سفر دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین به ایران

Image caption رهبر ایران خواستار ادامه مقاومت اسلامی در فلسطین شده است

رمضان عبدالله شلح، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین وارد تهران شده و با مقام های ایرانی از جمله آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری و سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی این کشور دیدار کرده است.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین، یک سازمان سیاسی و نظامی فلسطینی است که با اسرائیل مبارزه می کند و هدف آن نیز برپایی کشور مستقل فلسطین با حکومت اسلامی است.

به گزارش رسانه های ایران، آقای عبدالله شلح روز چهارشنبه ۲۳ بهمن گزارشی از جنگ غزه و تحولات مربوط به آن به رهبر ایران ارائه کرد.

آیت الله خامنه ای در این دیدار گفته است: "بعد از پایان جنگ غزه، دشمن تلاش دارد تا از طریق جنگ روانی و تبلیغاتی بر افکار عمومی مردم غزه تأثیرگذاری و مقاومت اسلامی را مسئول رنج و محنت مردم معرفی کند که باید با آن مقابله شود."

دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین نیز گفت: "به نمایندگی از ملت فلسطین و نیروهای مقاومت از حمایتهای همه جانبه جنابعالی و ملت بزرگ ایران قدردانی و تشکر می کنم و پیروزی جنگ غزه در واقع پیروزی ملت ایران است."

پیش از دیدار رمضان عبدالله شلح ، خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس که در سوریه در تبعید به سر می برد، در سفر به تهران با آیت الله علی خامنه ای دیدار کرده بود.

آقای مشعل همراه پنج نفر از اعضاء بلند پایه این گروه به ایران سفر و با رهبر و رئیس جمهوری ایران نیز دیدار کرد.

Image caption دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین با آقای احمدی نژاد هم دیدار کرده است

عزت الرشق، یک سخنگوی حماس، سفر آقای مشعل به ایران را بخشی از تلاش ها برای جلب حمایت بیشتر از این گروه فلسطینی پس از حمله ۲۲ روزه اسرائیل به غزه توصیف کرده بود.

مقام های ایران و حماس در جریان جنگ اسرائیل و حماس نیز با این گروه در ارتباط بودند.

در آغاز هفته دوم حملات اسرائیل به غزه، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سوریه با خالد مشعل و رمضان عبدالله شلح، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین دیدار کرد و پس از آن علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران با این دو رهبر فلسطینی دیدار کرد.

ایران حاصل جنگ اسرائیل در غزه را یک پیروزی برای حماس دانسته و حماس نیز آن را باعث جلب حمایت دیپلماتیک از این گروه در منطقه می داند.

این جنگ بیش از ۱۳۰۰ کشته در میان فلسطینیان برجای گذاشت.

مطالب مرتبط