معاون اول رئیس جمهوری ایران به افغانستان می رود

پرویز داوودی، عکس از خبرگزاری فارس

پرویز داوودی، معاون اول رئیس جمهوری ایران، هفته آینده به افغانستان سفر خواهد کرد.

سفر آقای داوودی پاسخ به دیدار کریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری افغانستان از ایران است که اوایل زمستان سال جاری خورشیدی انجام شده بود.

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که گسترش همکاری های دوجانبه و منطقه ای،‌ از مهمترین اهداف سفر آقای داوودی خواهد بود.

سفر مقام بلندپایه ایرانی به افغانستان در شرایطی انجام می شود که یاپ د هوپ شفر، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - از ایران خواسته است در حل مسائل افغاستان به این کشور کمک کند.

ایران اعلام کرده است که اگر سازمان ناتو خواستار همکاری ایران در حل مسایل افغانستان است، باید چگونگی این همکاری مشخص شود.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۲۳ بهمن، ضمن استقبال از هر نوع همکاری گفت که ناتو تاکنون درخواستی رسمی از ایران نداشته است.

پیش از این فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل گفته بود که باید چارچوب درخواست هایی که اخیراً مطرح شده است مشخص باشد.

ایران همواره تاکید کرده است که در مساله افغانستان با جامعه جهانی همسو است و از روند کنونی در افغانستان حمایت می کند. در عین حال ایران درباره افزایش نیروهای خارجی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته که افزایش نیروی نظامی راه حل مشکلات افغانستان نیست.

Image caption سفیر ایران(چپ) می گوید ناتو و کشورهای غربی در مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در افغانستان ناکام مانده اند

به گفته سفیر ایران در کابل، زمانی که جامعه بین المللی پذیرفت که ناتو و کشورهای غرب وارد افغانستان بشوند، برای این بود که با دو موضوع بسیار مهم مبارزه شود: یکی تروریسم و دیگری مواد مخدر، بعد از هفت سال شما می بینید که (ناتو و کشورهای غربی) در هر دو موضوع ناکام مانده اند."

ایران از کشورهایی است که در تحولات سه دهه گذشته افغانستان به نحوی نقش داشته است و در حال حاضر به گفته مقامات هر دو کشور روابط افغانستان و ایران "دوستانه" است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۲۳ بهمن گفت که کشورش مایل است همواره نقشی سازنده و فعال در افغانستان داشته باشد.

گرچه در مواردی فرماندهان ناتو در افغانستان، دولت ایران را به حمایت غیر مستقیم از برخی گروه های شورشی متهم کرده اند، اما به صورت رسمی روابط دو کشور در چند سال اخیر گرم و حسنه بوده است و هردو کشور از همکاری و حسن نیت سخن گفته اند.

دولتمردان دو کشور تاکید دارند که هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ اقتصادی و فرهنگی به روابط نیکو میان دو کشور نیاز دارند.

درحال حاضر بیش از یک و نیم میلیون مهاجر افغان درایران به سر می برند، دولت افغانستان همواره سعی دارد ایران را متقاعد کند تا دست به اخراج دسته جمعی و اجباری پناهجویان افغان نزند.

از سوی دیگر ایران نیز سعی دارد در بازار افغانستان جایگاه خوبی داشته باشد و از لحاظ سیاسی نیز حضورش را حفظ کند.

مطالب مرتبط