هفت بهایی دستگیر شده به 'جاسوسی' متهم شدند

Image caption ایران می گوید بازداشت شهروندان بهایی ارتباطی با عقیده مذهبی آنها ندارد

دادسرای امنیت تهران از صدور قرار مجرمیت برای ۷ تن از شهروندان بهایی به اتهام جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام، خبر داده است.

حسن حداد، معاون امنیت دادسرای تهران به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که اتهام های این ۷ نفر در شعبه‌ اول بازپرسی دادسرای امنیت مورد رسیدگی قرار گرفت که با توجه به صدور قرار مجرمیت، پرونده با صدورکیفرخواست هفته آینده به دادگاه انقلاب ارسال می‌شود.

افرادی که آقای حداد به آنها اشاره کرده است اعضای یک گروه هفت نفری هستند که به گفته مرکز بین المللی بهاییان به امور جامعه بهاییان در ایران رسیدگی می کردند و به "گروه یاران" معروفند.

این بازداشت مورد اعتراض برخی از مجامع حقوق بشری بین المللی قرار گرفته بود اما غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران با اشاره به حمایت سازمان های مدافع حقوق بشر از حق آزادی مذهب برای بهائیان ایران آنچه را که "تابلو کردن مقوله ای به نام بهائیت" می خواند سیاستی کهنه و زنگار گرفته توصیف کرد.

او گفته بود"هر کشوری باید از حوزه امنیت خودش دفاع کند."

آقای الهام بهاییان را به ارتباط با اسرائیل متهم کرده و گفته بود که "این جریان، تشکیلاتی سازمان یافته است که با بیگانگان مخصوصا صهیونیست ها مرتبط هستند."

به گفته آقای الهام، دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی بر اساس معیار قانونی به بازداشت بهاییان مبادرت کرده و این موضوع را پیگیری می کند.

به دنبال فشارهای شدید اوایل انقلاب اسلامی در ایران بر جامعه بهاییان کشور، از شدت این فشارها در دهه هفتاد خورشیدی کاسته شد اما بر اساس گزارشها در ماه های اخیر این فشارها از سر گرفته شده است.

مطالب مرتبط