میلیبند: ایران و غرب زندانی تاریخ خود نباشند

Image caption نمایی از صفحه وبلاگ آقای میلیبند در سایت وزارت امور خارجه بریتانیا

همزمان با سی سالگی انقلاب اسلامی در ایران، دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا در وبلاگ سایت اینترنتی این وزراتخانه از کشورهای غربی و ایران دعوت کرده که زندانی پیشینه روابط خود نباشند و روابط خود را بر اساس احترام متقابل و مشارکت و نه اختلاف نظر و برخورد پایه ریزی کنند.

او در این وبلاگ می نویسد: "از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ به این سو روابط میان ایران و غرب با بی اعتمادی و خصومت شدید مشخص شده است. زمان هایی بوده است که لفاظی ها و اقدامات انقلابی اصلا قابل قبول نبوده است. وقتی این حرف را می زنیم، متهم می شویم که در امور داخلی ایران دخالت کرده ایم یا تلاش داریم منکر حق مردم ایران برای داشتن انرژی هسته ای شویم."

وزیر امور خارجه بریتانیا ضمن اشاره به آمادگی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای بازنگری سیاست آمریکا در باره ایران می گوید ایران هم ظاهرا متوجه این تغییر رویه شده است.

او در وبلاگ سایت اینترنتی وزارت امور خارجه بریتانیا می نویسد: "بسیاری انتخاب آقای اوباما را فرصتی برای تغییر این وضعیت می دانند. از سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، به مناسبت سی امین سالگرد انقلاب اسلامی این طور بر می آمد که ظاهرا او متوجه آمادگی آمریکا برای تغییر خط مشی خود نسبت به ایران شده است. اما سخنان آقای احمدی نژاد در این باره در حالی ایراد می شد که جمعیت حاضر شعار 'مرگ بر آمریکا' و 'مرگ بر اسرائیل' سر می دادند که خود نشان می دهد ما برای رسیدن به تغییر واقعی راه درازی در پیش داریم."

دیوید میلیبند معتقد است مشکلات امروز کشورهای غربی در صحنه جهانی، با تلاش مشترک حل می شود نه تنفر و نفاق.

او می گوید در میان این مشکلات، وقتی نوبت به ایران می رسد، روشن است که دولت جدید آمریکا باید موارد زیادی را در نظر بگیرد. او می نویسد: "من همان طور که به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در مونیخ گفتم از صمیم قلب امیدوارم که رهبران ایران وقتی زمان برقرار شدن ارتباط فرا می رسد، واکنشی مثبت نشان دهند و از فرصتی که به این کشور داده شده، استقبال کنند."

وزیر امور خارجه بریتانیا در ادامه به نگرش منفی ایرانی ها نسبت به سابقه کشورهای غربی در تاریخ ایران اشاره می کند و می نویسد ایرانی ها تاکید زیادی بر این نگرش خود دارند.

او در وبلاگ وزارت امور خارجه بریتانیا می نویسد: "در حالی که مردم ایران مراسم سالگرد انقلاب را برگزار می کنند، طبیعی است که گذشته خود را وارسی کنند؛ کاری که ما هم هنگام برگزاری مراسم تاریخی خود انجام می دهیم. اما ما نباید زندانی تاریخ خود باشیم و اکنون لازم است که ما به جای بازگشت به رابطه ای که اساس آن اختلاف نظر است در انتظار رابطه ای میان ایران و کشورهای غربی باشیم که اساس آن مشارکت و احترام متقابل است."

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست