مرور روزنامه های تهران؛ چهارشنبه 23 بهمن

تیترهای اول

تیتر اول بیش تر روزنامه های چهارشنبه تهران به تظاهرات دیروز اختصاص دارد همچنان که جمهوری اسلامی با تیتر ملت ایران ورود به چهارمین دهه انقلاب را جشن گرفت، کیهان با همه آمدند باشکوه تر از همیشه، سرمایه با حضور با شکوه ۸۷ در حمایت از انقلاب ۵۷، صدای عدالت با جشن سی سالگی انقلاب در آزادی، حیات نو با نمایش اقتدار ملی گزارش های مربوط به این مراسم را در صدر اخبار خود آورده اند.

جام جم هم با تیتر "و اینک سپیده چهارمین دهه انقلاب" شماره امروز خود را تزئین کرده است.

گفته های رییس جمهوری در مراسم سی امین سالگرد انقلاب اسلامی نیز عنوان اصلی تعدادی از روزنامه هاست. چند روزنامه جمله آقای احمدی نژاد را که گفته است ملت ایران امروز یک ابرقدرت واقعی است عنوان اول خود قرار داده اند مانند آفتاب یزد، جوان و رسالت؛ اما ایران، روزنامه دولت، جمله سایه تهدید برای همیشه از سر ملت برداشته شد را از میان سخنان رییس دولت برای تیتر اول خود برگزیده است.

دوهزار تخلف بودجه ای در سال ۸۵ عنوان اصلی روزنامه اعتمادملی است در حالی که روزنامه های اقتصادی دیگر هم این موضوع را با اهمیت دیده و از قول رییس دیوان محاسبات نقل کرده اند اما دنیای اقتصاد چالش نرخ دلار در سال آینده را با اهمیت دیده و تیتر اول خود گذاشته است.

اعلام آمادگی همزمان اوباما و احمدی نژاد برای مذاکره تیتر اول روزنامه مردم سالاری است.

گزیده مقالات

محمدصادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد با تاکید بر این که دمیدن روح امید و خوش‌بینی از راه انتشار خبرها و گزارش‌های پیشرفت و بالندگی، اصل پذیرفته شده اکثریت دولت هاست نوشته اما گاه دوگانگی و تضاد واکنش شهروندان با رفتار و خواست و هدف دولت، بیش از هر جا در کسب و کار، معیشت و فعالیت‌های اقتصادی شهروندان نمود دارد.

به نوشته این اقتصاددان مثلا در حالی که نرخ تورم به عدد ویران کننده ۲۶درصد رسیده و دارایی و درآمد شهروندان را در آتش سوزانده است، گفته می‌شود شرایط کسب و کار و معیشت عادی است که این ناسازگاری موجب دلسردی می‌شود.

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد افزوده روزگار اهالی کسب و کار و معیشت و فعالیت‌های اقتصادی شهروندان ایرانی در رکود و بهت‌زدگی شگفت‌انگیزی قرار گرفته و چشم‌انداز آینده نزدیک نیز شفاف و روشن نیست و نگرانی در ابعاد و زوایای گوناگون به وضوح دیده می‌شود و وقتی شهروندان حجم انتقادهای گسترده کارشناسان، اقتصاددانان و اعضای مجلس قانون‌گذاری را از عملکرد دولت در عرصه بانکداری، تدوین لایحه بودجه و وضعیت تعرفه‌ها می‌شنوند، بر میزان نگرانی آنها اضافه می‌شود.

موسی غنی نژاد در مقاله ای در دنیای اقتصاد ضمن پذیرفتن اصل حذف یارانه ها نوشته سخن گفتن از یارانه نقدی بنزین و گازوئیل همان قدر غیرمنطقی و باطل است که ارائه یارانه‌های قیمتی که پیش از این پرداخت می‌شد. وی افزوده است: دولت در همه تصمیمات خود باید مصلحت عمومی را معیار قرار دهد، از این رو نباید به پرداخت یارانه قیمتی یا نقدی به کالاهایی که مصرف آنها آثار خارجی منفی وحشتناکی مانند آلودگی هوا و ترافیک شهری دارد بپردازد، بلکه باید با اتخاذ تمهیداتی، از دامنه مصرف آنها هرچه بیشتر بکاهد.

