'عدم اطمینان' دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در مورد نیات برنامه اتمی ایران

دنیس بلر
Image caption آقای بلر روز پنجشنبه در برابر کنگره شهادت می داد

مدیر جدید اطلاعات ملی آمریکا می گوید که دستگاه های اطلاعاتی این کشور در مورد اینکه آیا ایران در پی ساخت سلاح های هسته ای است یا نه مطمئن نیستند.

دریاسالار بازنشسته دنیس بلر که در دولت اوباما سمت مدیریت اطلاعات ملی را بر عهده گرفته و وظیفه اش نظارت بر 16 سازمان اطلاعاتی این کشور است، گفت ارزیابی این سازمان ها این است که ایران کار طراحی سلاح های اتمی و بخش تسلیحاتی کردن برنامه اتمی اش را که در سال 2003 متوقف کرد از سر نگرفته است.

وی در بیانیه سالانه خود به کنگره آمریکا گفت: "هرچند ما نمی دانیم که آیا ایران هم اکنون قصد توسعه سلاح های اتمی را دارد یا نه، ارزیابی می کنیم که تهران حداقل گزینه خود برای توسعه آنها را باز گذاشته است."

موضع رسمی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، این است که برنامه اتمی ایران "غیرقانونی" است و اینکه ایران در پی دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح های اتمی است.

مقام های دولت جدید آمریکا از جمله باراک اوباما در گذشته از تهدیدی که یک "ایران اتمی" متوجه جهان می کند سخن گفته اند که به این معنی است که به تصور آنها ایران در پی دستیابی به سلاح های اتمی است.

با این حال به نظر می رسد مقام های کاخ سفید بیشتر به استفاده از عبارت "تلاش برای دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی" تمایل دارند تا عبارت "تلاش برای ساخت سلاح اتمی" که اتهامی مستقیم تر است.

لئون پانتا، نامزد هدایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، هفته گذشته در جریان ادای شهادت در برابر سنا در پاسخ به سوالی درباره موضع خود نسبت به ارزیابی اطلاعاتی سال گذشته درباره ایران چنین گفت: "فکر می کنم هیچ شکی نیست که آنها در جستجوی ظرفیت (ساخت سلاح اتمی) هستند."

سازمان های اطلاعاتی آمریکا در نوامبر سال گذشته در گزارشی موسوم به "ارزیابی اطلاعاتی ملی" اعلام کردند "با اطمینان زیاد ارزیابی می کنند که تهران در پاییز 2003 برنامه تسلیحات اتمی خود را متوقف کرده است."

مقام های اطلاعاتی آمریکا بعدا گفتند این نتیجه گیری - که حتی دولت جورج بوش را نیز غافلگیر کرد - بر شواهدی استوار است دایر بر اینکه ایران تقریبا همزمان با حمله آمریکا به عراق، تلاش های مخفیانه خود برای طراحی کلاهک جنگی را متوقف کرد.

ایران اتهامات آمریکا دایر بر تلاش جهت دستیابی به سلاح های اتمی را رد می کند و هرچند از ارزیابی اطلاعاتی آمریکا استقبال کرد اما گفت حتی پیش از 2003 نیز یک برنامه تسلیحات اتمی را دنبال نمی کرده است.

'تهدید بحران اقتصادی'

آقای بلر در جریان ارائه نتایج ارزیابی تهدیدهای ملی که سالانه تسلیم کنگره می شود به سناتورها گفت که بحران اقتصادی جهان مهمترین نگرانی امنیتی است که آمریکا با آن روبروست.

وی گفت که حداقل ربع کشورهای جهان به علت نزول اقتصادی نوعی بی ثباتی را تجربه کرده اند.

وی گفت: "نگرانی امنیتی اولیه و کوتاه مدت برای ایالات متحده بحران اقتصادی جهان و پیامدهای ژئوپولیتکی آن است. بحران های اقتصادی، اگر برای یک تا دو سال ادامه یابد، خطر بی ثباتی که تهدید کننده رژیم هاست را افزایش می دهد."

وی همچنین گفت که به اعتقاد او رهبری القاعده طی یک سال اخیر تضعیف شده است و ضربات وارده به پیکارجویان در پاکستان و عراق بدان معنی است که آنها نسبت به یک سال قبل "توانایی و تاثیر کمتری" دارند.

اما او اشاره کرد که افغانستان و پاکستان موضوع نگرانی هستند.

آقای بلر گفت اوضاع امنیتی افغانستان بدتر شده است و پیش از آنکه وضع بهتر شود پاکستان باید کنترل مناطق مرزی اش را به دست گیرد.

مطالب مرتبط