمن استقبال از تغییر سیاست های آمریکا، در اقدامی بی سابقه با ارسال نامه ای انتخاب آقای اوباما را تبریک گفت.

جوزف بایدن

معاون رئیس جمهوری آمریکا از بازنگری در سیاست کشورش در قبال ایران خبر داده است

در هفته های اخیر آمریکا از ایران خواسته غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و به آنچه که این کشور حمایت ایران از تروریسم می خواند پایان دهد تا زمینه عادی سازی روابط فراهم شود.

متقابلا ایران نیز از آمریکا خواسته تا بابت رفتار و سیاست های پیشین این کشور نسبت به ایران عذر خواهی کند و ضمن قطع حمایت از اسرائیل، نیروهای نظامی آمریکا را از نقاط مختلف جهان به داخل خاک این کشور بازگرداند.

با این همه صاحب نظران منطقه می گویند که درخواست هایی که دو کشور در این مرحله از یکدیگر دارند شکل عمومی دارد و تکرار مواضع پیشین دو کشور است و پیشنهادی مشخص برای آغاز از سرگیری روابط دوجانبه تلقی نمی شود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، به تازگی گفته است که ایران تاکنون پیشنهاد واضحی از آمریکا برای مذاکره دریافت نکرده است اما جوزف بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که کشورش در حال بازنگری در سیاست های خود نسبت به ایران است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.