این اقتصاددان نوشته در شرایط فعلی که دولت به شدت به سازمان تامین اجتماعی، صندوق‌های بازنشستگی و نظام بانکی بدهکار است بهتر است با استفاده از منابع مالی جدید بدهی‌های خود را به این نهادها بپردازد تا ضمن اصلاح ساختار مالی دولت، امکانات بیشتری برای گسترده کردن و کارآمد ساختن چتر حمایتی از اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر فراهم آید.

مقاله دنیای اقتصاد با این جمله پایان می گیرد ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند تحول فکری و پذیرفتن نظریات کارشناسی و اجتناب از اقدامات شتاب‌زده و فاقد پشتوانه علمی هستیم.

محسن آملی در روزنامه اقتصادی سرمایه ضمن اشاره به مخالفت دولت با رقم چهارده میلیون نفر زیر خط فقر که بانک مرکزی اعلام کرده، به دفاع از آمار بانک مرکزی پرداخته و نوشته در زمینه تغذیه بهداشت و درمان، و مسکن آمار و واقعیت های اجتماعی نشان می دهد چهارده میلیون نفر زیر خط فقر رقم اغراق آمیزی نیست.

در بخشی از این مقاله آمده با مد نظر داشتن حدود ۵/۱ میلیون زن سرپرست خانوار و خودسرپرست، معیشت مبتنی بر لمپنیسم (کارهای سیاه، فاقد ثبات و بی ریشه)، عدم رعایت بخش خصوصی در بیمه کردن شاغلان، عدم رعایت حداقل دستمزد ماهانه کارگران (حتی اخذ رسید در ابتدای استخدام مبتنی بر گرفتن کلیه مزایا و حقوق) و اجبار بیمه شدگان به خرید برخی از داروها با نسخه آزاد از داروخانه ها برای بیماران بستری، با وجود ۱۳ میلیون بی سواد در کشور این ارقام را می توان درست دانست.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در زمینه مسکن دو گزارش منشتر شده که در یکی حدود ۵/۲ میلیون تقاضا برای مسکن مهر و دومی حدود ۷/۳ میلیون وجود دارد که فاصله این دو رقم جداً تامل برانگیز و قابل تحقیق است اما با در نظر گفتن متوسط این دو آمار ۳ میلیون تقاضا و با مد نظر داشتن اینکه متوسط خانوار ایرانی ۷/۴ نفر است حدود ۱۴ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر می شوند که از نعمت داشتن مسکن محرومند و با توجه به هزینه سنگین اجاره بها، وجود ۱۴ میلیون انسان زیر خط فقر مورد تردید و غیرکارشناسانه است؟

عباس عبدی در مقاله ای در اعتمادملی با تاکید بر این که انتخابات این مشکل را دارد که مثل فیلم‌های اکشن و پلیسی، هیجان‌انگیز است نوشته مثل دعوا و کتک‌کاری دو نفر است که یکدیگر را می‌زنند و افراد شاهد فقط متوجه بزن‌بزن طرفین هستند و از جلوه‌های ویژه آن لذت یا رنج می‌برند و کمتر کسی توجه به ماهیت و اصل مجادله و دعوا دارد.

به نوشته این کارشناس سیاسی مشکلی که با برخی از فعالان سیاسی در انتخابات وجود دارد این است که صرفا بر انتخابات متمرکز شده‌اند و اینکه می‌کوشند نامزدی را معرفی کنند که رای‌آور باشد و به هیچ نکته دیگری هم در این راه توجهی ندارند.

سردبیر پیشین روزنامه سلام تاکید کرده که اگر در جامعه‌ای اصل رقابت و انتخابات نهادینه شده باشد و به معنای دیگر اساس دموکراسی که گردش آزاد قدرت است فارغ از هرگونه خطری باشد، طبعا مساله اصلی رای‌آوری است اما در جامعه‌ای که چنین شرایطی وجود ندارد، هدف اصلی هر نیروی اصلاح‌طلب و دموکراسی‌خواه باید حفظ و نهادینه کردن نهاد انتخابات و سوق دادن آن به سوی انتخاباتی آزاد، قانونمند و رقابتی باشد و اگر در این فرآیند نامزد مطلوب هم انتخاب شد، چه بهتر، در غیر این صورت نگرانی‌ای وجود ندارد، یک نیروی اصلاح‌طلب زمانی باید نگران شود که اساس این قاعده بازی و زمینه‌های مقوم آن دچار اختلال و مشکل شود.

رسالت در مقاله ای با عنوان خاتمی پیشدستی کرد به بررسی آثار نامزدی رییس جمهور سابق پرداخته و بر اساس قرائنی به این نتیجه رسیده که اعلام نامزدی آقای خاتمی برخلاف نظر میرحسین موسوی اتخاذ شده است.

نویسنده رسالت در عین حال به میرحسین موسوی هم انتقاد کرده و نوشته موسوی در افکار عمومی با پرسشهای فراوانی روبروست. اینکه اولا چرا بیست سال سکوت کرده است. چرا در این بیست سال که به نظام و تئوری ولایت فقیه ظلم شد سکوت کرد و حاضر نشد کوچکترین موضع گیری از خود نشان دهد. در این سالها بزرگترین کار میرحسین برگزاری یک نمایشگاه نقاشی بوده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته سخن دیروز رئیس جمهوری جدید آمریکا که با تکرار سخنان اسلاف خود جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد نشان داد که آمریکا در دوران ریاست جمهوری « اوباما » نیز شیطان بزرگ است و همچنان در پی سلطه جوئی است .

سرمقاله این روزنامه صبح با اشاره به گفته باراک اوباما که از جمهوری اسلامی خواسته بود مشت خود را باز کند تا شاهد دراز شدن دست دوستی آمریکا به سوی خود باشد نوشته مردم ایران باید مشت خود را گره کرده نگهدارند تا هر زمان که لازم باشد آنرا به دهان شیطان بزرگ بکوبند. این نیز از الزامات دهه چهارم انقلاب است .

کیهان در یادداشت روز خود نوشته اخیراً چند نشریه معروف آمریکایی و اروپایی به نقل از مردم کشورشان و در تفسیر و تحلیل های خود پیرامون جایگاه کنونی ایران اسلامی در منطقه و جهان، از مقامات آمریکایی پرسیده اند اگر جمهوری اسلامی ایران آنگونه که شما طی سه دهه گذشته ادعا می کردید، کشوری ضعیف، عقب مانده از نظر علمی و تکنولوژی، منزوی در میان مردم، فاقد جایگاه در معادلات منطقه و... است چطور به گفته ها و نوشته های پی در پی شما روی قوس نزول منحنی پیشرفت قرارگرفته است!

حسن شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان سئوال ها را این گونه طبقه بندی کرده چگونه ایران به فن آوری هسته ای، نانوتکنولوژی، تولید سلول های بنیادی، ساخت موشک های بالستیک و دوربرد، ساخت نیروگاه و سدهای عظیم و اخیراً ارسال ماهواره به فضا دست یافته است؟ چرا در معادلات منطقه حرف اول را می زند؟ چرا آمریکا در عراق دست نیاز به سوی ایران دراز کرده است؟ چگونه خاورمیانه بزرگ در حال شکل گیری با محوریت ایران است؟ در فلسطین پوزه اسرائیل را به خاک مالیده است؟ و اگر ادعا می کنید که ایران اسلامی طی ۳۰ سال گذشته، ضعیف و ضعیف تر شده است، چرا تلاش آمریکا و متحدانش برای مقابله با آن، روز به روز شتاب بیشتری می گیرد.

مهدی فضائلی در مقاله ای در جام جم نوشته هر ساله در این ایام موضوع دستاوردهای انقلاب مورد توجه قرار می‌گیرد اما عملا آنچه گزارش می‌شود بیشتر عملکردهاست و دستاوردهای واقعی انقلاب ناخواسته با بی‌مهری مواجه می‌شود و مغفول می‌ماند. دستاورد‌ها از نظر نویسنده جام جم چند ویژگی دارند از جمله این که مربوط به اصل انقلاب اند و نه توان مسوولان و یا بودجه اختصاص‌یافته. در نتیجه افزایش راه‌ها، گسترش حمل و نقل، چند برابر شدن ظرفیت دانشگاه‌ها، توسعه شبکه ارتباطات مخابراتی و..... را نباید دستاورد‌های انقلاب اسلامی دانست.

مقاله با این تاکید به پایان می رسد که طرح نظریه حکومت دینی و ارائه مدلی جدید برای اداره کشور، ‌ساقط کردن رژیم فاسد، نا کارآمد و مستبد پهلوی، استقرار نظام جمهوری اسلامی و تثبیت آن،‌ توجه به علم و تولید آن،‌استقلال،‌ آزادی، خود باوری و اعتماد به نفس ملی، خود‌اتکایی، ‌بیداری اسلامی،‌ مسدود کردن و یا ایجاد مانع بر سر راه زیاده‌خواهی‌ها و تجاوز طلبی‌های نظام سلطه و استکبار و اثر بخشی در نظام بین‌الملل از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است.